x-kom hosting

Jeden z wentylatorów losowo uruchamia się na 100%, ale po dotknięciu karty przestaje

lumii
utworzono
utworzono (edytowane)

hej,
rok temu kupilem od znajomego Strix GTX1070 ktora ma problem, mianowicie w losowych momentach jeden wentylator odpala sie na 100% i nie idzie za bardzo co z tym zrobić. Przez ten rok nie przeszkadzało mi to za bardzo, bo znalazłem magiczny sposób który sobie z nią radził xD mianowicie w konkretnych miejscach wystarczyło ją ścisnąć (xD) i jak ręką odjął xD
Generalnie od jakiegoś czasu sposób ten przestał być tak skuteczny, bo karta coraz częściej to dostaje szału i owe ściskanie nie pomaga xD Karte planuje dopiero zmienic pod koniec roku, wiec poki co szukam rozwiazania, pytam, bo moze ktos mial podobny problem albo wie cos wiecej ode mnie o komputerach i cos doradzi?
Sama karta w sobie nie ma problemow z temperaturami, bo byly wymieniane termopady i pasta, w stocku ma 30 stopni, w obciazeniu 70 nie przekracza. Z systemu nie idzie tego w zaden sposob kontrolowac, bo wedle Afterburnera czy innych programow, wentylator hula z taką predkoscia jak dwa kolejne wenty ktore sa zdrowe na umysle :E Probowalem odpinac kabel od wentylatorow i wyczyscic gniazdo jak i sama zlaczke, ale na nic sie to zdalo.

Pomocy bo mnie juz cos strzela :D Dorzucam filmik jak to wyglada w praktyce bo brzmi to nie ukrywam, abstrakcyjnie xD
Cyk filmik

Mogeto
komentarz
komentarz

Czyli jak wyłączysz tryb półpasywny w MSI Afterburner (odznaczysz Auto) i zamiast tego ustawisz stałą prędkość wentylatorów 30 lub 40%, to nie ma żadnego efektu i nadal jest hałas?

 

lumii
komentarz
komentarz

@Mogeto Nie ważne co ustawię, ten jeden wentylator się do tego nie zastosuje, przeciwnie do dwóch pozostałych

Mogeto
komentarz
komentarz

Słychać, że coś o coś ociera, być może coś nie jest dokręcone, także najlepiej byłoby rozebrać kartę na części pierwsze (szczególnie zdejmując obudowę z radiatora), a później wszystko złożyć, porządnie dokręcając każdą śrubkę.

Jeśli nie pomoże, to można wziąć strzykawkę z cieniutką igłą, nabrać uniwersalnego oleju do maszyn i wstrzyknąć w środek wentylatora, prosto do łożyska.

Jeżeli nadal bez efektów, to po prostu fizycznie usuń ten wentylator i tyle.  Zamiast niego możesz położyć luzem na dole obudowy komputera jakiś inny zwykły wentylator 75mm tak aby dmuchał na radiator karty w miejscu gdzie powinien być oryginalny wentylator.

lumii
komentarz
komentarz (edytowane)

@Mogeto Słychać że ociera, bo dwukrotnie od tych zawrotnych prędkości połamały się skrzydła w wentylatorze, a że nie chciałem zamawiać nowych to skleiłem je na kropelkę xD Jak ustawię na 20/30/40/50/60% wentylator to tego nie słychać.

Rozważałem już rozbieranie karty, ale wolę tego uniknąć i poszukać innego rozwiązania :D Rzekomo karta ma tak od nowości, więc na moje uwalony jest kontroler obrotów albo coś nie tak z kabelkiem od wentylatorów skoro po dotknięciu problem znika xD Na reddicie widziałem post gdzie gość opisywał podobny problem również ze strixem 1070, ale u niego odłączenie i podłączenie kabla od wentyli pomogło, u mnie niestety nie.

Najchętniej bym ją sprzedał i dołożył do nowej, ale głupio by mi było takie coś komuś sprzedać

 

edit mojego poprzedniego posta: wentylator nie zastosuje się do ustawień prędkości tylko i wyłącznie kiedy odpala się na 100%!! kiedy nie wariuje to wszystko działa jak należy

Mogeto
komentarz
komentarz

W obecnym stanie jest warta jakieś 380zł. Gdyby była w pełni sprawna, to 450-500zł.

Warto byłoby sprawdzić i zamienić miejscami wentylatory. Wtedy przekonasz się, czy była jest to wina stricte wentylatora, czy innych czynników.

lumii
komentarz
komentarz

@Mogeto Poczekam, może ktoś jeszcze będzie wiedział o co chodzi, albo chociaż miał coś podobnego.
Zaskoczyłeś mnie, myślałem że sprawne się zaczynają od +/- 550 w górę :S Przy takich cenach to się wstrzymam, bo 4070 są za drogie, a 4060 które mają ok cenę są tylko w wersji 8gb

lumii
komentarz
komentarz (edytowane)

Dla ciekawskich: ściągnąłem z karty tę plastikową obudowę, przejrzałem kable od wentylatorów i nic poważnego nie zauważyłem. Poodpinałem, poprzypinałem na nowo. Za pierwszym uruchomieniem wentylator juz całkiem przestał działać, za drugim razem odpalił i podziałał przez +/- 3 godziny. Teraz na niego spojrzałem i znowu przestał xD Więc prawdopodobnie winne jest okablowanie wentylatorów.

 

edit: ścisnąłem kartę i zaczął działać xD

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

A sprawdzałeś w ogóle organoleptycznie jak działa? Czyli przy odłączonym zasilaniu zakręcić palcem po kolei wszystkimi wentylatorami żeby sprawdzić czy wszystkie tak samo lekko się obracają. Może być zatarty przez co tak nierównomiernie pracuje (bez synchronizacji z pozostałymi).

lumii
komentarz
komentarz

Tak, sprawdzalem, chodzi tak samo.
Nie wiem co mam poczac juz w tej chwili, bo nic specjalnego w tych kablach nie widac. Pozostaje chyba tylko zmiana gpu

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Albo zmiana samych wentylatorów jeśli poza tym jednym wentylatorem z kartą wszystko ok. Może być to jakiś fabryczny defekt tego wentylatora.

lumii
komentarz
komentarz

To też nie jest zły pomysł, ale ceny wentylatorów do tej karty to dowcip

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Miałem na myśli zamienniki bo oryginalne wentylatory pewnie wyjdą sporo drożej (i może być problem z dostępnością).

lumii
komentarz
komentarz

Chyba naprawiłem :E Okazało się, że kabel nr1 nie był do końca dociśnięty. Po dociśnięciu z rana, do teraz nie mam z tym problemu. Złączkę nr2 obróciłem do góry nogami, wsadziłem w ten uchwyt na kabelek i śmiga :E
Ale to ciekawe, że wcześniej uruchamiał się na 100% bez opamiętania, a po poruszaniu kablem przestawał działać xD Niesamowite

423036705_1058959235400966_1381210270340251499_n.jpg

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.