x-kom hosting

Komputer do ~5k - pracy/gier

keisezrg87
utworzono
utworzono

Cześć,

 

chciałem sam skompletować i złożyć PC, robię to pierwszy raz i nie jestem super doświadczony, stąd proszę o pomoc i weryfikacje wybranego zestawu.

Zakupione komponenty:

Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 700W (EY7A006)

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009)

Dysk SSD GoodRam PX700 1TB

- obudowa Silver Monkey X Crate

 

Komponenty które jeszcze zostały do kupienia:

Płyta główna ASRock B650M PRO RS WIFI

Pamięć Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB

Procesor AMD Ryzen 5 7600X

Karta graficzna ASRock Radeon RX 7600

 

Zastanawiam się czy połączenie tej karty graficznej i tego procesora to dobry pomysł? Czy na taką kartę wystarczy może Ryzen 5 5500 który jest połowę tańszy? A wtedy inny ram DDR4 i inna płyta główna, więc cena zestawu ogólnie pójdzie w dół, jeśli dobrze rozumiem?

Darkoss93
komentarz
komentarz

Lepiej już iść w DDR5 i AM5 według mnie. Sam jeszcze kompletuje zestaw  brakuje płyta i karta graficzna

Możesz rozwazyć ryzen 7600 bez X albo 7500F

keisezrg87
komentarz
komentarz

@Darkoss93 Dzięki za odpowiedź.

Bardzo mała różnica w cenie między ryzanami serii 7XXX, wszystkie w granicach 1k, to już dla mnie nie ma takiego znaczenia.

Bardziej się zastanawiam czy jak zostać przy tym procesorze to nie szarpnąć się na dodatkowy 1k i nie wziąć lepszej karty graficznej np. RX 7800 XT

 

Tylko zastanawiam się czy ma to sens, bo jestem raczej weekendowym graczem i nie wiem czy wykorzystam siłę takiego sprzętu xD i czy jest sens inwestować dodatkowe środki jak mam monitor HP E27q G4 czy na takim sprzęcie w ogóle zobaczę różnice.

Darkoss93
komentarz
komentarz

31 stycznia jak sie nie myle ma byc Seria 8000 AMD na AM5 co do Monitora to nie wiem. Ja mam FHD 165hz potem planuje zmienic

Sam się zastanawiam nad 7800 xt kusi cena ale tez chce zobaczyc co z cenami u Zielonych jak Super się pojawi moze doloze do Ti

KillaHill
komentarz
komentarz

7600X nie ma żadnego sensu jak taniej jest praktycznie tak samo wydajny oraz znacznie chłodniejszy 7500F

Ale coś mi tutaj nie pasuje - budżet 5k i Ryzen 5 + RX 7600? Wydajnościowo w grach to szału nie będzie.

 

Darkoss93
komentarz
komentarz

Ja za prockiem czekam do lutego nie wiem czy do Płyty MSI EDGE nie dolozyc

keisezrg87
komentarz
komentarz

@KillaHill to co polecasz w tym budżecie?

W sumie to się wzorowałem na tym poradniku 

Teraz cena takiego zestawu jak wysłałem powyżej to ok 4850 zł, także co poszło nie tak w mojej konfiguracji? xD za drogie podzespoły w sensie płyta główna, ram itp?

keisezrg87
komentarz
komentarz

Po uwzględnieniu uwag @KillaHill i przeszukaniu forum chyba stanie na takim zestawie:

 

Zakupione komponenty:

Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 700W (EY7A006)

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009)

Dysk SSD GoodRam PX700 1TB

- obudowa Silver Monkey X Crate

 

Komponenty które jeszcze zostały do kupienia:

Płyta główna ASRock B650M PRO RS WIFI

Pamięć Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB

AMD Ryzen 5 7500F

Karta graficzna MSI Radeon RX 6750 XT

 

Może coś z tego będzie ;)

KillaHill
komentarz
komentarz
2 godziny temu, keisezrg87 napisał:

Karta graficzna MSI Radeon RX 6750 XT

Niech Cię ręka boska broni przed tą kartą. To najgorszy możliwy paździerz jaki jest. Temperatury tak throttlują, że to jest słabsze w grach czasami nawet od 6700XT. 

 

6750XT to ogólnie podkręcony 6700XT - nie warto. Już bym wolał https://proline.pl/asrock-radeon-rx-6700-xt-challenger-pro-12gb-pci-e-gddr6-rx6700xt-clp-12g-p8120268 z porządnym chłodzeniem 

Darkoss93
komentarz
komentarz

Mi juz procek i karta została do kupienia tylko

keisezrg87
komentarz
komentarz

@KillaHill ooo, dzięki za ostrzeżenie, to biere to co podesłałeś :D
 

@Darkoss93 to pochwal się zestawem jaki masz :)

Darkoss93
komentarz
komentarz

Buduje sie jeszcze hehe

Jest:

-Obudowa MSI Mag Forge 100R

-Chłodzenie Be quiet Pure Rock 2 FX RGB

-Zasilacz Be quiet Straigh Power 11 850w Platinum

-Dysk SSD Nvme Gen4 Adata Gamix s70blade 512gb

-Płyta Głowna MSI B650 Tomahawk Wifi

Do Kupienia:

-Kingston Fury Beast RGB 2x8GB DDR5 5600mhz cl36 lub 40 potem dokupić drugi zestaw

-Ryzen 5 7600 lub Ryzen 5 8000 seria

-RTX 4070 Super bądz Ti moze sie uda ew 7800xt

-Drugi Dysk SSD Nvme Gen4

-Be quiet Light Wings 120mm High-Speed

-Przejsciówka Be quiet na zasilanie do nowych kart

  • 2 tygodnie później...
keisezrg87
komentarz
komentarz

Ostatecznie stanęło na tym:
 

Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 700W (EY7A006)

Chłodzenie CPU Endorfy Fortis 5 Dual Fan (EY3A009)

Dysk SSD GoodRam PX700 1TB

- obudowa Silver Monkey X Crate

Płyta główna ASRock B650M PRO RS WIFI

Pamięć Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB

AMD Ryzen 5 7500F

Karta graficzna Radeon RX 7800 XT

 

Komputer poskładany. Zajęło mi to z 5h :O najgorsze smarowanie procka pastą termoprzewodzącą i podpinanie kabelków do płyty głównej, ale w sumie nie było tak źle. Jak na razie wszystko działa elegancko.

Dzięki Panowie za porady :)

keisezrg87
komentarz
komentarz (edytowane)

Promocja była na dysk, to dlatego xD

Miał też dobre prędkości zapisu i odczytu, ogólnie długo zbierałem te podzespoły i kupowałem akurat to co było w promocji i wydawało mi się spoko. A zasilacz tez oczywiście z promocji :D

 

A paste rozsmarowalem, wg poradnika morele z youtuba :P

  • 2 tygodnie później...
keisezrg87
komentarz
komentarz

Hej.

Parę uwag co do użytkowania kompa, może ktoś będzie miał podobny problem to się przyda.

Ogólnie PC śmiga elegancko, ale miałem problem, że nie uruchamia się za pierwszym razem monitor. Komputer się włącza, ale nie ma obrazu na monitorze. Po resecie wszystko działa bez problemu. Gdy komputer działa i go zresetuje albo wyłączę i szybko włączę z powrotem to również działa bez problemu. 

Poszperałem trochę po necie i okazało się że rozwiązaniem jest zmiana ustawień w panelu sterowania:

Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania\Ustawienia systemowe\Ustawienia zamykania

Pole "Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)" trzeba ustawić na odznaczone.

Po zmianie ustawień wszystko działa prawidłowo.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.