x-kom hosting

Sprzęt się restartuje po zmianie procesora z Ryzen 5 3600 na Ryzen 9 5900x

Jarek666
utworzono
utworzono

Witam. Mam mega problem z moim sprzętem po zmianie procesora z Ryzen 5 3600 na Ryzen 9 5900x. Może zacznę od tego, że mój sprzęt to:

Procek: Ryzen 9 5900x 3.7 Ghz 64MB

Płyta: Gigabyte B450 AORUS Elite v.1

RAM: 2x8GB PC3600 GOODRAM

HDD 1: SSD 128GB GOODRAM CX400

HDD2: SSD 960GB GOODRAM CL100

Zasilacz: Be Quiet System Power 9 700W

 

Problem polega na tym, że komputer się sam restartuje. Raz sprzęt pracuje dłużej raz w ogóle nie może wczytać nawet systemu bo od razu restart. Może teraz wymienię co było już robione. A więc:

 

- Wymiana chłodzenia razem z pastą na Be Quiet Pure Rock 2

- podmiana RAM na inne

- podmiana dysku ssd 128GB wraz z ponowną instalacją systemu

- podmiana karty graficznej

- podmiana zasilacza

- wymiana baterii CMOS na nową

- flash BIOS do najnowszej wersji

 

Zaznaczę także, że moje podzespoły były także sprawdzane na innym sprzęcie i wszystko było ok. Nie był jedynie podmieniany procesor i płyta główna bo nie mam po prostu takiej możliwości. Po tych zabiegach dalej jest samoczynny restart. Sprzęt był w dwóch serwisach i w dwóch zapewniali mnie, że u nich pracuje sprzęt bez żadnych restartów lecz po powrocie do domu dzieje się to samo. Myślałem już, że to wina listwy, napięcia w gniazdkach ale to nie to. Myślę, że w tych serwisach sami nie wiedzą o co chodzi. Chciałbym jeszcze zauważyć, że jak w ustawieniach Windows w Opcji zasilania wybiorę edycję planu zasilania i ustawię takie rzeczy jak:

Wyłącz ekran – nigdy

Przełącz w tryb uśpienia – nigdy

 

Następnie wybiorę Zmień zaawansowane ustawienia zasilania - najwyższa wydajność – zarządzanie energią procesora i ustawię wartości Minimalny stan procesora na 5% (domyślnie jest 100%) i Maksymalny stan procesora na 60% (domyślnie jest 100%) to sprzęt pracuje stabilnie. Ale to jest bez sensu bo wtedy procek nie ma swojej wydajności. Jeszcze chciałem dodać, że na programach do  stres testów sprzęt się nie wysypywał. Temperatury są w porządku.

Naprawdę nie wiem już co mam robić. Bardzo proszę o jakąś poradę lub osobę -miejsce gdzie mógłbym się z tym problemem zwrócić. Syn załamany a ja już nie mam nerwów a tu jeszcze szkoła się zaczęła.

adijedi
komentarz
komentarz

Może to jest problem właśnie w domu - w instalacji elektrycznej,

od listwy antyprzepięciowej bym zaczął, skoro w 2 serwisach nie było żadnego resetu :furiousPC:

 

Jarek666
komentarz
komentarz

@adijedi Był podłączany w innych miejscach w domu i do innej listwy i nic

adijedi
komentarz
komentarz

Masz jakieś skoki napięcia w domu skoro albo ci zrestartuje kompa od razu albo po jakimś czasie przeciążenia linii

Sprawdzałeś na innych listwach, w różnych miejscach - ok, a nie wywalało ci korków do tej pory?

Spróbuj jeszcze powyłączać wszystkie fazy i na każdej jednej sprawdzaj pc (od kuchni wyłącz na końcu), może gdzieś masz walnięty obwód w domu,

 

anioł2009
komentarz
komentarz

A jaka grafika tam siedzi ?

 

Jarek666
komentarz
komentarz

@anioł2009 kurcze faktycznie nie dodałem karty do opisu :) karta to Gigabyte RTX2070 8GB

anioł2009
komentarz
komentarz

@Jarek666 Masz jeszcze tego r5 3600 żeby zmienić za tego 5900??? Bo problemy zaczeły się po zmianie samego cpu ??

 

Podejrzewam tą mobo w ver 1... nie bez kozery przecież wyszła poprawiona elite v2  

Jarek666
komentarz
komentarz

@anioł2009 niestety nie posiadam procka

anioł2009
komentarz
komentarz

Szkoda, bo albo płyta nie wyrabia albo cpu jest uszkodzony. Ale nie ma jak tego sprawdzić.

Jarek666
komentarz
komentarz

@anioł2009 Dokładnie mam takie samo spostrzeżenie. 

anioł2009
komentarz
komentarz

@Jarek666 ostatnio montowałem 13900f i prosto z pudełka okazał sie uwalony. Na innym egzemplarzu komputer odpalił od strzała. Także ten....

Jarek666
komentarz
komentarz

@anioł2009 No właśnie czytałem, że są w dużym stopniu wadliwe od nowości i jest dużo zwrotów/wymiany

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.