x-kom hosting

Problem z systemem podczas uruchamiania (Windows 10)

PekuBell
utworzono
utworzono

Cześć wszystkim, mam problem z moim systemem w10.

 

Mój system to Windows 10 najnowsza aktualizacja. Mam dysk SSD oraz HDD - system jest na dyku SSD 480 GB, dysk jest sprawny i w połowie pusty. Mam 16 GB ramu oraz GTX 1060.

 

Mam problem gdy uruchamiam mój komputer (zarówno uruchom ponownie/zamknij - ten problem nie pojawia się gdy robię uśpij i potem uruchamiam). Gdy uruchamiam komputer pulpit jest niedostępny, nie ma ikonek a mój kursor to klepsydra. Po kilku minutach pojawiąją się ikonki i można normalnie używać. Widzę, że mój windows działa niestabilnie za każdym razem gdy uruchamiam Firefox jest brak odpowiedzi po kilku minutach jest dostępny i można używać. Czasem gdy chce usunąć jakiś plik lub folder trwa to bardzo długo powodując zawieszenia.

 

Przerobiłem wszystkie poradniki powiązane z moim problemem ale nic nie pomogło, szukałem przez youtube i różne fora.

toska78
komentarz
komentarz

Ale napisz co było sprawdzane konkretnie. Ja bym przede wszystkich sprawdził smart dysków przy tych objawach.

PekuBell
komentarz
komentarz

@toska78 Bardzo wiele rzeczy było sprawdzanych ten problem występuję już od kilku miesięcy natomiast nie miałem czasu aby to wcześniej ogarnąć. W cmd działałem, powershellu, regedit wszystko co o tym problemie mówili w internecie. Niestety nic nie pomogło. Nie wiem czy to jest problem z dyskiem? Występuję to tylko po uruchomieniu komputera wygląda bardziej jak coś z systemem moim zdaniem.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Masz wyłączony szybki rozruch w systemowych opcjach zasilania opisane w linku? Przy podejrzeniach że problem jest po stronie systemu można zresetować system do ustawień fabrycznych z zachowaniem danych jeśli chcesz uniknąć normalnego przeinstalowania systemu. Oczywiście przedtem można sprawdzić jeszcze np. czy w trybie czystego rozruchu systemu też jest problem. 

Edytowane przez toska78
PekuBell
komentarz
komentarz

@toska78 Tak widzę, że szybki rozruch jest włączony - to dobrze czy źle? Jest to niby ustawienie zalecane więc chyba problemu to nie leży. Jak bezpiecznie mogę uruchomić tryb czystego rozruchu systemu?

obraz.png

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

No właśnie niekiedy pomaga wyłączenie szybkiego uruchamiania w systemie a  pozostawienie włączonego fast boota w UEFI. Żeby w ogóle ta opcja była dostępna w systemie (również do zmiany) musi być włączona hibernacja bo jak widzisz u Ciebie hibernacja jest wyłączona i nie można wyłączyć (czyli odznaczyć) domyślnie włączonego szybkiego uruchamiania. Włączanie czystego rozruchu.

Edytowane przez toska78
PekuBell
komentarz
komentarz (edytowane)

@toska78Rozumiem, czyli obecnie polecasz sprawdzić czysty rozruch i zobaczyć jak będzie to działać?

UPDATE, kilka wniosków:

użyłem opcji "Bezpieczny rozruch minimalny" i to pomogło.

 

Edytowane przez PekuBell
toska78
komentarz
komentarz

Tak, w sekcji "Zresetuj komputer w celu uruchamiania w zwykły sposób po rozwiązaniu problemów za pomocą czystego rozruchu" tego zalinkowanego "firmowego" poradnika jest opisane jak przejść z powrotem z czystego rozruchu w normalny.

PekuBell
komentarz
komentarz

@toska78 Użyłem tej opcji - Bezpieczny rozruch minimalny. Wtedy problem nie występujeobraz.png.02a0cb3cdf168725107563c31d224f6a.png

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Bezpieczny rozruch minimalny to "oficjalna" nazwa trybu awaryjnego systemu. A tryb awaryjny systemu to jeszcze więcej wyłączonych usług i procesów w porównaniu do trybu czystego rozruchu. Czyli w skrócie, jeśli w trybie awaryjnym nie ma problemu, bruździ jakaś aplikacja (usługa czy proces) uruchamiana automatycznie razem z systemem (uruchamianym normalnie).

Edytowane przez toska78
PekuBell
komentarz
komentarz

@toska78 Tak dokładnie problem wtedy nie występuje, natomiast jak wyjdę z tego trybu problem jest dalej a wiec co teraz zrobić aby działało bez tego trybi?

toska78
komentarz
komentarz

Uruchom system w trybie czystego rozruchu i potestuj żeby zawęzić "krąg podejrzanych".

PekuBell
komentarz
komentarz

@toska78 Czy problem może leżeć po stronie antywirusa? Mam ESETa i dodatkowo tą zaporę od windowsa

 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Może. Wyłącz testowo Eseta z autouruchamiania i po restarcie systemu się okaże czy to jego sprawka tych anomalii opisanych w 1 poście.

Edytowane przez toska78
  • 3 tygodnie później...
PekuBell
komentarz
komentarz

@toska78 zapomniałem chyba odpisać ale przetestowałem to i dalej nic, to chyba nie jest problem eseta i antywirusa

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.