x-kom hosting

Komputer działa ale wyłącza monitor

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: leelareso ,
KrisseK
utworzono
utworzono

Witam. Od kilku miesięcy mam ten sam problem. Mój komputer sam się wyłącza. Szukałem o tym informacji w internecie, ale raczej kartę graficzną mam okej a kondensatory i zasilanie na płycie też działają bez zarzutów.

Problem wygląda następująco: Włączam komputer, po zobaczeniu pulpitu, jeżeli nie będę nic klikał, komputer gaśnie(nie wiem od czego to zależy). Jeżeli zacznę odpalać jakieś programy to na 90% się nie wyłączy. Wygląda tak, jakby szedł w stan uśpienia, tyle że tryb uśpienia i wygaszanie ekranu mam na "NIGDY". Na ekranie pojawia się napis "odłączono kable" czy jakoś tak. Dodam, że klikanie w myszkę czy klawiaturę nie wybudza komputera. Po takiej akcji zawsze muszę wyłączyć go z zasilacza bo nie reaguje na przyciski WŁ/WYŁ. Po ponownym uruchomieniu zrestartowana jest godzina

???ale to chyba przez zasilacz który odcina bios??? Dodatkowo zauważyłem, że po wygaśnięciu ekranu wszystko się świeci i kręci prócz wiatraków na karcie graficznej. Nie mam pojęcia czy powinny się kręcić przy zgaszonym ekranie, dlatego o tym wspominam.

Moje podzespoły to:

Procesor: AMD Ryzen 5 3600 6-Core 3.60 GHz
Karta graficzna: ASUS GeForce GTX 960 TI
Zasilacz: ELEMENTUM E2 550W (80 Plus EU)
Ram: CORSAIR Vengeance RGB Pro 2x 8GB 3600Mhz DDR4
Płyta główna: GIGABYTE B450 Aorus Elite V2

Niebieska
komentarz
komentarz

Masz możliwość pożyczenia od kogoś jego zasilacz do testów?

  • Dobra wypowiedź 1
  • Rekomendowana odpowiedź
leelareso
komentarz
komentarz

Wrzuć screena z programu crystal disc info. Testowałeś komponenty w programie occt? Ogólnie ten zasilacz to jedna z gorszych linii zasilaczy od silentium pc więc też może to przez niego problemy

16 minut temu, KrisseK napisał:

Po ponownym uruchomieniu zrestartowana jest godzina

A to wygląda na zdechłą baterię od biosu.

  • Dobra wypowiedź 1
KrisseK
komentarz
komentarz

Zasilacza na chwilę obecną nie mam od kogo pożyczyć.

Nie testowałem w żadnym programie ale chętnie spróbuję się pobawić z tym occt.

Poniżej screeny z CrystalDiscInfo. Jeden z dysków to HDD. Ten 500GB to M2.

CDI.JPG

CDI2.JPG

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Dysk ssd jest zdrowy, ale hdd to jedynie nadaje się już na śmietnik (błędy jakby dostał strzała albo spadł).

KrisseK
komentarz
komentarz

No jest mocno leciwy to fakt. Jest możliwość, że to przez niego? Bo cały system jest na ssd.

leelareso
komentarz
komentarz

na 90% to nie jego wina.

Niebieska
komentarz
komentarz

U Seagate takie wyniki są normalne, u tego producenta pewne parametry nigdy nie są zerowe.

leelareso
komentarz
komentarz

@Niebieska wszystkie czy jakaś dana partia? Bo mam leciwe 3 dyski seagate 2004/2009/2016 i na żadnym nie miałem tak dziwnie wysokich odczytów. Ale ty znasz się lepiej to ufam :puchar:

Niebieska
komentarz
komentarz

Dysk swoje pochodził z tego co widzę, ma sporo godzin pracy, pewnie stąd te odczyty.

KrisseK
komentarz
komentarz (edytowane)

A propos tej baterii od biosu. Przy wyłączeniu zasilacza nie powinna się resetować godzina? Możliwe, że coś nie tak z baterią i temu czasem odłącza ekran? Ale dlaczego dzieje się to głównie wtedy, jak komputer jest włączony-nieużytkowany.:co:

PS: w programie occt najlepiej ustawić godzinę testu i poczekać czy można krócej? Chodzi mi o jak najbardziej wiarygodny wynik końcowy.

leelareso
komentarz
komentarz

wystarczy 20 min cpu/ram/gpu. Wszystkiego naraz nie da się przetestować trzeba po kolei.

