x-kom hosting

Spalony element na płycie PCB

guniaxy
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, mam problem ze starym dyskiem hdd. Dysk to Segate Barracuda 7200.10 250gb ATA ST3250620A. Z płytki został wylutowany transil, ponieważ się spalił, a chciałam zgrać dane. Po wylutowaniu dysk się włączył, ale było słychać dziwne stukanie i laptop nie widział dysku. Chłopak próbował coś zdziałać i niestety przez przypadek odwrotnie wsadził kabel zasilający. Przez to spalił się kolejny element (zaznaczony na zdjęciu). Przeszukując internet znalazłam informację, że może być to chip z pamięcią ROM. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć czy można ten chip w jakiś sposób wymienić, a jeśli się da to chciałabym wiedzieć na co zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego zamiennika. Znalazłam też informację, że można wymienić całą płytkę PCB jednak nie do końca wiem czy musi być z identycznego modelu i gdzie mogę taką płytkę znaleźć. 

IMG_0892.jpeg

Edytowane przez guniaxy

Gawel
komentarz
komentarz

Poszukaj całego dysku. Kiedyś tak robiłem żeby stary dysk uruchomić, kupiłem za grosze uszkodzony dysk ( bad sectory ) i po podmianie płytki zadziałał. Czy u ciebie zadziała to loteria ale warto spróbować jak ci zależy na danych 

guniaxy
komentarz
komentarz

@Gawel Właśnie nie mogę znaleźć nigdzie takiego samego modelu. Wiesz może na co dokładnie patrzeć żeby płytka pasowała? 

guniaxy
komentarz
komentarz

@Gawel Dziękuję, a wiesz może czy te napisy na tym elemencie muszą być takie same? 
 

Jak jest taka wtyczka to można się pomylić przez przypadek. 

image.jpg

Gawel
komentarz
komentarz

Niestety ale nie wiem czy muszą być takie samy. Nie wiem co za kabel ale gniazda MOLEX są tak skonstruowane że nie można pomylić ich biegunowości. Tak jak większość kabli w PC, trzeba być magikiem żeby pomylić kable. Ale wszystko jest możliwe  

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.