x-kom hosting

Gigabyte B660 GAMING X DDR4

Eunos
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć, jakie najlepsze RAMy do tej płyty głównej? Minimum 32Gb.

Edytowane przez Eunos

Mogeto
komentarz
komentarz

Zależy od procesora, a dokładniej od jego kontrolera pamięci.

Eunos
komentarz
komentarz

Posiadam i5 13600 KF

Eunos
komentarz
komentarz

@Mogeto A ma znaczenie jakie te RAMy mają CL jeśli gram głównie gry typu CS2 LoL Rust gdzie próbuje wyciągnąć jak najwięcej FPSów?

Mogeto
komentarz
komentarz

Tak, ma to znaczenie, ale nie na tyle wpływowe by warte było dopłaty.

Eunos
komentarz
komentarz

Czyli te CL18 będą okej?

Mogeto
komentarz
komentarz

Tak, będą okej. Poza tym, to że one są na papierze CL18 - nie znaczy, że muszą pracować przy CL18. Może będą stabilne przy lepszych opóźnieniach. Kwestia na jaką sztukę trafisz. Jeśli ktoś lubi grzebać w ustawieniach w biosie, to może się pobawić i poszukać granicy stabilności.

Eunos
komentarz
komentarz

@Mogeto Ale czysto teoretycznie jeśli głównie gram w gry typu CS2 gdzie próbuje uzyskać jak największe fpsy bo mam też monitor 360hz to nie lepiej kupić CL16? Czy nie ma to aż takiej różnicy? 

Mogeto
komentarz
komentarz

Przede wszystkim jaka karta graficzna?

Eunos
komentarz
komentarz

Asus GTX 1080 Ti 11gb strix

Eunos
komentarz
komentarz

Za jakiś czas będę pewnie tą karte graficzna zmieniał ale na razie mam taką. 

Mogeto
komentarz
komentarz

https://ithardware.pl/testyirecenzje/wielki_test_pamieci_ram_cz_2_24_zestawy_klasy_3600_4400_mhz_w_akcji-16159-17.html

Tutaj masz pokazaną różnicę w wydajności CL18 na tle lepszych CL17 czy 16.

 

CS2 nie został przetestowany, ale na przykładzie CS GO widać, że różnice nie są duże.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/wielki_test_pamieci_ram_cz_2_24_zestawy_klasy_3600_4400_mhz_w_akcji-16159-14.html

  • Super 1
Eunos
komentarz
komentarz

Okej, czyli nie ma to aż takiej różnicy. Wielkie dzięki za pomoc!

Eunos
komentarz
komentarz

Jeszcze jedno ostatnie pytanie. Zamontowałem te ramy które polecałeś. Czy wszystko na tym screenie jest okej?

image.png.b8ddc651047b23fe3362cd85852ecab5.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Obecnie pracują z prędkością 2666 CL19, bo nie włączyłeś profilu XMP dla pamięci RAM w biosie płyty głównej.

Eunos
komentarz
komentarz

Włączyłem profil XMP w biosie. W momencie kiedy daje Quit & Save komputer się resetuje i cały czas pracuje ale z czarnym ekranem. Po chwili gdy go ręcznie wyłączam mam informacje na ekranie że boot failure detected. Gdy mam wyłączony profil xmp wszystko działa normalnie. Mam najnowszy bios i pamięci RAM włożone w miejsca zgodnie z instrukcją czyli drugi i czwarty slot. Co jeszcze może być nie tak że nie mogę mieć włączonego XMP? 

Mogeto
komentarz
komentarz

To w takim razie jeszcze nie włączaj profilu XMP i na początek sprawdź czy komputer wstaje z prędkością RAM 3200 czyli ustaw DRAM Frequency na 3200

Eunos
komentarz
komentarz

Włączyłem XMP ale ustawiłem w opcji poniżej żeby był na 3200Mhz. Ponownie musiałem komputer ręcznie zresetować bo był cały czas czarny ekran. Nie dostałem ostrzeżenia o boot failure dected i teraz mam takie info na CPU-Z. Zadziałało to?

 image.png.a68af7a6912a04302d64bb46f4bc870e.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Teraz jest 3200 CL18 czyli lepiej jak było, ale producent deklarował stabilność przy XMP 3600 CL18. Widocznie trafiła Ci się jakaś kiepska sztuka. Można jeszcze puścić na 3400 CL18, wtedy różnica wydajności pomiędzy 3600 CL18 będzie znikoma, ewentualnie spróbować 3600 CL18, ale lekko podbić napięcie (DRAM Voltage) do 1.4v. Jeśli chcesz się tym bawić, to nie włączaj profilu XMP, tylko trzeba będzie wklepać wszystko ręcznie.

Eunos
komentarz
komentarz (edytowane)

No chyba że znasz jakieś inne lepsze ramy to te zwrócę. Nowe może będą lepiej działać? 
Edit:

Nadal mam włączone XMP ale zmieniłem żeby limit Mhz tym razem zamiast 3200 był 3600 tak dla testów. I ponownie nie dostałem boot secure failed. Może tak być?image.png.d842df515b37cd771df8364924cda2b3.png

Edytowane przez Eunos
Mogeto
komentarz
komentarz

Ustawiając na 3200 tak naprawdę nic nie tracisz, bo inne pamięci o prędkości 3200 kosztują podobnie. Czasem wystarczy lekko podbić napięcie aby ustabilizować, więc prawdopodobnie dałoby się tutaj uzyskać 3600 po lekkiej korekcie ustawień. Ja na Twoim miejscu nie bawiłbym się w zwrot i spróbował je ustabilizować, ale jeśli nie chcesz tego robić, to w podobnej cenie masz Lexary.

https://www.x-kom.pl/p/1214415-pamiec-ram-ddr4-lexar-32gb-2x16gb-3600mhz-cl18-thor.html

https://www.x-kom.pl/p/1143729-pamiec-ram-ddr4-lexar-32gb-2x16gb-3600mhz-cl18-thor-white.html

 

Eunos
komentarz
komentarz

Chyba udało mi się ustawić na 3600Mhz ale nie wiem czy mogę to tak zostawić. Z edytowałem wiadomość powyżej zerknij proszę :D

 

Eunos
komentarz
komentarz

To jak mogę to tak zostawić? 

Eunos
komentarz
komentarz (edytowane)

@Mogeto I w sumie mam jeszcze jedno pytanie czy po podkręceniu pamięci RAM one będą miały krótszą żywotność? 

Edytowane przez Eunos

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.