x-kom hosting

Pliki "zniknęły", a miejsce na dysku się nie zmieniło.

nipsyrk
utworzono
utworzono

Dzień dobry. Zniknęły mi z dysku cały folder pulpitu oraz cześć plików z folderu dokumentów (możliwe, że zniknęło więcej, a nie zauważyłem). Miejsce zajmowanie na dysku się nie zmieniło. Próbowałem odzyskać za pomocą recuva, jednak bez skutku (nie pokazują się wogóle). Wie ktoś jak odzyskać te pliki? Z góry dziękuję że pomoc. (jeżeli to pomoże poniżej cała historia).  

 

 

 

Wczoraj znalazłem dysk że swojego starego komputera, chciałem przeglądnąć pliki. Podłączyłem go pod swój komputer, jednak nie pokazał się on w Windowsie. Uruchomiłem ponownie komputer i w nieskończoność zaczął się uruchamiać Windows (zdjęcie 1). Dostałem się do WinRE i przywróciłem punkt przywracania. System się normalnie uruchomił jednak nie byłem wstanie otworzyć większości plików (zdjęcie 2). Po researchu dowiedziałem się że może to być spowodowane jakimś wirusem. Na komputerze miałem tylko defendera, ale raczej nie pobierałem podejrzanych plików z internetu + wszystko skanowałem virustotalem. Pomyślałem, że może jakiś wirus przeszedł z tego dysku z starego kompa (?), pobrałem bitdefendera i rozpocząłem pełny skan kompa. Znalazł i rozwiązał ponoć 6 problemów (zdjęcie 3) [być może było ich trochę więcej ale wysyłałem to zdjęcie koledze a po 4 minutach napisałem kolejna wiadomość]. Nagle zresetował się Explorer Windowsa, wywaliło mi bitdefendera i cały pc się zawiesił. Trochę spanikowałem i wyłączyłem kompa, chciałem przeskanować komputer kaspersky rescue disk 18. Niestety mi nie odpalił więc wziąłem inny dysk, z którego uruchomiłem Windowsa, zainstalowałem bitdefendera i włączyłem "środowisko ratunkowe" (zdjęcie 4). Komputer skanował się całą noc, rano były nie rozwiązane problemy 2, rozwiązane problemy 10. Uruchomiłem ponownie pc z mojego dysku "zainfekowanego" i wróciłem do punktu wyjścia z zdjęcia 1. Nie mogłem też przywrócic punktu przywracania, wyskoczył błąd "0x800701b1", po czym punkt przywracania zniknął. Stwierdziłem, że niestety został mi tylko reinstall systemu, odpaliłem tego Windowsa z którego wchodziłem w środowisko ratunkowe i zacząłem zgrywać dane. Niestety na dysku "zainfekowanym" oraz po skopiowaniu danych na osobny dysk nie mogę otworzyć części plików, a część zniknęła (?), cześć otwiera się normalnie. W pierwszym przypadku otrzymuje następujący komunikat na dysku zainfekowanym (zdjęcie 5), a po skopiowaniu dodatkowo w właściwościach pojawia się taki komunikat: (zdjęcie 6). Jeśli chodzi o pliki które "zniknęły" to całkowicie nie mam folderu pulpitu (zdjęcie 7) oraz w folderze dokumenty zostały tylko pojedyncze katalogi, które i tak mają taki problem jak w zdjęciu 5. Najdziwniejsze jest to, że rozmiar miejsca na dysku się nijak nie zmienił, więc nie wiem gdzie te pliki "zniknęły". Zastanawiam się czy to. mógłby być jakiś ransomware? Co ciekawe odpaliłem ten dysk (ten ze starego komputera), przez który najprawdopodobniej mam problemy na innym odizolowanym komputerze i wszystko działa. Jeśli ktokolwiek to przeczyta to bardzo proszę o pomoc i z góry za każdą próbę dziękuję, ponieważ do niedzieli mam termin pracy, którą trzymałem na pulpicie. Pozdrawiam

 

EDIT: po podłączeniu tego tymczasowego dysku do internetu pliki, które nie mogły się otworzyć nagle się otwierają (jakiegoś sterownika brakło?), jednak dalej pozostaje problem plików "znikniętych", w tym tego projektu na którym mi zależy.

FB_IMG_1708796788207.jpg

FB_IMG_1708796793625_edit_125059236536406.jpg

FB_IMG_1708796818195.jpg

FB_IMG_1708796823831.jpg

FB_IMG_1708796831528.jpg

FB_IMG_1708796841870.jpg

FB_IMG_1708796859969.jpg

Anawa
komentarz
komentarz

To rozumiem, że nie możesz otworzyć plików na dysku ze starego komputera, tak? Czy też dotyczy to plików na dysku systemowym... ?

nipsyrk
komentarz
komentarz

@Anawa chodzi o pliki z obecnego dysku, systemu. Ten stary podłączyłem do starego pc i tam działa więc jest problem z dyskiem z nowego pc. 

Anawa
komentarz
komentarz

Pobierz program CrystalDiskInfo i zobacz, jaki jest stan dysku.

nipsyrk
komentarz
komentarz

@Anawa już sprawdzałem, 98% dobry 

Anawa
komentarz
komentarz

a jakbyś ten dysk podłączył do innego komputera jako dodatkowy dysk? Bo może po prostu Windows coś namieszał.

nipsyrk
komentarz
komentarz

też próbowałem i efekt ten sam niestety. Tutaj też ten dysk jest aktualnie jako dodatkowy, bo system z niego się nie uruchamia. 

Anawa
komentarz
komentarz

Możesz jeszcze popróbować z jakimś innym programem do odzyskiwania danych, ale jeżeli to rzeczywiście sprawa ransomware to może być trudno odzyskać dane...

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.