x-kom hosting

Długie włączanie oraz freezy

Kondziov
utworzono
utworzono

Wczoraj złożyłem nowo zakupiony komputer:

Ryzen 7 7800x3d

rtx 4070 ti

msi mag 670e tomahawk

kingston fury renegade ddr5 6000 mhz

endorfy supremo fm5 gold 850 w

 

Generalnie od początku miałem problemy z długim włączaniem sie komputera, świeciła dioda CPU i DRAM i dopiero po około 2 minutach gdy zgasły, komputer zaczął się włączać. Po aktualizacji biosu problem ustał, zaaktualizowałem sterowniki płyty, grafiki. ale taktowanie ramu domyślnie ustawiło się na 4200 więc zmieniłem w biosie na 6000 najpierw z profilem XMP i komputer znów zaczyna się długo włączać bo świeci dioda DRAM, później wyłączyłem XMP ale ustawiłem 6000 mhz i nadal komputer długo się włącza to pierwszy problem. Drugi natomiast to freezy po furmarku bądź rozgrywce w CP77 czy CSGO chwile po wyłączeniu wszystko freezuje mogę ruszać myszką ale nic nie reaguje, po dłuższej chwili komputer sam sie restartuje. Czytalem że dużo ludzi miało takie problemy ale nie znalazłem rozwiązania. Może ktoś zna rozwiązanie był bym wdzięczny za podzielenie się nim.

leelareso
komentarz
komentarz

Pokaż screen z hw info zakładka czujniki na samym dole, podzespoły możesz przetestować programem OCCT   cpu i gpu.

+Dlaczego ten zasilacz:E

Kondziov
komentarz
komentarz (edytowane)

@leelareso Proszę bardzo, nie wiedziałem co konkretnie dałem wszystko. 

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

 

 

leelareso
komentarz
komentarz

Co to za ramy dokładnie? W ilu kościach i ile GB?

Bios masz najnowszy wgrany?

Kondziov
komentarz
komentarz

 

Tu w sumie poglądowy filmik.

@leelareso  2x16gb 6000 mhz kingston fury ddr5 włożone w slot 2 i 4 już wyciągałem i wkładałem dwa razy jak cuś.

Tak bios wgrałem najnowszy.

 

leelareso
komentarz
komentarz

Podeślesz screeny z programu crystal disc info?

Kondziov
komentarz
komentarz
leelareso
komentarz
komentarz

nic złego nie widać. Jak z tymi testami z programu OCCT?

Kondziov
komentarz
komentarz

@leelareso Jeszcze nie testowałem co konkretnie najlepiej przetestować w tym programie? 

leelareso
komentarz
komentarz

Cpu/gpu/ram po 10/15minut

marko07
komentarz
komentarz

Ram pewnie i tak ustawia ci się na default po starcie windowsa, jak chcesz żeby szybko ci się uruchamiał to możesz poszukać starszej wersji bios z Agesa 1.0.0.7c

Możesz w biosie wyłączyć memory context restore są w dwóch zakładkach i oba wyłącz najszybciej znajdziesz pomocą wyszukiwania w biosie i wtedy xmp powinno działać.

Co do freezow możesz wyłączyć opcję w biosie PBO (precision boost overdrive) i jeśli ustąpią daj znać wtedy spróbujemy go ustawić.

Kondziov
komentarz
komentarz

@leelareso  Przetestowałem wszystko stabilne brak errorow jedynie przy tescie CPU ekran jak by migał, w sumie nie tyle co ekran ale aplikacja OCCT

@marko07 Właśnie włączyłem to memory context restore , kwestia tego że teraz xmp działa tylko no komputer długo się włącza ale tak czytałem że z DDR5 niestety tak jest. Sprawdzę jeszcze tą opcje PBO 

ram.png

Wlasnie bo tam wyzej nie zauwazylem dałem filmik do pobrania,  tak mniej wiecej wyglądają te freezy. Po 2/3 min komputer się restartuje

 

marko07
komentarz
komentarz

memory context restore miałeś wyłączyć (X2) bo to jest trenowanie pamięci jednakże w nowszych biosach i tak zazwyczaj będzie długo i jedynie powrót do starszego biosu z agesa 1.0.0.7c tu pomoże.

Kondziov
komentarz
komentarz

@marko07  Dobra wyłączyłem i PBO i Memory context restore, nie no nie przeszkadza mi tak długi rozruch tylko bałem się że po prostu z mojej winy. Ide potestować czy nic nie wywali

@marko07  Długo to nie trwało po odpaleniu csa przeglądarki z trzema oknami znowu zfreezowało tylko trochę sie bawiłem minimalizowalem csa odświeżałem karty i tak w kółko, obraz stanął dźwięk był słyszalny kursorem mogłem ruszać po ekranie po próbie odpalenia menedżera zadań zrobił się czarny ekran na obu monitorach ale nadal słyszałem dźwiek i mogłem ruszać kursorem po około 2 minutach komputer sam się zrestartował.

Kondziov
komentarz
komentarz (edytowane)

@marko07  a jeszcze pytanie w której zakładce jest drugie memory context restore bo ja widzę tylko jedno.

1.jpg

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.