x-kom hosting

Nie działa dysk HDD

XeroNek
utworzono
utworzono

Dzien dobry :)

Mam problem z dyskiem.

zakupiłem niedawno komputer 

na bazie: Asus P8H61-MX z zainstalowanym dyskiem SSD ADATA SU360 na którym jest system.

Jednak zaczyna powoli brakować miejsca więc sobie pomyslalem dokupic HDD 1TB jako drugi dysk. 

I zaczyna się problem, ponieważ po podłaczeniu BIOS nie widzi nowego dysku.

Odesłałem dysk z myślą, że po prostu przyjechał uszkodzony.

Zakupiłem kolejny dysk Seagate 1tb, problem taki sam. 
dodam, że zamieniałem porty Sata, zamienialem kości zasilania z dyskiem SSD. SSD działa na każdym wejsciu.

Nie mam pojęcia już gdzie szukać problemu, najprostsza rzecz w komputerze by się wydawało, a od kilku dni nie mogę sobie z tym poradzić.

Zastanawiałem się czy może zasilacz za małe napięcie daje, aby uciągnąc SSD+HDD, ale nawet po odlączeniu SSD na którym jest system, BIOS nadal nie wykrywa nowego dysku HDD.

Dodam jeszcze, że w komputerze jest nagrywarka CD i po podłączeniu jej do zasilania, nawet nie świeci się dioda, otworzyć jej nie można, tak jakby prądu nie miała, jednak tu nie jestem pewny, czy jest w ogóle sprawna. 
Myślałem, żeby obecny dysk również odesłać i kupić coś na PCIE, lecz zaczyna się kolejny problem, ponieważ w tej płycie nie ma wejscia M.2

xardas228
komentarz
komentarz

Czy pod podłączeniu HDD słyszysz go żeby pracował mechanicznie?

XeroNek
komentarz
komentarz

@xardas228 Właśnie nie, nie slyszę żadnych szumów ani nic, albo nie potrafie rozpoznać czy działa czy nie.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Jaki system? Jakie są podzespoły w tym zestawie (tzn. CPU, GPU i  model zasilacza)? To jest stara platforma (socket 1155), więc i części pewnie używane. W menedżerze urządzeń wszystko ok ze sterownikami? Sprawdź czy w systemowym zarządzaniu dyskami jest widoczny HDD.

Edytowane przez toska78
XeroNek
komentarz
komentarz

@toska78

Podłączyłem dysk pod inny komputer, słychać go, normalnie wykrywa w biosie, wiec domniemam, że wina leży w zasilaczu.

Cpu i5-3470

Gpu Rtx 3060super

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Ta grafika jest na wyrost do tego CPU (i w ogóle do tej platformy). Nie podałeś modelu zasilacza więc nie ma co wróżyć.

Edytowane przez toska78
XeroNek
komentarz
komentarz

@toska78 zasilacz ocz600mxsp 600w

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Skoro podłączyłeś HDD do innego sprzętu to trzeba było od razu sprawdzić jego smart z poziomu uruchomionego systemu np. przy użyciu CrystalDiskInfo. Wystarczy wersja portable. Jedyny warunek to normalne wykrywanie dysku na uruchomionym systemie. OCZ to nie jest czarna lista zasilaczy, a przynajmniej nie była w okresie popularności tej marki. Dlatego na tą chwilę ciężko stwierdzić czy to wina dysku czy czegoś innego.

Edytowane przez toska78
xardas228
komentarz
komentarz
32 minuty temu, toska78 napisał:

OCZ to nie jest czarna lista zasilaczy, a przynajmniej nie była w okresie popularności tej marki.

Problem jest taki że zarówno seria Fatal1ty której egzemplarz padł mi ponad rok temu idąc z dymem jak i ModXStream który ma autor to zasilacze mające ponad 10 lat na karku. Pierwszy test modelu OCZ ModXStream Pro 600W który ma autor pochodzi z 5 listopada 2008, co daje ponad 15 lat.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

No wiadomo, nikt tu zasilacza nie wyklucza ale tak jak pisałem. Łatwiej i szybkiej jest sprawdzić smart dysku (jak się ma dostęp do innego sprzętu żeby go podłączyć) niż wymienić zasilacz. Ciekawe jaki jest zasilacz w tym drugim komputerze, jeśli ma jeszcze autor do niego dostęp (zakładam że to też PC). Jeśli by się okazało że smart nie wygląda dobrze, jest możliwość że ten OCZ się do tego przyczynił.

Edytowane przez toska78

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.