x-kom hosting

I5-13500 Niskie temperatury w Idle - nowo złożony pc - czy jest ok?

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: ekson_ ,
Baret
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

Mam małe pytanie. W zeszłym tygodniu składałem sam kompa, od taki żeby pograć i w przyszłości ramu dołożyć i kartę zmienić, narazie mi starczy, niby wszystko gra ale procesor (i5 - 13500) wydaje mi się zimny, w pokoju mam około 18 stopni ale sprawdzając hwmonitorem i hwinfo temperatury w idlu pokazuje nieraz poniżej tego, jak na screenach od 17 do około 20. 

Na szybko pobrałem jedną z dość starych gier, więc raczej nie zmęczy tego procesora - planetside 2 - i tu temperatury po godzinie grania doszły do około 50 stopni na ultra ustawieniach (tak jak na screenach temp max). Grałem też chwilę w BF5 na ultra i tutaj już było 60. 

Dodam, że nie robiłem żadnych stress testów. 

Czy te wahania na różnych rdzeniach temp też są dopuszczalne? Starałem się dokładnie nałożyć pastę, bo robiłem to chyba z 15 minut.

 

Jeśli jest to nieodpowiedni dział czy cokolwiek proszę o inf usunę lub założę gdzieś indziej

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie 

 

Specyfikacja pc:

Płyta: ASRock B760m Riptide Micro ATX DDR5

CPU: i5-13500

Chłodzenie CPU: Thermalright PS120SE Argb 7 heatpipes  (użyta pasta od coolera: thermalright TF7 - nałożona przez smarowanie)

GPU: Gtx 1660 Super gaming oc z poprzedniego zestawu pc

RAM: Kingston Hyperx 2x8 gb 5200 mhz, cl 40, DDR5

Zasilacz: be Quiet Pure Power 700 W, 80+ gold

Case: Zalman z10 Plus (3x fan 140mm +1x fan 120mm)

Monitor: hp 27f,  1920x1080

 

Dysk m.2: CRUCIAL P3 PLUS M.2 PCIe Gen4 NVMe # 1TB

Dyski inne: Sata ssd kingston 480gb, sata hdd wdcaviar 1tb 

System: Win 10 home 

 

 

 

 

hwinfo.png

hwinf.png

Edytowane przez Baret

  • Rekomendowana odpowiedź
ekson_
komentarz
komentarz

Na podstawie opisu, temperatury, które podałeś, wydają się być całkowicie w porządku dla procesora i5-13500. Wartości 50-60 stopni Celsjusza podczas gry na ultra ustawieniach są całkowicie akceptowalne. 

Wahania temperatury między rdzeniami są również normalne, ponieważ obciążenie procesora może być rozłożone nierównomiernie na poszczególne rdzenie w zależności od pracy, którą wykonuje system operacyjny i aplikacje. 

Warto jednak regularnie monitorować temperatury podczas intensywnego obciążenia, takiego jak długie sesje grania lub przeprowadzanie testów wydajności, aby upewnić się, że procesor pozostaje w bezpiecznym zakresie temperatur. 

Jeśli procesor utrzymuje się w granicach 50-60 stopni Celsjusza podczas gry i nie obserwujesz żadnych objawów niestabilności systemu, to nie ma powodów do niepokoju. Pastę termoprzewodzącą nałożyłeś starannie, a temperatura procesora wydaje się być w normie, więc nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych kroków.

Tak PS.
Lepiej sobie zapobiegawczo zmień pastę na Thermal Grizzly ;)

Baret
komentarz
komentarz

@ekson_

O jak miło że ktoś z Torunia odpisał :D bałem się głównie z tego względu że na zagranicznych forach sugerowali innym uwalony czujnik itp, ale wiadomo mamy zimę a komp stoi u mnie w najchłodniejszym narożniku.. 

 

Tak btw to mam problem żeby w tym i5 13500 włączyć zintegrowane gpu, bo ani sterowników pobrać nie można intela przez error braku urządzenia, a w biosie po przełączeniu na obsługę wielu igpu i tak obrazu brak.. i muszę podłączać zewnętrzną, no ale to w sumie temat na inny dział pewnie, a integre chciałem tak dla siebie sprawdzić, czy żyje w ogóle (używany procesor z olx)

w każdym razie dzięki za wskazówki :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.