x-kom hosting

Wymiana uszkodzonych RAM

Pawcioco
utworzono
utworzono

Dzień dobry,
padła mi jedna kość RAM i aktualnie poszukuję nowego zestawu do mojego PC. Chciałbym, aby parametry nowych RAMów nie były gorsze od moich poprzednich i przy okazji chciałbym podwyższyć rozmiar do 32GB (czyli 2x16GB).

Specyfikacja mojego PC:
Płyta główna: Gigabyte B660M DS3H DDR4 LGA1700
Pamięć RAM: Patriot Viper Steel DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 (jedna kość uszkodzona)

Procesor: Intel Core i5 12400F

Zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W
Dysk: KIOXIA Exceria G2 1TB SSD

Planuję zwrócić uszkodzony zestaw RAM, teoretycznie nadal jest na gwarancji, ale nie wiem jaka jest szansa rozpatrzenia jej pozytywnie (jakoś nie wierzę w dożywotnie gwarancje). Zastanawiam się, czy jeśli dostałbym, te same, nowe RAMy z gwarancji to mógłbym je dorzucić do PC, czyli mieć konfigurację (2x8GB + 2x16GB). Nie wiem czy jest warte bawić się w takie rzeczy i czy nie będzie to powodowało jakichś problemów (dwa zestawy o różnych parametrach nie wiem jak to zadziała np. z profilami XMP).

xAegiiPL
komentarz
komentarz

Cześć, radziłbym kupić nowy RAM np. G.skill ripjaws V 2x16gb 3200mhz cl16, jeśli chodzi o łączenie różnych rozmiarów pamięci to raczej nie powinno się nic zdarzyć ale moim zdaniem bym się w to nie bawił.

Pawcioco
komentarz
komentarz

A jak wygląda kwestia wspieranych RAMów, bo może warto kupić coś lepiej taktowanego np. 3600 MHz? Nie wiem czy jest sens dopłacać ale na różnych stronach są różne informacje o tym jakie maksymalne taktowanie jest wpierane przez mój procesor/płytę. Jedni piszą, że procesor wspiera max 3200 MHz, inni że jest wspierane większe taktowanie przy tym chipsecie, ale nie jest gwarantowane że zadziała. Jak to z tym jest ostatecznie?

xardas228
komentarz
komentarz
51 minut temu, Pawcioco napisał:

Jak to z tym jest ostatecznie?

Pytanie.

51 minut temu, Pawcioco napisał:

Jedni piszą, że procesor wspiera max 3200 MHz, inni że jest wspierane większe taktowanie przy tym chipsecie, ale nie jest gwarantowane że zadziała.

Odpowiedź.

 

W przypadku mojej płyty głównej na tym samym chipsecie jest tak:

  • 1DPC 1R Max speed up to 5333+ MHz //2 kości single rank
  • 1DPC 2R Max speed up to 4000+ MHz //2 kości dual rank
  • 2DPC 1R Max speed up to 4000+ MHz //4 kości single rank
  • 2DPC 2R Max speed up to 3600+ MHz //4 kości dual rank

 

Natomiast dużo zależy od kontrolera pamięci w procesorze, jeśli trafił się słaby to będzie miał problemy wstać powyżej 3200 i będziesz musiał ręcznie ustawiać pamięci.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.