x-kom hosting

Problem z wybudzaniem/uruchamianiem komputera.

gemaro
utworzono
utworzono

Cześć. Od dłuższego czasu mam problem ze swoją stacjonarką. Problem pojawia się, gdy komputer przejdzie w stan uśpienia lub wyłączę go, a za godzinę, dwie chcę go włączyć. Otóż, gdy próbuję go wybudzić z uśpienia pojawia się bluescreen kod błędu 0x000000e Wymagane urządzenie jest niepodłączone lub niedostępne. Muszę wtedy wyłączyć go całkowicie z zasilania i uruchomić ponownie. Bardzo często się zdarza, że podczas uruchomienia system się nie odpala pokazując dokładnie bluescreen jak wyżej. Pomaga tylko kilkukrotne wyłączenie go z sieci i ponowny rozruch aż za którymś razem zaskoczy. Rzecz najdziwniejsza w tym wszystkim jest taka, że jak zaskoczy i komputer się uruchomi to wraca do stanu jak przed uśpieniem (otwarte okna przeglądarki, programy itp.)

Jeżeli chodzi o samą pracę komputera, gdy się nie uśpi, wszystko jest w najlepszym porządku - żadnych bluescreenów, problemów z dyskami itp. W/w sytuacje pojawiają się najczęściej, gdy odejdę od komputera i włączy się w stan uśpienia lub wyłączę go a za jakiś czas chcę go włączyć spowrotem. Bios zaktualizowany do najnowszej wersji, wszystkie sterowniki aktualne, windows 11.

Specyfikacja:

AMD Ryzen 5 1600, Płyta B450 Aorus Elite, DDR4 16GB Patriot 1600mhz, Radeon RX590, Zasilacz SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165), zainstalowane 3 dyski: M2 ADATA SX6000PNP (512 GB) z systemem, drugi ssd Crucial CT250BX100SSD1 oraz hdd SAMSUNG HD103SJ.

Jak zdiagnozować przyczynę takiego problemu? 

leelareso
komentarz
komentarz

Pokaż screen z crystal disc info. Coś ci się chyba pomieszało z z szybkością ram, w ilu kościach go masz? Możesz też pobrać program occt i sprawdzić procesor a ram obraz.png.60c97ff4a387dc7f7ffdc34aa6b15489.png

  • Dziękuję 1
gemaro
komentarz
komentarz (edytowane)

@leelareso wrzucam screeny z crystala i moją pamięć ram. Windowsowy test pamięci nie wskazał żadnych błędów. Dam znać czy coś pokazał occt.

3.jpg

2.jpg

1.jpg

4.jpg

leelareso
komentarz
komentarz

nic tragicznego tutaj nic nie widzę, jedyne co mi przychodzi do głowy to zasilacz który ma problem ze skokami napięcia. Dla pewności pobierz soft odpowiedzialny za ssd dla adaty i z niego daj screena atrybutów smart.

  • Dziękuję 1
gemaro
komentarz
komentarz

@leelareso w załączeniu screeny z adaty oraz occt 

44.jpg

33.jpg

22.jpg

11.jpg

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

Na dyskach nic strasznego nie widzę oprócz hdd gdzie mógł dostać strzała bo ma błędy G sense. A co do occt, strasznie dziwnie wyglądają te skoki napięcia na cpu. Tak samo linia 12v prawie na granicy normy atx 12,53v gdzie górna norma to 12,6v (tylko to takie bardzo poglądowe dane, najlepiej byłoby sprawdzić pod obciążeniem multimetrem linię 12v przez molexa)

Masz tam od kogoś pożyczyć zasilacz na przetestowanie czy na innym będzie poprawa?

  • Dziękuję 1
gemaro
komentarz
komentarz

@leelareso Niestety nie mam za bardzo możliwości, żeby podpiąć inny zasilacz, uważasz, że on jest najbardziej podejrzany? 

leelareso
komentarz
komentarz

Nic innego nie przychodzi mi do głowy, szkoda że nie masz od kogo pożyczyć.

  • 3 tygodnie później...
gemaro
komentarz
komentarz

@leelareso Wymieniłem zasilacz, na Cooler Master MWE Bronze 650W V2 80+ Bronze, podczas testu tak to wygląda na OCCT.

Natomiast po wyłączeniu testu i zwykłym użytkowaniu komputera wygląda to tak jak na drugim screenie. Co o tym sądzisz? 

W temacie napięć i tego jak to powinno wyglądać jestem kompletnie zielony :huh:

 

666.jpg

77777777.jpg

leelareso
komentarz
komentarz

Wygląda lepiej, tylko czy to coś dało?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.