x-kom hosting

Komputer wyłącza się po kilkunastu minutach gry.

Kaligula Josele
utworzono
utworzono

Witam,
Przychodzę z problemem dotyczącym wyłączającego się komputera w trakcie grania.
Problem zaczął występować przed świętami, miałem wtedy stary zasilacz 650W (miał ok. 5 lat) i zasilał kartę rx570 8GB oraz Ryzena 5 2600.
Problem występował tylko podczas grania w gry (Destiny 2, Counter Strike 2, GTA V - są zainstalowane na dysku twardym), natomiast komputer pozwalał na sowbodną rozgrywkę w League of Legends czy Minecraft, które są na dysku C - SSD. Wtedy tylko dochodziło do restartu komputera.
W pewnym momencie, podczas zwykłego korzystania z komputera, poprostu się wyłączył. Natomiast ledy w słuchawkach paliły się do momentu odłączenia zasilacza.
Sądziłem, że jest to sprawa zasilacza i trzeba go wymienić.
Wymieniłem zasilacz na nowszy sprzęt, również 650W od Korsarza i komputer bez szwanku się uruchomił. Myśląc, że problem ustanie uruchomiłem grę Destiny 2 i po około 20 minutach rozgrywki komputer się wyłączył (nie zrestartował), ledy w słuchawkach cały czas się świeciły, ale komputer nie reagował na przycisk startu. Uruchomił się on dopiero po wyłączeniu zasilacza przyciskiem, odpięciu i ponownym podłączeniu przewodu zasilającego i włączeniu zasilacza. 

Chciałbym zaznaczyć, że kontroluję temperatury swoich podzespołów podczas rozgrywki i żaden nie wykazał temperatury wskazującej na to, że to wina przegrzania. Jednym słowem chłodzenie robi swoją robotę. 
Wykonałem pełne skanowanie komputera - brak złośliwych oprogramowań.
sfc /scannow - brak problemów
skan CHKDSK - pomyślny
Plan zasilania - wysoka wydajność oraz zrównoważony nie wykazują różnicy.
Sterowniki najnowsze od producenta.

Sprawdziłem również Dziennik Zdarzeń i zauważyłem, że w momencie wyłączenia się komputera w dzienniku zapisuje się Krytyczny Błąd - Kernel-Power, id.41, kategoria 63. Oprócz tego pojawia się błąd - źródło: disk o treści - Dysk 2 został nieoczekiwanie usunięty. Identyfikator: 157.
Dodatkowe błędy, które zauważyłem to błąd mówiący o usłudze gameinput service nieoczekiwanie kończącej swoją pracę oraz AMDRyzenMasterDriver v17 i v20.

 

To wszystko co udało mi się zaobserwować, za każdą odpowiedź będę wdzięczny.

leelareso
komentarz
komentarz

Zapodaj screeny z programu crystal disc info. Czyli jaki masz teraz sprzęt bo niby jakiś nowy napisałeś a podałeś stary?? Jak to rozumieć?

Możesz przetestować komponenty komputera programem OCCT po 20minut.

Kaligula Josele
komentarz
komentarz

Rzeczywiście, my bad. Zapomniałem dodać pełnej specyfikacji:
Ryzen 5 2600
Rx570 8GB
16GB RAM
HDD 3TB
SSD 240GB
PSU - Corsair CV650 650W 80 Bronze plus
MU - msi a320m-a pro max

Zrzut ekranu 2024-01-06 024901.png

Zrzut ekranu 2024-01-06 024930.png

leelareso
komentarz
komentarz

Pokaż dolną część dysku C, ram w ilu kościach posiadasz? Testowałeś komponenty programem occt?

Kaligula Josele
komentarz
komentarz

Testy occt nie wykazały żadnych błędów. Ram posiadam niestety na jednej kostce, ale nie wydaje mi się żeby to była jego wina.
tutaj dalsza część dysku C.

Zrzut ekranu 2024-01-06 141705.png

leelareso
komentarz
komentarz

Testowałeś cpu/ram/gpu  tak? Poza tym że dyski są zmęczone życiem nie widzę nic tragicznego

Kaligula Josele
komentarz
komentarz

Tak jest, komponenty wydają się zdrowie, nic nie wyrzuca wszystko przeszło test okej.
W takim razie, czy jest możliwe że to wina dysków?

leelareso
komentarz
komentarz

Możesz też zobaczyć czy na płycie głównej nie ma jakiś napuchniętych kondensatorów obraz.png.92194ff89918bd836ed06bfda39f72d9.png

1 minutę temu, Kaligula Josele napisał:

W takim razie, czy jest możliwe że to wina dysków?

Ciężko powiedzieć bo nic tam złego ze smart nie wynika.

Kaligula Josele
komentarz
komentarz

Na płycie wszystko w porządku, nie widzę żeby kondensatory były napuchnięte. Również pozbyłem się zakurzenia wokół komponentów i wentylatorów. Dlatego nie wiem co w tym momencie zrobić, a do serwisu żadnego kompa nie oddam, ze względu na studia i kasę... 

Kaligula Josele
komentarz
komentarz

Update:
Zauważyłem, że temperatura na dysku D (HDD) osiąga ok. 57 stopni więc może w tym tkwi problem.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.