x-kom hosting

Komputer 'zamula' i wiatraki zaczęły chodzić na 100% po wyczyszczeniu

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: anioł2009 ,
Put3k
utworzono
utworzono (edytowane)

 

Cześć, otworzyłem obudowę po bokach i od góry, przedmuchałem z wierzchu wiatraki karty graficznej, chłodnice pompy wody, wiatraki chłodnicy i płytę główną z wierzchu.

Złożyłem obudowę, odpaliłem i od startu wiatraki zaczęły chodzić na 100%. Zmieniałem poziomy nawiewu z poziomu BIOSu ale i różnica między trybem silent a performance wynosi 400 obrotów/min, zakres od 1600-2000.

 

Na początku odpaliłem Cities Skylines 2 żeby sprawdzić czy widać różnicę i chodziło git ale po n-tym ponownym uruchomieniu zaczął się dławić przy uruchamianiu, odświeżaniu itd.

Jak pochodził przez 30 minut to wiatraki ucichły. Teraz po każdym uruchomieniu wiatraki chodzą przez chwilę na 100% i zwalniają.

 

W załączeniu przesyłam raport z Open Hardware Monitor zaraz po uruchomieniu.

Czy macie jakieś sugestie?

 

Sprzęt:

Płyta główna: ASRock B660m-itx,

Procesor: Intel core i5-12400f,

Zasilacz: Seasonic Focus SGX-650 Gold,

RAM: 2x Goodram irdm Pro 16GB 3600 MHz DDR4 cl17,

GPU: Inno 3D GeForce RTX 3070

Report_po_uruchomieniu.txt

stratomedia08
komentarz
komentarz

Cześć, komputer był odłączany od prądu? Sprawdzałeś sterowniki może po prostu głupi zbieg okoliczności np. jakaś aktualizacja czy coś?

Put3k
komentarz
komentarz

@stratomedia08 Dzięki za odpowiedź. Tak, odłączałem komputer od prądu. Co do sterowników to nie aktualizowałem. Zabieram się za wszystkie teraz.

Put3k
komentarz
komentarz

W HWMonitor temperatura CPU wydaje się być problemem. Po odpaleniu przeglądarki dochodzi do 100 stopni celsjusza.

Mam AIO. Podejrzewałem że może pompa nie chodzi więc przepiąłem ją pod inny slot i nic się nie zmieniło. W HWMonitor nie pokazywało mi obrotów z pompy więc odpiąłem wiatraki i przepiąłem pompe w tego slota. Odpaliłem kompa bez dławienia, odpaliłem Cities Skylines 2 bez problemu a temperatura CPU nie przekroczyła 77 stopni (podczas gdy przy podpiętych wiatrakach dochodziła w przeglądarce do 100 stopni). Czy ma ktoś jakieś pomysły co mogę sprawdzić?

 

  • Rekomendowana odpowiedź
anioł2009
komentarz
komentarz

Czy jak dmuchałeś w wentylatory to trzymałeś je palcem ?? Wentylator który kręci się w odwrotną strone niż powinien generuje napięcie które wraca na płytę i uwala gniazda... Pół biedy jeśli kręciły się zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza...

Put3k
komentarz
komentarz

@anioł2009 Nie trzymałem wentylatorów i wygląda na to że masz rację. Jednakże zamieniłem sloty miejscami i zarówno pompa jak i wiatraki z AIO działają. Tu też mam pytanie, czy ta konfiguracja może być tak podpiętą:
image.thumb.png.1460baec5dc2d04d555cf965f6a24f9f.png

 

Przy próbie podpięcia pompy wody w inne sloty niż 3, wystepuje problem z temperaturą. Wiatraki działają i są sterowalne w slocie 4.

anioł2009
komentarz
komentarz

Jesli dziala w 3 gniezdzie pompa to tak zostaw...inne moga byc za slabe ( za niski aperaż ). 

Put3k
komentarz
komentarz

Nie było problemu przez całe święta do dzisiaj... Odpaliłem gierkę i procesor momentalnie nagrzał się do 100 stopni.

Przepiąłem pompę z wiatrakami do stanu przed awarią i zaczęła chodzić i przez chwile było ok ale po ok. 5 minutach w tej samej gierce ze stabilnych 60 stopni skoczyło do 99 stopni. Tutaj mam screena z temperaturami i czy temperatura #6 o wartości -1 oznacza że nie dostaje info o temperaturze rdzenia?
image.png.ac84a48b7e54d78cd43b55b92601875a.png
image.png.19170a403fe3502d800e25b97a7dcd4b.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.