KrisseK
komentarz
komentarz

Test zrobiony. Żadnych błędów.

adijedi
komentarz
komentarz (edytowane)
  • w pierwszej kolejności wymień baterię na tej płycie głównej
  • jakiego masz windowsa
  • napisz czy sterowniki gpu poniżej zgadzają się z twoimi
  • Wersja: 347.25  WHQL    
    Data wydania:

    2015.1.22

  • Dobra wypowiedź 1
KrisseK
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam takie, jest napisane że najnowsze.

Wersja: 31.0.15.5123

Data wydania: 18.01.2024

Pobrać te o których wspomniałeś wyżej? Baterię dzisiaj podmienię i zobaczę czy coś się zmieni.

PS: Wpisałem złą kartę graficzną. Aktualnie mam RTX 2060 a sterowniki, które podałeś nie są przez nią obsługiwane. Mea culpa.

leelareso
komentarz
komentarz

Wymień tą bateryjkę i spróbuj załatwić zasilacz na podmiankę np od znajomego by sprawdzić.

KrisseK
komentarz
komentarz

Właśnie wymieniłem bateryjkę(o dziwo miała 2.94V czyli tyle ile nowa). Godzina już się nie restartuje po wyłączeniu zasilacza. Komputer będzie odpalony do jutra, jak znowu się zamknie to biorę się za zasilacz.

KrisseK
komentarz
komentarz

Problem zażegnany. Zapewne bateria nie podtrzymywała napięcia tak jak powinna. Dzięki wszystkim za szybkie odpowiedzi i dużo spostrzeżeń. Temat do zamknięcia.:jupi:

leelareso
komentarz
komentarz

@KrisseK Wiesz, ale ogólnie to dziwne bo przy rozładowanej baterii nie powinien się wyłączać.

KrisseK
komentarz
komentarz

No zobaczymy. Jeżeli sytuacja się powtórzy podmienię zasilacz. Najgorsze, że to mega losowo występuje więc ciężko zlokalizować problem.

  • 4 tygodnie później...
KrisseK
komentarz
komentarz

Witam ponownie. Niestety stało się... Wczoraj pierwszy raz od tamtego czasu sam się wyłączył komputer. Dzisiaj to samo. Monitor zdechł ale komputer pracował. Data zresetowana mimo że bateria została wymieniona. Ktoś się domyśla o co może chodzić?

Niebieska
komentarz
komentarz

Podmieniłeś zasilacz?

KrisseK
komentarz
komentarz

Tak, zasilacz podmieniony ale nie potrafię stwierdzić czym to jest spowodowane. Przy ciągłej pracy na komputerze się nie wyłącza, dopiero po dłuższej bez aktywności, a zasilacza też nie miałem od kogo pożyczyć na załóżmy tydzień, tylko jeden dzień. Wsadziłem z tym przypadku o wiele mocniejszy ale jest ktoś w stanie mi powiedzieć jaki byłby wystarczający do moich podzespołów?

Procesor: AMD Ryzen 5 3600 6-Core 3.60 GHz
Karta graficzna: ASUS GeForce GTX 2060 TI
Zasilacz: ELEMENTUM E2 550W (80 Plus EU)
Ram: CORSAIR Vengeance RGB Pro 2x 8GB 3600Mhz DDR4
Płyta główna: GIGABYTE B450 Aorus Elite V2
toska78
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 29.01.2024 o 11:00, Niebieska napisał:

Dysk swoje pochodził z tego co widzę, ma sporo godzin pracy, pewnie stąd te odczyty.

Sporo? Mój 120 GB PATA Seagate ma ponad 52k na liczniku i ponad 175 mln błędów pozycjonowania. Systemowy 500 GB Seagate prawie 48k na liczniku i ponad 984 mln przy 07 ale nic im nie dolega.

Niebieska
komentarz
komentarz

Kiedyś to robiono lepsze dyski niż teraz.

Mam w pracy stare komputery, min z win 95 i one chodzą bez problemów, żadnej awarii dysku czy coś.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.