x-kom hosting

Wymiana procesora; czy po wymianie należy zainastalować na nowo system?

Zelazny
utworzono
utworzono

Kolega w pracy chce wyjąć z kompa procesor i7 dwunastej generacji. Jest w nim zainstalowany program do obsługi maszyny.

Dwunastkę chce zamienić na Celerona. Pytanie; czy wymiana procesora wiąże się z potrzebą ponownej instalacji systemu?

adijedi
komentarz
komentarz

a pracodawca (England) ...o tym wie? :cfaniak: nie boisz się, że po wymianie procesora maszyna zwariuje i zmiażdży mu śledzione?

Zelazny
komentarz
komentarz (edytowane)

Cześć :) dzięki za zainteresowanie tematem. Czy wymiana procka wiąże się z ponowną instalacją systemu? Czy jednak Windows po prostu wykryje nowy CPU i na tym koniec. Co do pracodawcy; nie wie. :) Mam też wątpliwości czy Celeron pod socket 1700, nie będzie za słaby do obsługi programu.

Zelazny
komentarz
komentarz

OK, odradziłem koledze takie praktyki. Pójdzie coś nie tak i wyrzucą go z pracy...

ekson_
komentarz
komentarz

@Zelazny

Tak, wymiana procesora z i7 na Celerona będzie wymagała przeprowadzenia nowej instalacji systemu operacyjnego. Istnieje kilka powodów, dla których jest to konieczne:

Po 1. Sterowniki: Nowy procesor może wymagać różnych sterowników niż poprzedni. Instalacja nowego procesora może spowodować problemy z istniejącymi sterownikami, co może prowadzić do niestabilności systemu lub wystąpienia innych problemów.

Po 2. Kompatybilność: System operacyjny może być zoptymalizowany pod kątem konkretnego procesora. Przejście z procesora i7 na Celerona może wymagać zmian w konfiguracji systemu operacyjnego, aby działał poprawnie.

Po 3. Optymalizacje: Nowy procesor może wymagać optymalizacji systemu operacyjnego, aby działał z pełną wydajnością. Ponowna instalacja systemu pozwala na uwzględnienie specyficznych cech nowego procesora i dostosowanie systemu w celu uzyskania najlepszej wydajności.

Dlatego zaleca się, aby po wymianie procesora przeprowadzić czystą instalację systemu operacyjnego, aby uniknąć potencjalnych problemów z kompatybilnością i zapewnić optymalne działanie systemu.

  • Co? 2
rafalluz
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie jest to zawsze konieczne, ale w pewnych sytuacjach może być. Można powiedzieć "jeździć, obserwować", czyli wymienić bez instalacji, ale w razie problemów nie wykluczyć potrzeby.

Oczywiście przed procesem SILNIE zalecany update kopii zapasowej.

leelareso
komentarz
komentarz

@anioł2009 Taka anegdotka, jak kiedyś sprzedawałem zasilacz do gościu chciał zwrócić bo miał problem ze sterownikami do zasilacza xD

  • Haha 3
anioł2009
komentarz
komentarz

@leelareso No tak też myślałem :P 

  • 2 tygodnie później...
Adam K
komentarz
komentarz

jak robisz upgrade przykładowo z 12gen na 13gen, na tej samej płycie to musisz zaktualizować bios, ale jak robisz downgrade to już raczej nie musisz robić żadnych aktualizacji... ja przenosiłem całego windowsa z z390 na z490, i sam sobie wszystko znalazł, musiałem tylko płaszczyć się do microsoftu, żeby mi licencje przenieśli z powodu wymiany płyty...

 

zalecana jest natomiast kopia zapasowa, na wszelki wypadek :P

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.