x-kom hosting

Podkładka chłodząca

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Mogeto ,
Mat3k
utworzono
utworzono

Hej, 

Wiem, że laptopy to z reguły piekarniki ale chciałem zapytać co sądzicie o podkładkach chłodzących. Czy takie ustrojstwo ma jakiś pozytywny wpływ na temperaturę bebechów? 

Mogeto
komentarz
komentarz

Tutaj trzeba wiedzieć jak działa system chłodzący.

Masz procesor/układ graficzny który wytwarza ciepło.  Do nich przymocowany jest radiator który odbiera ciepło, wykonany z aluminium lub miedzi.

Jako, że styczność pomiędzy chipem a radiatorem nie jest idealna - w tym celu stosowana jest pasta termoprzewodząca (lub nowsze wynalazki typu ciekły metal lub termopad TPM) dzięki którym radiator skuteczniej odbiera ciepło.  Radiator się grzeje, więc wentylatory go chłodzą, wrzucając ciepłe powietrze z laptopa na zewnątrz. Wentylatory są zainstalowane bezpośrednio przy radiatorze, tylko wtedy są skuteczne.

 

Kiedy temperatury chipów lecą w górę? Wtedy kiedy stara pasta termo staje się twarda jak kamień. Wówczas staje się izolatorem, a nie przewodnikiem. Dlatego co jakiś czas trzeba ją wymieniać.

Jeszcze trzeba uważać na kłęby kurzu zapychające otwory w laptopie, bo ciepłe powietrze nie będzie miało ujścia i wszystko w środku będzie się gotować.

 

Możesz zastosować najlepszą pastę na świecie - i tak nie wyjdziesz poza możliwości radiatora. Będziesz miał takie temperatury na jakie pozwala radiator.

 

Mając powyższe informacje - ile możesz ugrać stosując wentylator dmuchający dolną obudowę na spodzie laptopa?  1-2 stopnie mniej? Może tak, a może nie.

Taki wentylator nie dmucha bezpośrednio na radiator, więc nie oczekuj dużych efektów.

 

I nie - laptopy z reguły to nie piekarniki. Trzeba mieć wiedzę co kupujesz, jaką charakterystykę ma konfiguracja którą kupujesz i jaki system chłodzenia ma laptop który bierzesz. Świadoma osoba na minę nie wejdzie.

Mat3k
komentarz
komentarz

Sorki pomidorki :E 

Miałem na myśli laptopy gamingowe w których temperatury dobijają 100 stopni. Dzięki za ten wyczerpujący wykład o systemie chłodzenie (przydatna wiedza)  ale jednak liczyłem na kogoś kto miał styczność z podkładkami i może powie jak to wygląda w praktyce 

  • Rekomendowana odpowiedź
Mogeto
komentarz
komentarz

Mam wiedzę jak to wygląda w praktyce. Wentylator podstawki chłodzącej dmucha na obudowę laptopa. Nie dmucha na radiator.  Efekty są marginalne.

Mat3k
komentarz
komentarz

Laptop zaciąga powietrze od dołu więc teoretycznie gdyby tak 20 cm wentylator+2/3k obrotów... Tego powietrza tłoczyloby trochę więcej. No ale to tylko teoria. Dziękuje za uwagę :lady:

Mogeto
komentarz
komentarz

Nic nie zaciąga. Laptop wyrzuca ciepłe powietrze z otworów obudowy, a nie zaciąga. Inne, dodatkowe otwory na spodzie obudowy mogą być np na głośniki, żeby były lepiej słyszalne.

Żeby zaciągać zimne powietrze do środka komputera potrzeba stałej, otwartej przestrzeni na zewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku PC, gdzie przed PC masz stałą otwartą przestrzeń i wentylator ma z czego wciągać.

Laptop z czego ma zaciągnąć te zimne powietrze? Z gorącego blatu/koca na którym leży?  Zdanie "Laptop zaciąga powietrze od dołu" przeczy sobie samo. Już mniejsza o to. Tak czy owak, profil wentylatorów w laptopie jest wyrzucający, a nie wciągający.

Jak weźmiesz sobie rękę pod otwory laptopa - będziesz czuł powietrze. No więc wyciąga, a nie wciąga.

Podstawka chłodząca może conajwyżej schłodzić Ci dolny plastik obudowy laptopa. Niestety nie wpłynie to znacząco na temperatury procesora/GPU.

Istnieją też podstawki chłodzące wyciągające (a nie dmuchające). Więc z czego mają wyciągać? Z plastiku obudowy laptopa? Daj Pan spokój.

 

Przekaz jest taki, że obudowa laptopa jest izolatorem pomiędzy radiatorem, a podstawką chłodzącą. Dlatego podstawka chłodząca jest nieskuteczna.

anioł2009
komentarz
komentarz
7 godzin temu, Mat3k napisał:

Czy takie ustrojstwo ma jakiś pozytywny wpływ na temperaturę bebechów? 

Zależy od konkretnego modelu laptopa. 

 

Podkładka dla laptopa z perforowanym spodem jest okej i może pomóc,  dla laptopa bez otworów wentylacyjnych nie ma sensu.

Mat3k
komentarz
komentarz

image.png.8260e0e285dd712619d6c366d03bc009.png@Mogeto 

Jakie znowu głośniki? (zdjęcie przykładowe)

Ja nie chce na siłe niczego udowadniać ale widać,że w miejscu umiejscowienia wentylatorów są ślady kurzu który zostaje zassany od dołu i wyrzucony bokami i górą. No przecież mam to wiem jak to wygląda ;]  

Laptop ma nóżki dzięki którym nie przylega do podłoża. @anioł2009 Chciałem się dowiedzieć konkretnie czy jakiś konkretny model podkładki jest na tyle wydajny,że zbije mi te

+/- 10 stopni

Mogeto
komentarz
komentarz

Gdybyś zdjął cały ten dolny plastik i w takiej formie położył laptopa na podstawkę chłodzącą - efekt byłby zauważalny.

W obecnej formie niestety nie możesz liczyć na cuda, ale warto unieść laptopa tak aby nie leżał bezpośrednio na blacie. To powinno trochę pomóc. Krux Laptop Stand umożliwia coś takiego. Nie jest to typowa podstawka chłodząca, bo nie posiada wentylatora, ale unosi laptopa pod kątem.

anioł2009
komentarz
komentarz

@Mat3k Proponuje cooler master notepal u3 plus, ma mozliwosc dowolnego ustawienia wentylatorów tak żeby wiały tam gdzie masz wloty.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.