x-kom hosting

Filozofia zarządzania dyskami w Ubuntu

Gorack
utworzono
utworzono

Używam Ubuntu na trochę starszym laptopie i muszę przyznać, że zaczynam rozważać przejście na Ubuntu na swoim głównym PC.

Rzecz która trochę mnie przytłacza to kwestia zarządzania woluminami, dyskami czy różne systemy plików.

Próbuję się rozeznać sam ale jest tego tyle, że mam wrażenie, że szukam po omacku. Udało mi się już pojąć, że Linux to zupełnie inna filozofia niż Windows. Tam sobie zainstalowałem system na 1 dysku a 2 i 3 połączyłem sobie w wolumin logiczny czy RAID 0 systemowy i instaluję tam gry które trochę miejsca jednak zajmują. I wszystko działa. Tymczasem Linux to kilka systemów plików i jak tutaj zwykły laik ma to pojąć? EXT4, MDADM, ZFS, LVM czy BTRFS czy LUKS. Domyślam się, że część z nich to bardziej serwerowe klimaty a ja chciałbym się skupić na desktopie.

Jak ja mam teraz zainstalować system aby wykorzystać w pełni swoją przestrzeń dyskową? Zainstalować domyślnie na sda a później sobie pozostałe dyski spiąć w RAID i zamontować to jako /home czy może to już nieaktualne działanie i teraz robi się jedną pulę w ZFS zamontowaną pod root?

Wiem, że dla bardziej zaawansowanych to śmiech co tutaj teraz piszę ale chciałbym zrozumieć ale nie wiem gdzie szukać i od czego zacząć. Polecicie jakieś aktualne poradniki czy kanały na Youtube gdzie ktoś to wyjaśni? Może być po angielsku.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.