x-kom hosting

Samsung RF710 - czy obsłuży 2x8GB RAM?

Norbas78
utworzono
utworzono

Posiadam laptopa jak w tytule.

Fabrycznie 2x2.

Potem zmieniłem na 2x4GB

Teraz mam okazję kupić niedrogo DDR3L 8GB 12800S

Czy mój laptop obsłuży dwie takie kostki?

Wiem, że to 1.35V ale powinno działać na 1.5V.

Nie mogę jednak odszukać nigdzie info czy lapek podoła 2x8GB a przydało by się dodatkowej pamięci bo o ile komp wystarczający do zastosowania o tyle czasem RAM zajęty w 100%.

Mogeto
komentarz
komentarz

Jaki dokładnie procesor tam siedzi? Najlepiej pokaż zdjęcia z programu CPU-Z (zakładka CPU oraz Mainboard)

Norbas78
komentarz
komentarz

Typ procesora    Mobile DualCore Intel Core i5-480M, 2933 MHz (22 x 133)
Nazwa kodowa    Arrandale-3M
Seria    K0
Zbiór instrukcji    x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2
Oryginalna częstotliwość taktowania    2667 MHz
Min. / Maks. mnożnik procesora    9x / 20x
Engineering Sample    Nie
Pamięć podręczna L1 kodu    32 KB per core
Pamięć podręczna L1 danych    32 KB per core
Pamięć podręczna L2    256 KB per core  (On-Die, ECC, Full-Speed)
Pamięć podręczna L3    3 MB  (On-Die, ECC, Full-Speed)
    
Informacje fizyczne procesora    
Typ obudowy    988 Pin rPGA
Wymiary obudowy    37.5 mm x 37.5 mm
Liczba tranzystorów    382 milion(ów)
Technologia wykonania    32 nm, CMOS, Cu, High-K + Metal Gate
Rozmiar procesora (Die Size)    81 mm2
GMCH: Liczba tranzystorów    177 milion(ów)
GMCH: Technologia wykonania    45 nm, CMOS, Cu, High-K + Metal Gate
GMCH: Rozmiar procesora (Die Size)    114 mm2
Typowa moc    25 W
 

Mogeto
komentarz
komentarz

Procesory Intela pierwszej generacji nie obsługują pamięci DDR3L, laptop z nimi nie wstanie. Musi być DDR3  1,5v

Maksymalna prędkość jaka będzie tutaj obsługiwana to 1066. Jeśli włożysz szybszą (np 1333) to i tak zostaną zredukowane do 1066

Jeśli chodzi o pojemność - oficjalnie wspieranie jest max 8GB (2x4GB) ale widziałem tematy, gdzie ludzie piszą, że 16GB (2x8GB) też działa.

Moduł RAM powinien mieć 8 czarnych kostek pamięci, a nie 4 (tak jak na zdjęciu poniżej) bo pierwsza generacja Intela bardziej "lubi" kostki o mniejszej pojemności.

 

zdjecie.png

  • Dobra wypowiedź 1
Norbas78
komentarz
komentarz

RAMy które mam okazję kupić mają po 8 kostek na każdej stronie czyli razem 16

Niestety 1.35V - czyli nie ma szans by ruszyły??

Czytałem że w lapkach z 1.5V działają 1.35V.

W drugą stronę nie ma szans.

Czyli kiszka...

Mogeto
komentarz
komentarz

Można zaryzykować i próbować włożyć tutaj 2x8GB, ale to musi być DDR3, nie DDR3L.

DDR3L działa dopiero od drugiej generacji Intela.

Norbas78
komentarz
komentarz

Rozumiem. 

No trudno, to sobie podaruję choć z żalem bo 16GB za 67zł to była chyba dobra okazja :-(

No nic. Dziękuję bardzo za pomoc.

PS. Tak na przyszłość. Rozumiem, że komp by nie wstał, ale ewentualne próbowanie nie uszkodzi ani lapka ani kości pamięci?

Mogeto
komentarz
komentarz

Uszkodzić nie uszkodzi, po prostu nie byłoby obrazu.

Pentium320
komentarz
komentarz

Przerobiłem temat rozbudowy RAMu na 1 generacji Core wzdłuż i wszerz na różnych sprzętach, w zasadzie @Mogeto wyczerpał temat, ale na potwierdzenie dodam, że sprawa ma się tak w uproszczeniu.

Kości 2GB działają w zasadzie zawsze.

Kości 4GB działają, ale tylko pod warunkiem, że układ modułów na kości pamięci to 16x256MB, czyli tak jak na obrazku wyżej. 8x512MB nie działają*

Kości 8GB nie działają*. Nie spotkałem szczerze laptopa, który by odpalił nawet w konfiguracji 1x8GB, próbując na róznych prockach w stylu i3-330M, i5-430M lub właśnie i5-480M.

* laptop się albo nie uruchomi wcale, albo odpali i będzie od razu BSOD'ował, a narzędzia pokroju Memtest86+ od razu będą wywalać miliony błędów lub po prostu się restartować.

Także niestety aktualnie posiadasz max jaki się da.

  • Dobra wypowiedź 1
Norbas78
komentarz
komentarz

Dzięki. Tak więc dostał nową baterię i musi mu wystarczyć. Na szczęście laptopa używam do "lżejszych" zastosowań, a do orki mam stacjonarkę.

Pozdrawiam.

Mogeto
komentarz
komentarz

Oczywiście zakładamy, że masz tutaj dysk SSD, a nie HDD, bo gdybyś jakimś cudem nadal siedział jeszcze na HDD, to dysk w pierwszej kolejności do wymiany.

Norbas78
komentarz
komentarz

Dyski dwa. System i programy SSD , HDD siedzi jako magazyn plików :-) Choć SSD i tak nie rozwija pełnej prędkości jak mniemam :-)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.