x-kom hosting

Jak odczytać konkretne informacje o danym dysku z wartości RAW ?

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: toska78 ,
MaroX885
utworzono
utworzono

Witam. Mam takie pytanie. W programie CrystalDiskInfo na moim dysku przenośnym Crucial X8 4TB (CT4000X8SSD9) są podane rożne parametry dysku (chodzi mi o S.M.A.R.T.), ale nie w procentach (%) tylko w wartościach RAW. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć w miarę prosty sposób jak poprawnie odczytywać i interpretować te poszczególne wartości RAW żeby dojść do jakichś konkretnych wniosków i przeliczyć te wartości RAW np. na procenty czy jakieś inne prostsze jednostki lub po prostu jakieś konkretne wartości odnośnie samego dysku jak przykładowo sektory, temperatura w stopniach C, itd. ? Czy te wartości RAW są w wyrażane w systemie binarnym, szesnastkowym, dziesiętnym czy jeszcze jakimś innym ? Poniżej podaję link do screen'a właśnie z programu CrystalDiskInfo na którym są podane te różne wartości RAW dla tego mojego dysku Crucial X8 4TB. Liczę na Waszą pomoc.

 

crystal(1).png

  • Rekomendowana odpowiedź
toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

W CrystalDiskInfo domyślnie wartości są podawane w systemie szesnastkowym. Jeśli chcesz zmienić wyświetlanie na dziesiętny to Funkcje --> Funkcje zaawansowane --> Wartość Raw --> 10 [DEC]. Na tym zrzucie co zalinkowałeś jest włączone ograniczenie wyświetlania kolumn bo normalnie są jeszcze kolumny Bieżący, Najgorszy i Próg (chyba że to zależy od rodzaju dysku).

Poniżej zrzut jednego z moich dysków:

 

61961db836aeb.jpg

 

Opis parametrów SMART z innego forum.

Coś się dzieje złego z Twoim dyskiem? Bo to prawie nówka sztuka, nie śmigana.

Edytowane przez toska78
MaroX885
komentarz
komentarz

@toska78 Przestawiłem to tak jak kazałeś. Teraz wygląda to tak. Link do screen'a poniżej.

 

https://www.mediafire.com/view/8hkst1rs9ab18fm/crucial_4tb_crystaldiskinfo_decimal.png/file

 

Chyba teraz jest to już w miarę czytelne dla przeciętnego zjadacza chleba. A ja też byłem ślepy, bo nie zauważyłem, że są podane przy poszczególnych parametrach tego dysku jednostki w jakich są wyrażane ich wartości, ale po zmianie systemu na dziesiętny jest już jak dla mnie w porządku.

 

Wielkie Dzięki za pomoc !

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.