x-kom hosting

Błąd 0x00000124

Fajny123
utworzono
utworzono

Siema, wczoraj chciałem włączyć swój komputer, natomiast nie odsłon mi się. Co się okazało był on zalany, wszystko wyczyściłem złożyłem i zaczęło działać. Natomiast wydaje mi się, że to nie była wina zalania tylko niedopchnietej jednej z płyt do drugiej( dwie płyty bo to mac 5.1 a1289). Teraz, kiedy już udało mi się odpalić komputer randomowo co kilka minut wywala bluescreana. Robiłem testy pamięci ram i sprawdzałem temperatury procka, ramu, karty graficznej. Wszystko w normie, proszę o pomoc w dalszym postępowaniu. 

anioł2009
komentarz
komentarz
Godzinę temu, Fajny123 napisał:

Co się okazało był on zalany

serwis...wilgoć miedzy warstwami pcb 

 

płyty nagle same się nie rozsunęły...

 

 

Fajny123
komentarz
komentarz

Wiesz co, ja bym postawił na to, że jednak w wyniku wstrząsów i innych tego typu zjawisk jednak mogły się rozłączyć. Komputer był przenoszony kilka razy. Poza tym płyty są połączone pinami, tak jak w przypadków procesorów 

anioł2009
komentarz
komentarz

No to skoro je wpiąłeś to czemu są bluescreeny ? :E 

 

Na co poszło zalanie w środku ???

Fajny123
komentarz
komentarz

Zalane były głównie wiatraki i część płyty głównej, w większości krople spadły poza elementami takimi jak kondensatory czy inne, natomiast też kilka kropelek się znalazło. Niżej zdj z najbardziej zalanym punktem na płycie.

20231228_102101.jpg

anioł2009
komentarz
komentarz

Serwis, możliwe że jest zwara stąd bsody. Na płycie zawsze jest napięcie ( od baterii bios ) na linii 3v, tutaj poszło dodatkowo na obszar od psu power, linie 3.3 na której jest wspomniane napięcie oraz małe kondziochy od cpu .. Potrzebna jest diagnostyka elektronika od płyt głównych który ogarnie boardview tej płyty. 

Fajny123
komentarz
komentarz

No dobra, czyli nic z tym samemu nie zrobię? Muszę oddać do "speca", który zabuli mnie za to kilka stowek

anioł2009
komentarz
komentarz

@Fajny123 W przypadku zalania sprawa jest skomplikowana , wystarczy zwara na jednym z małych capsów i szukaj wiatru w polu.... Trzeba pomiar zrobić w obszarze zalania, schemat boardview i po nitce do kłębka zobaczyć co się wysypało... 

Przerobiłem w ciągu 20 lat wiele takich tematów - od zalania mlekiem, poprzez colę i kawę, po ciężki okres u kobiety aż po rage quit w grze jakiegoś dziecka :E  

1 mały niepozorny element potrafi robić dyskotekę bsodów :)  Ułatwisz zadanie jak zostawisz ślady zalania i tak oddasz / wyślesz do serwisu. Jak chcesz namiary na takie osoby to pisz pw

Fajny123
komentarz
komentarz

No rozumiem, a to nie jest tak że jak płyta jest zwarta to działa z jakimiś ograniczeniami albo nie działa wcale? Wiesz moim hobby są rowery, więc do elektroniki mi daleko dlatego też mogę gadać głupoty.

anioł2009
komentarz
komentarz

@Fajny123 mogłoby się tak wydawać ale tak nie jest... całkowicie zalana płyta owszem... częściowo? to już zależy od konkretnego przypadku...jeśli zalałeś komponenty lub ścieżki odpowiedzialne za częściowe zasilanie cpu, lub czegokolwiek innego to wtedy taki cpu moze pracować nie stabilnie ( jak u Ciebie ) nie koniecznie od razu musi się uszkadzać. Hmmm to trochę jakbys pająkowi urwał jedną nogę z kilku...nadal żyje i chodzi, ale nie ma jednej nogi, jest mu ciężej może się przewracać ale chodzi ;)  To takie łopatologiczne porównanie.

Fajny123
komentarz
komentarz

No dobra a myślisz, że w tym przypadku mogę coś jeszcze zrobić? Jakoś nie widzi mi się wydawać pieniędzy, których nie mam. 

anioł2009
komentarz
komentarz

Trzeba wiedzieć co się robi.

 

Ja bym próbował wyjąć zalaną płytę, jeśli na niej jest bateria bios - wyjąć ją. Pędzelek lub miękka szczoteczka do zebów, alkohol izopropylowy 99% i delikatne umycie płyty... potem suszenie jej suszarką na niezbyt gorącym powietrzu. Alkohol odparuje a suszenie jest po to żeby się upewnić że nigdzie nie ma wilgoci na pcb płyty po zalaniu.

Z tym że ja wiem co robię, jeśli nie masz doświadczenia w tym - odpuść. Przez przypadek możesz zerwać powierzchniowo lutowane elementy i wtedy serwis i kasiorka :E 

Fajny123
komentarz
komentarz

Dobra, spróbuję jeszcze podziałać z tą płyta. A jakbyś mi mógł powiedzieć jeszcze czym mogę to wymyć zamiast alkoholi izopropylowego ? Moze jakąś benzyna ekstrakcyjna albo coś w tym stylu, czy raczej nie warto szukać zamienników? 

anioł2009
komentarz
komentarz

Absolutnie nic innego. TYLKO izopropanol. 100ml na allegro 8zł około kosztuje.

leelareso
komentarz
komentarz

Jak piny zaśniedziały jak i same styki to i tak ciężko będzie.

Fajny123
komentarz
komentarz

Piny w nienaruszonym stanie

Fajny123
komentarz
komentarz

Dziwna sprawa, dzisiaj wstaje odpalam komputer z myślą, żeby przeinstalować Windowsa. O dziwo udało się za pierwszym razem, wczoraj nie mogłem tego zrobić, próbowałem z 10/20 razy i nic. Teraz wszystko śmiga, nie mam pojęcia co było przyczyną tego w każdym bądź razie dzięki wszystkim za pomoc :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.