x-kom hosting

Problem z bezpiecznym wysuwaniem sprzętu.

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: TMRE ,
BlackLeafy
utworzono
utworzono

Witam, od wczoraj zacząłem korzystać z Windowsa 11, chcąc zgrać sobie dane z poprzedniego komputera zacząłem podłączać pendrive oraz dysk zewnętrzny. Po skończonym transferze plików chciałem użyć opcji bezpiecznego wysuwania sprzętu z USB, i o ile pendrive nie stawiał żadnych problemów o tyle dysk stawia już opór. Przy próbie bezpiecznego wysuwania wyskakuje komunikat o treści: "To urządzenie jest obecnie używane. Zamknij wszystkie programy lub okna, które mogą używać tego urządzenia, a następnie spróbuj ponownie." Nie pomógł klasycznie restart komputera, menadżera zadań czy eksploratora Windows. Próbowałem też wiersza poleceń oraz komendy "RunDll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL hotplug.dll" gdzie z kolei po wybraniu dysku zewnętrznego i opcji zatrzymaj pokazuje mi się komunikat: " Urządzenie (nazwa) nie jest wymienne, i nie można go wysunąć, ani odłączyć." Windows 11 jest mi zupełnie obcy i nie mam już za bardzo pomysłu co bym mógł zrobić poza chamskim odłączeniem dysku z portu USB. Próbowałem jeszcze filmów na YouTube, gdzie miało rzekomo pomóc wejście w personalizację - pasek zadań - pokaż lub ukryj dodatkowe ikony paska zadań oraz włączenie menadżera zadań, eksploratora Windows i bezpiecznego usuwania sprzętu i wysuwania nośników. Czy istnieje ryzyko utraty danych z dysku jeżeli po wyłączeniu komputera po prostu odłączył bym dysk z portu USB? Prosiłbym o pomoc bardziej zaznajomionych z tym systemem użytkowników o poradę co dalej czynić.

TMRE
komentarz
komentarz

Odłączenie dysku z portu USB jak ty to nazywasz "chamskim", to nic się nie stanie. W trakcie przesyłania / kopiowania plików nie wolno odłączać zasilania. 

Co na tym dysku się znajduje?

 

BlackLeafy
komentarz
komentarz

Zdjęcia, filmy i dokumenty tekstowe. Czyli ze spokojem mogę po zakończeniu przesyłania danych z komputera na dysk i w odwrotnej kolejności też, odłączyć dysk i nie martwić się, że dane mi znikną albo coś w ten deseń? Zawsze starałem się to robić tylko po bezpiecznym wysunięciu sprzętu, i stąd teraz były moje obawy przed zrobieniem tego inaczej.

TMRE
komentarz
komentarz

Po zakończonym przesyłaniu danych możesz bezpiecznie odłączyć dysk. Poza tym zawsze możesz kontrolować stan dysku. (programem HDTune) i tam zobaczysz kondycję stanu dysku.
Jaki to dysk? SSD czy HDD? 

 

 

 

BlackLeafy
komentarz
komentarz

Ten dysk to Dysk zewnętrzny o pojemności 1TB, typu HDD od Toshiby na USB 3.0.

Sobiepan
komentarz
komentarz

a czy przypadkiem dysk nie był skanowany antywirusem? 

BlackLeafy
komentarz
komentarz

Dysk pozostaje cały czas wpięty od momentu jak go wtedy podłączyłem bo uparcie nie pozwala na wysunięcie go bezpiecznie, co do antywirusa to żadnego poza tym systemowym nie wgrywałem, całość wygląda trochę tak jakby system interpretował ten dysk zewnętrzny jako trzeci dysk wewnętrzny (posiadam dwa dyski SSD) i dlatego nie pozwala na jego odłączenie w trakcie pracy komputera, o ile jest to oczywiście możliwe, bo z Windowsem 11 mam bardzo małe doświadczenie. Tak jak TMRE zasugerował pozostaje mi chyba po prostu normalnie odpiąć go z USB, skoro nie grozi to w żadnym stopniu utratą danych, ale jednak jako osoba, która dopiero uczy się pracy na tym systemie operacyjnym, jestem po prostu ciekaw skąd wyniknęła taka sytuacja, i dlaczego pozostałe nośniki pamięci, mogę normalnie wysuwać, a ten dysk zewnętrzny jednak robi takie problemy.

ekson_
komentarz
komentarz

czy podjąłeś próbę wyłączenia kompa/wylogowania się z podłączonym dyskiem zewnętrznym ?
Jak go wyłączysz odłącz go i podłacz na nowo jak włączysz pc i zobacz czy nadal możesz "bezpieczenie usunąć sprzęt"
Tak btw ja od X lat nigdy tego nie używałem xd

  • Rekomendowana odpowiedź
TMRE
komentarz
komentarz

Możesz jeszcze zainstalować dedykowany program do Twojego dysku i tam może być opcja "bezpieczne usunięcie sprzętu", chociaż szczerze powiedziawszy "bezpieczne usunięcie sprzętu", jest jak komunikat "można bezpiecznie wyłączyć komputer". 

 

BlackLeafy
komentarz
komentarz

Ok skoro nie muszę się o nic martwić to po prostu to zignoruje i tak jak mówicie odłączę sobie normalnie dysk i nie będę szukał na siłę rozwiązania nieistotnego problemu. Jedyną moją obawą było uszkodzenie dysku lub utrata danych, ale ten aspekt został mi już wytłumaczony i myślę, że problem można uznać za rozwiązany, dzięki wielkie za pomoc i rozjaśnienie tematu.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.