x-kom hosting

Problem z pamięcią RAM

antsikor
utworzono
utworzono

witam

mam problem ponieważ ostatnio dokupiłem sobie 2x8GB ram i zainstalowałem je na płycie. Wszystko było ok do momentu jak raz wywaliło Bluscreen i nie mogłem ponownie włączyć komputera był czarny ekran ale wszystko się świeciło i kręciło w obudowie. Na płycie pojawiła czerwona dioda przy Ram więc wyjąłem 2 kości i nagle zaczęło działać. Sprawdzałem w różnych konfiguracjach ale w dual zawsze działało. Jak włożyłem do drugiego dual też działało ale było napisane że obniżona wydajność.

Komp to :

RTX 3060 Ti MSI Gaming Z

Ryzen 5 5600X

MSI MAG B550 Tomahawk

4x8GB Patriot Viper 4000Mhz

Zasilacz Seasonic Focus 750W

Mogeto
komentarz
komentarz

Cztery moduły bardziej bardziej obciążają kontroler pamięci niż dwa, dodatkowo w grę wchodzi wysoka prędkość jaką jest 4000, więc ten Ryzen przy 4x8 4000 może po prostu sobie nie radzić. Nie włączaj profilu XMP, tylko ustaw DRAM Frequency na DDR4-3200. Jeśli wszystko będzie stabilnie, to przestaw na 3400, 3600 i tak dalej, aż dojdziesz do granicy możliwości procesora.

  • Dobra wypowiedź 1
antsikor
komentarz
komentarz

próbowałem na Auto albo i nawet na 2133 minimalne ale nic to nie dawało 

Mogeto
komentarz
komentarz

Czyli nawet jeśli masz ustawione na DDR4-2133 to i tak Ci wywala blue screeny?

antsikor
komentarz
komentarz

nie blue screen był tylko raz, a teraz komputer niby się włącza ale nie puszcza żadnego sygnału wyjściowego.

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Odłącz komputer od prądu i wyjmij baterię z płyty głównej na 40min, w ten sposób zresetujesz bios.

Następnie odpal kompa na 4x8. Jeśli odpali, ustaw w biosie DRAM Frequency na DDR4-2133 i testuj czy są blue screeny.

Jeśli nie odpali na 4x8, odpal na 2x8 (w drugim oraz czwartym slocie od procesora), komputer się uruchomi, Windows się wczyta, wyłącz go i dopiero wtedy dołóż kolejne 2x8.

 

antsikor
komentarz
komentarz
Cytuj

 

niestety dalej to samo a Ram już odpalałem na slotach 2/4 zamiast 1/3 i działało ale była informacja że zmniejszona wydajność i żebym przełożył do 1/3

 

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Można jeszcze spróbować wgrać najnowszy bios do płyty głównej.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.