x-kom hosting

Komputer wyłącza się podczas obciążenia

krzys0302
utworzono
utworzono

Witam wszystkich,

Jakiś czas temu kupiłem Ryzen 7 780x3d wraz płytą i ram. Przez ok 4miesiące wszystko było ok, skończyłem cyberpunka 4k detale ultra, więc obciążenie dla sprzętu dość spore.

Kilka dni temu postanowiłem zagrać w The Last of Us, siedzę w menu gry i zmieniam podstawowe ustawienia aż tu nagle komputer się wyłącza. Uruchamia jeszcze raz odpalam nakładkę z danymi bo coś głośno chłodzenie chodzi i widzę zużycie procka 100% temperatura ok 90°C w menu gry + ładowanie shaderów. Znów mija ok 1.30min i komp pada. Wiem że ludzie mówili, że TLoU było dość mocno z zbugowane ale raczej nie powinno wyłączać kompa. Jedyne co mnie dziwi to obciążenie procka 100% ale to możę przez wgrywanie shardów. 

Postanowiło zrobić testy i po ok 10min RealBench też komp wysypał , temperatury ok 90. Z tego co pamiętam to jak był wieżo zrobiony to robiłem test 15 lub 30 min i przechodził.

Odpaliłem cyberpunk 1080p obciążenie procka do 60% temperarury ok 80°C i wszystko ok przez kilkadziesiąt minut.

I teraz nasuwa się pytanie czy to procesor się przegrzewa czy może coś z zasilaczem? Na chłopski rozum jeżeli to było by coś z zasilaczem to raczej by padał przy obciążeniu od karty.

A z procesorem taka dziwna sprawa że słyszałem że jeżeli temperatura przekroczy chyba 90°C to on zwalnia a nie się rozłącza.

Są jakieś benchmarki lub programy aby określić bliżej co jest winne?

Mój sprzęt: 

Ryzen 7 7800x3d

Płyta główna Asus TUF GAMING X670E-PLUS WIFI

G.Skill Trident Z5 Neo, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30

Rtx 3090 asus tuf

Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 2TB M.2 

Bios z maja lub czerwca 23k (przystosowany do procesorów x3d)

https://www.youtube.com/watch?v=8Ie9eSrcCWk&ab_channel=krzys0302

 

Z góry wszystkim dziękuje za pomoc.

 

adijedi
komentarz
komentarz

Hej, no niestety te procki mocno się grzeją, cały config jest odpowiedni

  • z mojej strony to polecam ci tzw undervolting poprzez ryzen master
  • dobranie chłodzenia wodnego
  • w pierwszej kolejności to co możesz zrobić w grze tak jak ja niestety to zjechanie do podstawowych i najniższych we wszystkich ustawieniach graficznych, od tej pory nie mam crashów.
leelareso
komentarz
komentarz
3 godziny temu, krzys0302 napisał:

Są jakieś benchmarki lub programy aby określić bliżej co jest winne?

Możesz pobrać program OCCT i tam przetestować CPU i np ram po 30 minut. Ogólnie to dziwne że się wyłącza bo nie powinien tylko zrzucić zegary. Jakie masz tam chłodzenie.

 

3 godziny temu, adijedi napisał:

z mojej strony to polecam ci tzw undervolting poprzez ryzen master

Bios bios bios tylko przez bios. Ustawić delikatny negatywny offset i starczy.

Adi666
komentarz
komentarz

Polecam poczekać na zakończenie ładowania shaderów, to bardzo pomaga. Poza tym gra ma koszmarną optymalizację, w moim przypadku udało się pograć 3-4 godziny fabuły po czym zaczęły się zwiechy i restarty.

krzys0302
komentarz
komentarz

Zapomniałem napisać , chłodzenie spartan 5. Kupiona na szybko w lokalnym sklepie, ponieważ stary fortis nie pasował.  Ludzie raczej zachwalają te nowe ryzeny pod względem poboru prądu oraz temperatur. Nawet mówi się, że w grach by poszły na  chłodzenieach boxowych amd, a nie to co intel.

Czyli wychodzi na to że raczej wina chłodzenia.

Myślałem nad zakupem Arctic Liquid Freezer II 280, ale słyszłąem że ma wyjść nowa generacja.

krzys0302
komentarz
komentarz

@Adi666 Najlepsze jest to, że kompa wyłącza w menu podczas ładowania shaderów i nie moge ich wgrać. Ale ustawie limit fps na 30 i myślę że sobie poradzę.

 

Adi666
komentarz
komentarz

Na szczęście te shadery progresują po wyrzuceniu i idą dalej. U mnie na słabszym zestawie na i5 4670, gdzie załączałem to zaraz po powrocie z pracy, zagrałem na 3 dzień :D 

Trzeba próbować ale osobiście do gry wrócę po zakupie ps5, bo na pc nie dało się, gdzie wiedźmin 3, gta V czy inne nowsze nie powodowały throtlingu przez temperatury, a tu po kilku minutach ~100C na procku. 

Dziwne jednak, że już w menu są jakieś nieprawidłowości. No ale z tego co czytałem po forach to i tak szczęście, że w ogóle się uruchamia xD

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.