x-kom hosting

Duże zużycie procesora

DizzYY
utworzono
utworzono

Witam posiadam procesor i5 9600k,

zakupiłem do niego niedawno rtxa 3070ti

, podczas grania w jakiekolwiek gry, zużycie procesora leci do góry temperatura również. Pytanie czy zasilacz nie domaga (700w) , procesor jest zbyt słaby dla karty chłodzenie procesora (fortis3) czy jeszcze coś innego, i gdzie w takim razie szukać przyczyny i jak ja zniwelować najmniejszym kosztem. Dzieki za odpowiedz.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Jaki dokładnie zasilacz, podaj model. Ten RTX jest trochę na wyrost do tej i5 dlatego jest większe użycie CPU w grach w porównaniu do poprzedniej karty. Dodatkowo jeszcze może być taki efekt że ten RTX bardziej się nagrzewa od poprzedniej karty i to też ma wpływ na temperatury CPU. Fortis 3 nie jest za słaby do tego CPU, tym bardziej jak nie kręcony. Przecież w Twoim temacie z 2018r @Mogeto pisał już że jest wystarczający nawet do niekręconej i7 8700.

Edytowane przez toska78
DizzYY
komentarz
komentarz

Endorfy , vero L5 Bronze 700w

, oczywistym było że karta będzie za mocna dla tego procka , ale czy mogę jakoś zaradzić wysokim temperaturom i wysokim zużyciem?

toska78
komentarz
komentarz

Wysokie temperatury i użycie to pojęcie względne. Podaj dokładne wartości. Używasz aplikacji hwinfo64? Są w niej podane wszystkie dostępne parametry pracy podzespołów (również te bieżące) , w tym temperatury i użycie podzespołów. Oczywiście aplikacja musi być uruchomiona w tle przed włączeniem gry.

adijedi
komentarz
komentarz

Hej, napisz jeszcze jaką masz obudowę

- kiedy pasta była wymieniana na procesorze i jeśli była to na jaką? :awantura:

DizzYY
komentarz
komentarz

Pastę wymieniałem jakoś z  dwa tyg temu na jakąś z silentiumpc, (z tego co widziałem dałem jej tochę za dużo, ale wątpię żeby to zwiększyło temperature procka.)

Obudowa SIlentiumPC Regnum-RG4TF-RGB-Frosty-White

Dodam że karta kupiona jako używana ale była testowana w benchmarkach z amd i wyszły fajne wyniki avg temperatura 65 stopni.

Tu fotki wentylacji.

Zauważyłem że karta też ma dosyć sporą temperaturę. 

403408773_1100239931135581_6540718422909703492_n.jpg

403396285_316753574530634_1907128275555289043_n.jpg

406759098_737736297924435_5500870532891564031_n.jpg

406646204_1169298374224711_65586070455863057_n.jpg

403403990_380608934429433_6775094983635199368_n (1).jpg

403403990_380608934429433_6775094983635199368_n.jpg

DRFD.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Temperatury procesora w normie. Temperatury karty graficznej wysokie, undervolting by pomógł.

Jeśli chodzi o użycie podzespołów - AC Valhalla to nie jest taka stara gra i raczej normalne, że ma spore zapotrzebowanie na moc obliczeniową, stąd wysokie użycie procesora i karty.

i5 9600K to nie jest procesor pierwszej młodości i logiczne jest, że tytuły pokroju AC Valhalla będą w dużym stopniu korzystać z jego zasobów.

Poza tym, 100% użycia podzespołów nie jest czymś szkodliwym. Po to jest moc obliczeniowa żeby z jej korzystać.

DizzYY
komentarz
komentarz

a obroty chłodzenia nie są za duże?

Bo starsznie wyje 

Mogeto
komentarz
komentarz

Pytasz o procesor? Jeżeli masz 75 stopni na procesorze i wysokie obroty wentylatora, to po obniżeniu obrotów temperatura wzrośnie.

Możesz spróbować zejść z 1,245v do 1,2v napięcia na procesorze i wtedy temperatury oraz obroty spadną. Pytanie czy procesor nadal będzie stabilny na zegarze 4,5Ghz. Jeśli nie, to trzeba będzie trochę obniżyć zegar np do 4.2 - 4.3Ghz.

DizzYY
komentarz
komentarz

Podpowiesz jak to zrobic i czy jest jakieś ryzyko? Bo jestem totalnie zielony

Mogeto
komentarz
komentarz

Wchodzisz w bios płyty głównej, później klawiszem F7 do trybu zaawansowanego, zakładka OC.

OC Explore Mode na Expert

CPU Ratio Apply Mode na All Core

CPU Ratio na 42

CPU Core Voltage Mode na Offset Mode

CPU Core Offset Mark na minus (-)

CPU Offset Voltage wklep tam 0.045

Zapisujesz ustawienia (save and exit)

Testujesz stabilność. Jeśli z komputerem wszystko będzie okej, możesz zwiększyć CPU Ratio na 43, 44 lub 45.

Krzywą wentylatora też można kontrolować w biosie.

DizzYY
komentarz
komentarz

To pierwsze to po prostu podkręcanie procesora?

DizzYY
komentarz
komentarz

i czy gwarancja za to nie poleci bo takowa jeszcze jest

Mogeto
komentarz
komentarz

To jest undervolting. Lekka redukcja napięcia by zejść delikatnie z temperatur i hałasu.

Dopiero teraz zauważyłem, że kartę graficzną masz w dolnym slocie zamiast w górnym. Dlaczego? Pod jej wentylatorami jest za mało przestrzeni

DizzYY
komentarz
komentarz

A czy to ma aż tak duże znaczenie, w sensie to może być rozwiązaniem problemu? zaraz przeloże na wyższy i dam znać, a co do undervoltingu czym różni się robienie tego w biosie od msi afterburner? Czy tu coś pozmienać?

Bez tytułu.png

Mogeto
komentarz
komentarz

W biosie ustawiasz procesor. W MSI Afterburner kartę graficzną. Nie wiem do jakiej wartości napięcia bezpiecznie schodzić przy Gigabyte 3070Ti. To już musiałby się wypowiedzieć ktoś kto posiada ten model lub poszukaj poradników na necie.

12 minut temu, DizzYY napisał:

A czy to ma aż tak duże znaczenie, w sensie to może być rozwiązaniem problemu?

Ma znaczenie. Drugi slot czasem ma mniejszą przepustowość niż pierwszy, więc wydajność może być gorsza, dodatkowo totalnie masz zasłonięte wentylatory, jest za ciasno.

DizzYY
komentarz
komentarz

A co do tego msi afterburner podpowiedziałbnyś czym jest power limit i czy mogę go zmieniąc ? bo  jak dałem na minimalny a limit temperatury na maksymalny to przestała wyć, i nie mam tu na myśli dźwięku wydawanego przez wiatraki, był jeszcze inny wydobywający się gdzieś jakby z okolicy radiatorów.

czaki1981
komentarz
komentarz

Ja dlatego zmieniłem obudowe na big towera. W takich małych obudowach zawsze jest lipa bo albo proc grzeje się od grafiki albo na odwrót.

Mogeto
komentarz
komentarz

Widzisz, że piny są tylko do połowy slotu? a dalej już tylko sam plastik.

Dolny slot ma mniejszą przepustowość niż górny. W górnym piny są po całości.

Bez tytdsdsdsułu.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.