x-kom hosting

Sapphire Radeon RX 6600 GAMING Pulse 8GB GDDR6 a stary PC

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: xardas228 ,
Cregan
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć, wszedłem w posiadanie dosyć mocnej karty graficznej którą jest "Sapphire Radeon RX 6600 GAMING Pulse 8GB GDDR6" a mój komputer to już 10 letni dziadek o specyfikacji: 

 

Płyta główna ASRock H81M-HDS /H81/DDR3/SATA3/USB3/s.1150/mATX (H81M-HDS)

Procesor Intel Core i5 4460, 3.2GHz, 6 MB, BOX (BX80646I54460)

Zasilacz Corsair VS Series 450W (CP-9020096-EU)

Karta graficzna MSI GeForce CUDA GTX950 GAMING 2GB DDR5 PCI-E 128BIT 2DVI/HDMI/DP GTX 950 GAMING 2G

 

I tu moje pytanie czy jest możliwość zamontowania jej na tej płycie głównej i z tym zasilaczem. Wiem że nawet jeśli się to uda to będzie to powodowało bottleneck ale nie wiem czym to dokładnie będzie skutkować, jeśli tylko niewykorzystaniem całego potencjału karty graficznej to jestem to w stanie przeżyć bo zamierzam w niedalekiej przyszłości powymieniać resztę komponentów. Miałoby to być tylko tymczasowe rozwiązanie i nie zamierzam grać na tej konfiguracji w jakieś wymagające gry, po prostu wolałbym już z niej korzystać niż leżakować ją w kartonie. No i jaki procesor i płyta główna byłby w przyszłości optymalne dla tej nowej karty? 

Edytowane przez Cregan

  • Rekomendowana odpowiedź
xardas228
komentarz
komentarz (edytowane)

Jest możliwość zamontowania jej, jest to karta PCIe 4.0x8, twoja płyta główna posiada złącze 2.0x16, więc karta będzie działała z prędkością złącza 2.0x8, wiąże się to z mniejszą wydajnością, tutaj przykład. Następnym punktem straty wydajności jest to że twój chipset nie ma możliwości wsparcia technologii Resizable bar. Bottleneck będzie spory i może się wiązać ze stutteringiem, ale to się dowiesz jak podłączysz. Zasilacz da radę, ale to stara jednostka, 10-letni zasilacz to już bliżej niż dalej. Co do przyszłości to zależy kiedy ta przyszłość nastąpi, ale pod tą kartę spokojnie wystarczy jakiś Ryzen 5600 i tania płyta główna pod chipset B550/450.

Edytowane przez xardas228
Cregan
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki za odpowiedź, właśnie tego chciałem się dowiedzieć. Myślę że resztę będę wymieniał za 5/6 miesięcy. Czyli jeśli dobrze zrozumiałem nie będę miał z tym żadnych poważnych problemów i będę nadal mógł grać w gry które działały mi na starej karcie tylko może z ciut lepszymi fps'ami a stuttering wystąpiłby gdybym chciał odpalić jakieś bardziej wymagające gry

Edytowane przez Cregan
Cregan
komentarz
komentarz

Założyłem tą nową kartę i wszystko jest ok do póki nie uruchomię jakiejś gry, gdy to zrobię komputer się restartuje. Prawdopodobnie jest to związane z zasilaczem który jest za slaby, w opisie karty jest napisane że wymaga 500w a mój ma 450w. Mogę jakoś obniżyć pobór mocy tej karty skoro i tak na obecnej konfiguracji nie wykorzystuje jej pełni potencjału a pewnie jakieś 50%? 

rafalluz
komentarz
komentarz

Nie jest mocowo za słaby (tym bardziej, że pewnie i tak masz bottleneck przez CPU), ale to nigdy nie był super zasilacz, więc może szwankować. Czy jest możliwość pożyczenia innego? Nie ma potrzeby obniżać poboru mocy karty.

Cregan
komentarz
komentarz

Nie mam skąd pożyczyć nowego, może format coś pomoże? Na starej karcie wszystko było ok a teraz gdy uruchomię np Valheim to w trakcie wczytywania gry komputer się restartuje, Guilds 3 podziałało 2 minuty i restart, po uruchomieniu Torchlight 2 nie było restartu ale włączyłem go tylko na 3 minuty. 

adijedi
komentarz
komentarz

odinstaluj sterowniki przez DDU (bezpłatny program)

wgraj najnowsze z oficjalnej strony amd

 

Cregan
komentarz
komentarz (edytowane)

@adijedi Po wykonaniu tego gierka NIGHT-RUNNERS PROLOGUE uruchomiła się i pojeździłem w niej 5 min, wyszedłem żeby sprawdzić Valheim, też się uruchomiła ale po zmianie ustawień graficznych na wysokie komputer się zrestartował. Wcześniej komputer się restartował podczas wczytywania tych gier a teraz udało mi się je odpalić. Profilaktycznie zrobię format. Macie jeszcze jakieś inne pomysły? 

Edytowane przez Cregan
xardas228
komentarz
komentarz

Ściągnij OCCT i porób tam różne testy, w tym te odpowiadające za zasilanie.

Cregan
komentarz
komentarz

Dobrze, jak tylko skończę instalację systemu to wstawię screenshoty z wynikami.

Cregan
komentarz
komentarz

Po naciśnięciu przycisku start komputer się restartuje. image.thumb.png.268f4cfa2d301168957ef12f22690a3b.png

xardas228
komentarz
komentarz

Czyli najprawdopodobniej zasilacz ze starości nie daje już rady, a że nie był to zasilacz z czarnej listy to zabezpieczenie działa i resetuje komputer.

Cregan
komentarz
komentarz

Ok, polecisz jakiś model, najlepiej przyszłościowy pod Ryzena 5600? 

Cregan
komentarz
komentarz

Który będzie lepszy? MSI MAG A650BN 650W czy Corsair CX650 2023 650W? 

adijedi
komentarz
komentarz

msi ma 60 miesięcy gwarancji i  przetwornica dc-dc

corsair 36 i nic nie pisze o dc-dc

także ... :kawa:

rafalluz
komentarz
komentarz

CXy od paru lat już mają DC-DC. VS i CV (przynajmniej niższe modele) nie. Więc jednostki w miarę równorzędne, acz gwarancja jest argumentem.

Cregan
komentarz
komentarz

Dziękuję wszystkim za pomoc, mam nadzieję że wymiana zasilacza pozwoli mi się cieszyć nową kartą graficzną.

Cregan
komentarz
komentarz

Po wymianie zasilacza wszystko jest ok. :) 

rafalluz
komentarz
komentarz

Cieszymy się, że problem rozwiązany.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.