x-kom hosting

Karta graficzna do starego komputera

Caleb
utworzono
utworzono (edytowane)

Komputer Scenic 500 z końca lat 90tych z windowsem 98 używany do starych gier. Od dosowskich takich starych jak Xenon, Supaplex, Seria Dizzy itp. przez późniejsze typu Doom, Heretic, Hexen, Warcraft 1 i 2, wczesne na windows 95 i windows 98 typu Quake 1 i 2, Blood 1 i 2, Hexen i Heretic dwójki, Turok, Starcraft, Unreal, Thief 1 i 2, System Shock 2 aż po najbardziej wymagające jak Quake 3 Arena i Nerf Arena Blast.

Komputer ma kartę graficzną ATI Rage Pro Turbo wczesna generacja z ok. 97 r., z pamięcią 8 MB. Dla większości z tych gier to wystarcza na spokojnie, z grafiką 512x384 i śmigają płynnie ale taki Quake 3 Arena żeby działał płynnie (a to ważne bo tam jest bardzo szybka akcja) to musi być ustawiona najniższa jakość tekstur "fastest" z opcją "vertex" (zamiast "lightmap") bez zaawansowanych świateł i cieni, to samo Nerf Arena Blast - płynnie działa tylko z jakością tekstur "low" (zamiast medium i high) - choć Unreal (na którego silniku jest Nerf) działą płynnie z najlepszą jakością tekstur. Obie gry z grafą 512x384 - taką mam w większości gier ale reszta śmiga płynnie przy najlepszej jakości tekstur i wyglądają zadowalająco, niektóre nawet przy 640x480 (System Shock 2 i Deathtrap Dungeon) - to już dla niego zaawansowana grafa.

Ramu jest 384 MB więc spokojnie wystarczy do tych wszystkich gier (to było dużo na tamte czasy), procesor pentium 400 też wystarczająco szybki więc od razu przyszło mi do głowy że karta graficzna za słaba. Szyna w płycie głównej ma dwa "człony" długi i krótszy - ten krótszy od strony wejścia na monitor i poszukałem mocniejszej karty z identycznym wtykiem, żeby pasowała. Znalazłem ATI Rage 128 z pamięcią 32 MB, z 1999 r. pasuje w szynę, z tej samej rodziny, nawet niemal rówieśniczka komputera, więc nie ma mowy o niekompatybilności i jest mocniejsza i bardziej zaawansowana. Przyszła, wpiąłem ją a tu niemiła niespodzianka... w ustawieniach pulpitu rozdzielczość max 640x480 (gdzie zawsze mam 800x600), tylko 16 kolorów przez co brak koloru nawet przy niektórych tapetach. Najbardziej wymagające gry jak Q3A nawet na niej nie ruszają a inne działają wolniej, nawet np. Quake 1. Windows po zmianie karty włączył kreatora, wyszukał i zainstalował najlepszy sterownik do karty. Sam jeszcze znalazłem sterowniki "do kart ATI Rage 128 Ultra, 16 i 32 MB", ściągnąłem, wypaliłem na płycie i próbowałem zainstalować ale bezskutecznie - wywalał komunikat o niekompatybilności jakiejś (???). Teraz nie wiem czy ta karta jest uszkodzona, czy to przez brak właściwych sterowników ? Wszystkie inne do ściągnięcia są ogólnie do ATI Rage 128, w tym Pro i Ultra. Nic sensownego nie znalazłem więc zwróciłem tą kartę, wpiąłem starą i jest jak było. Pytanie, jaka karta graficzna by się tu sprawdziła żeby te wszystkie gry chodziły płynnie z najlepszymi teksturami i grafiką najlepiej 640x480 albo i 800x600 ? Większość ma inny wtyk, 3-członowy, np. GeForce jedynka. Jeśli chodziło o sterowniki to problem jest taki, że wszystkie te stare karty graficzne wystawiane np. na Allegro są wystawiane niestety bez oryginalnych płytek ze sterownikami a mam wrażenie że szukanie odpowiednich do ściągnięcia to szukanie igły w stogu siana.

Tylko część innych ATI Rage widziałem z takim samym wtykiem, może standardowe ATI Rage Pro Turbo w wersji 16 MB by się tu sprawdziło ? Planuję zdobyć jeszcze np. Unreal Tournament, który jest jeszcze bardziej wymagający niż Quake 3 Arena więc pewnie też trzeba będzie ustawić najniższą jakość tekstur żeby płynnie działał.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.