x-kom hosting

Problem z pamięcią RAM - możliwe że z XMP

talarski
utworzono
utworzono

Zacznę może od tego co mam.
Mam składaka, robiłem go na x-komie.


Gigabyte B660 GAMING X AX DDR4

Intel Core i5-13600KF

ENDORFY Fortis 5 ARGB 140mm

Zotac GeForce RTX 3070 Ti Gaming Trinity 8GB GDDRX6

ENDORFY Supremo FM5 850W 80 Plus Gold

 

ENDORFY Regnum 400 ARGB

Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980

 

GOODRAM 1TB 2,5" SATA SSD CX400

G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Trident Z RGB

Dość solidny zestaw. Moim problemem są kości RAM. Komputer mam od roku zawsze było wszystko git, ładnie śmigało ale 16GB RAMu po prostu przestało mi starczać i domówiłem te same kości z tym samym taktowaniem, po prostu 1:1. Tu zaczynają się robić schody. Wszystko działa obudowa ramu się świeci, 4 sloty zajęte. Jednak zaczęły mi wywalać bluescreeny. Każdy pokazywał inny błąd, losowo w przeglądarce pokazywało mi brak pamięci itp. Zrobiłem memtesta i wyszedł wynik 17/48 - ogólnie FAIL 35%. Stwierdziłem, a, wyłączę XMP by sprawdzić co się stanie. Komputer nagle śmiga, 0 problemów. Kości RAM gdy były tylko dwie znajdowały się w slotach 2 i 4 (patrząc od procesora). Nowe umieściłem w 1 i 3, zobaczyłem błędy i chciałem sprawdzić czy jak zamienię je, że 2 i 4 idzie do 1 i 3 oraz 1 i 3 idzie do 2 i 4 to czy to coś pomoże. Na chwilę pomogło jednak nie na długo. Już nic więcej nie zamieniałem, teraz jest jak jest. Taktowanie jako że XMP nie mam spadło z 3200 na 2133. Jednak nie ukrywam boli to, że nie mogę mieć ramów na 3200. Myślałem o wyciągnięciu bateryjki BIOS, postawieniu nowego systemu, jednak najpierw wolę spytać tu o lepsze rady.

xardas228
komentarz
komentarz

Na nowszych platformach unikaj konfiguracji z czterema obsadzonymi bankami pamięci bo musisz obniżać ich taktowanie żeby działały. Zawsze sprzedawaj poprzednie pamięci i kupuj 2 moduły o większej pojemności. Akurat na stronie gigabyte nie mogę znaleźć dobrze opisanego tego, ale w przypadku mojej płyty głównej z sygnatury jest to opisane tak:

  • 1DPC 1R Max speed up to 5333+ MHz //2 kości single rank
  • 1DPC 2R Max speed up to 4000+ MHz //2 kości dual rank
  • 2DPC 1R Max speed up to 4000+ MHz //4 kości single rank
  • 2DPC 2R Max speed up to 3600+ MHz //4 kości dual rank

W twoim przypadku i tak powinno to hulać bo pamięć nie jest wysoko taktowana, więc problem może leżeć też w tym że moduły nie są dokładnie takie same, nowa rewizja etc.

Rozumiem że przy 4 kościach obsadzonych i z wyłączonym XMP(2133) memtest nie pokazuje błędów? Dobrze byłoby też sprawdzić każdą kość z osobna na profilu XMP 3200 memtestem. Często problemy z ramem naprawiają nowe wersje biosu, masz zainstalowany najnowszy?

Mogeto
komentarz
komentarz

Sprawdź w biosie jakie napięcie VCCSA ustawia płyta główna (w tej płycie głównej to się chyba nazywa CPU SA Voltage)

talarski
komentarz
komentarz

BIOS właśnie uaktualniłem do najnowszej wersji, i już na start przywitał mnie błąd 0xc0000098 i 0xc000001. Idę robić memtesta na 2133

talarski
komentarz
komentarz

BIOS właśnie uaktualniłem do najnowszej wersji, i już na start przywitał mnie błąd 0xc0000098 i 0xc000001. Idę robić memtesta na 2133

 

 

Bez XMP nie ma żadnych errorów

talarski
komentarz
komentarz

Ręcznie ustawiłem 1.4V i 3200MHz, nie odpala się komputer tylko wyskakuje z biosu jakiś boot error

xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

To sprawdź jeszcze tylko te 2 nowe kości w slotach 2 i 4 na XMP w memteście.

 

EDIT: A jak masz jeszcze możliwość zwrotu to na twoim miejscu oddałbym tą nową pamięć, kupił nowe 2x16 i sprzedał swoją starą.

Edytowane przez xardas228
talarski
komentarz
komentarz

Wróciłem po kolejnym memteście, Nowe ramy - 0 errorów. Wszystko śmiga jak powinno.

Ogólnie nie wiem co mam zrobić. Najchętniej zwróciłbym tą pamięć. Mam już dosyć siedzę cały dzień nad tym i i tak nic z tego nie wynikło

 

Mogeto
komentarz
komentarz
19 godzin temu, Mogeto napisał:

Sprawdź w biosie jakie napięcie VCCSA ustawia płyta główna (w tej płycie głównej to się chyba nazywa CPU SA Voltage)

Sprawdziłeś to?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.