x-kom hosting

Bios źle odczytuje rpm wentylatorów obudowy plus niektóre przestają losowo działać

Amn
utworzono
utworzono

Witam, posiadam obudowe genesis irid 505f z 5 wentylatorami. Trzy przednie sa spiete razem bezposrednio jeden w drugi a koncowka 3 pinowa od jednego z wentyli wpieta pod płyte główna. To samo z górnym i tylnym wentylem. W biosie podczas próby ustawienia krzywej zeby wentylatory chodziły cicho bios wyswietla rpm w zakresie gdzies od 500 do nawet 25000 rpm. Wentyle nie wchodza na takie wysokie obroty wiec moze to być tylko wizual ale przydałoby sie dowiedzieć dlaczego tak sie dzieje. Kolejnym problemem jest to, że wentyle losowo sie zatrzymuja. Zamiast działania 3 razem działaja np 2 a 1 nie kreci sie w cale lub 1 działa a 2 stoja. Czy to przez to ze wentyle dołączone do obudowy sa spiete ze soba jeden w drugi i coś nie tak jest wtedy z ich zasilaniem?

 

Sprzęt:

genesis irid 505f

Aorus elite v2 b550 - bios najnowszy wgrany

ryzen 7 5700x

vero l5 700w

goodram 2x16- 3600 mhz cl 18

fortis 5

gtx 960

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

To może być kwestia za niskiego napięcia zasilania przy podłączeniu 3 wentylatorów pod jedno złącze zasilania. Sprawdzałeś przy ustawieniu trybu zasilania DC zamiast PWM dla tych wentylatorów? W komentarzu na allegro dot. tej obudowy użytkownik napisał:

Cytuj

Obudowa jak za te pieniążki super. Przewiewna i chłodna, wentylatory ustawione na 800 rpm do max 1000rpm krzywą w bios ( brak problemu ze sterowaniem obrotami w Bios jeżeli płyta obsługuje też wentylatory napięciowe DC). Miejsca wystarczająco na podzespoły. I jeszcze jedna rzecz, wszystkie 5 wentylatorów podłączyłem pod jedno gniazdo FAN na płycie. Moja płyta obsługuje do 2A 24W na gniazdo i wentylatory 4 pin PWM, jak i 3 pin DC(napięciowe). W obudowie zainstalowane są 12v i 0,15 A poboru, co daje mi 5 X 0,15A = 0,75A nawet niech biorą 1A to i tak zapas 1A. Do tych wentylatorów zbędne są huby i rozdzielacze.

 

Amn
komentarz
komentarz

@toska78 ja tylko moge ustawic je na voltage (dc) albo auto. W momencie zmiany na pwm zaskakuja od razu na 1200-1300rpm bo sa 3 pinowe. Co do zbyt niskiego napiecia przy podlaczeniu 3 wentyli na 1 zlacze to jak to sprawdzic?

toska78
komentarz
komentarz

Na tym zdjęciu z biosu masz SYS_FAN1 Control Mode na Auto. Jakie tu są inne opcje? Zakładam że właśnie do FAN1 masz podłączone te 3 przednie wentylatory obudowy.

Amn
komentarz
komentarz

Auto voltage i pwm

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

A pod SYS_FAN1 Mode? Bo u Ciebie na tej płycie wygląda że sterowanie wentylatorami jest jakieś ograniczone. Może jakaś kombinacja klawiszy odblokowuje dodatkowe opcje skoro to Gigabyte? U mnie np. na kilkuletniej już płycie Asusa (pod Intele 8 i 9 gen.) do każdego złącza zasilania wentylatora (CPU, FAN1, FAN2 i AIO) jest dostępne 4 tryby pracy (Disabled, DC Mode, PWM Mode i Auto). Obroty można też nieznacznie zmieniać przy użyciu opcji która u Ciebie w biosie jest pod nazwą FAN Control Use Temperature Input. Przynajmniej u mnie tak jest przy 3-pinowych wentylatorach obudowy.

Amn
komentarz
komentarz

pod sys fan mode jest jedynie jak ma wygladać krzywa wentyli albo tak jak na filmie albo stair jako schodkowa

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.