x-kom hosting

Wybór płyty głównej i procesora do RTX4070

mateusz99735
utworzono
utworzono

Witam, mam w planach wymienić procesor oraz płytę główną, ponieważ aktualny procesor jest zbyt słaby na moją karte rtx 4070. Aktualnie posiadam i7 9700f, chciałem wymienić procesor na nowszą generacje myślałem nad i5 13600kf jednak nie wiem czy to najlepszy wybór, nad płytą główną nie mam pomysłu.

ekson_
komentarz
komentarz

Wymiana procesora i płyty głównej może znacząco wpłynąć na wydajność Twojego systemu, więc ważne jest, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji:

  1. Procesor: Intel Core i5-13600KF to nowy procesor z serii 12. generacji Intela, który oferuje znaczący wzrost wydajności w porównaniu do starszych modeli. Jednak przed dokonaniem wyboru warto również rozważyć inne opcje, takie jak Intel Core i7 lub i9 z tej samej generacji. W zależności od Twoich potrzeb i budżetu, procesor z wyższej półki może lepiej dopasować się do karty graficznej RTX 4070.
  2. Płyta główna: Wybór płyty głównej zależy od kilku czynników, w tym od procesora, budżetu, funkcji oraz ewentualnych planów na przyszłość (np. overclocking). Jeśli zdecydujesz się na procesor z serii 12. generacji Intela, będziesz potrzebować płyty głównej z chipsetem serii 600, na przykład B660 lub Z690. Warto wybrać płytę główną, która zapewni odpowiednie funkcje i wydajność, ale niekoniecznie musisz sięgać po najdroższy model.
  3. Zasilanie i chłodzenie: Upewnij się, że wybrana przez Ciebie płyta główna ma odpowiednie zabezpieczenia i funkcje chłodzenia, które zapewnią stabilną pracę Twojego systemu, zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z mocniejszego procesora.
  4. Kompatybilność RAM-u: Sprawdź, czy wybrana płyta główna jest kompatybilna z Twoimi obecnymi modułami pamięci RAM. Upewnij się również, że masz wystarczającą ilość gniazd RAM, aby umożliwić ewentualną rozbudowę w przyszłości.
  5. Recenzje i opinie: Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z recenzjami i opiniami na temat wybranej płyty głównej, aby upewnić się, że spełni ona Twoje oczekiwania pod względem wydajności, jakości i funkcji.

Podsumowując, Intel Core i5-13600KF może być dobrą opcją, ale warto również rozważyć inne procesory z tej samej generacji oraz dokładnie przeanalizować wybór płyty głównej, aby zapewnić odpowiednią kompatybilność i funkcjonalność dla Twojego systemu. Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, warto skonsultować się z ekspertem lub specjalistą ds. sprzętu komputerowego.

 

  • 3 tygodnie później...
Adam K
komentarz
komentarz (edytowane)

ja jaki budżet kolega posiada????

ja bym wziął i5-14600kf (kosztuje tyle samo co 13600kf), to jakieś 1360zł, do tego płytę z790,  tylko pytanie jakie ramy ddr4 czy ddr5. w pierwszym przypadku to moba znajdziesz za ok. 800zł (np.takiego asrocka), jak pod ddr5 to od 900zł(np. msi pro z790-s wifi) Jak pierwsza opcja, to możesz ramy z poprzedniej maszyny przełożyć. Jak masz kasę (jakieś 600zł więcej) to płytę obsługującą ddr5, i wtedy mogą być ramy np. furry beast ddr5 6000mhz, będzie optymalnie według mnie. 

 

alternatywnie możesz wziąć płytę np. B550 np. aorus elite (ok. 550-600zł) i do tego ryzena 7 5800x3D (ok.1200zł) i to wszystko współgra ramem ddr4 więc koszt wymiany ram odpada.

 

myślę, że wydajnościowo będzie w miarę podobnie

pozdrawiam

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.