x-kom hosting

Odzyskanie danych z dysku

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Slawek79 ,
Gorack
utworzono
utworzono

W moim desktopie są zamontowane trzy dyski M2. Z dwóch stworzyłem macierz RAID (przez BIOS). Byłem przekonany, że trzeci dysk wymontuje i przełożę do drugiego PC i będzie działał. Otóż nie! Aplet "Zarządzanie dyskami" widzi go ale nie ma on przydzielonej litery dysku i nie mogę zrobić z nim nic oprócz usunięcia woluminu i stworzenia nowego. Problem w tym, że na tym dysku mam zapisane dane których nie chciałbym stracić (nie są skasowane). Czy jedyna opcja odzyskania to skorzystanie z jakiegoś softu do odzyskiwania danych? Testowałem EaseUS i wykrywa wspomniane pliki ale w wersji darmowej mogę odzyskać około 1 GB a jest tego z 30 GB.

Może istnieje jakiś inny sposób żeby to obejść?

Slawek79
komentarz
komentarz

https://dmde.com/download.html
Pobierz wersję stosowną do systemu, a z sekcji Manual - instrukcja(pdf)
Program nie wymaga instalacji.
Uruchom jako admin
W Urządzenia  fizyczne - wybierz dysk do odzysku
pokaż okno PARTYCJE

Gorack
komentarz
komentarz

Wyskakuje coś takiego.

Zrzut ekranu 2023-12-14 230010.png

Slawek79
komentarz
komentarz

Robiłeś konwersję z GPT na MBR?
Jakim programem?
Skąd partycja linuksowa - 1TB swap?
Nadpisując dane na tym dysku zmierzasz prostą drogą do serwisu odzysku danych. To nie jest tania rozrtwka.
Czy gdy zaznaczysz partycję 3A26AB...    ExC 
i klkniesz na
 Otwórz wolumin 
Wyświetla jakieś dane?

WYŁACZ TRIM na tym dysku

Gorack
komentarz
komentarz

1 TB SWAP nie mam pojęcia. Rok temu na tym dysku był ubuntu ale dysk został sformatowany i działał od roku pod windowsem. Nie robiłem konwersji na MBR a jak już coś robiłem to poprzez zarządzanie dyskami pod windows. Może coś się podczas tego RAID-a pomieszało. Podczas tworzenia macierzy z dwóch dysków, ten (jako trzeci) był cały czas wpięty i od kiedy zmieniłem w BIOS-ie z AHCI na RAID i utworzyłem macierz po czym dopiero wyjąłem ten dysk z płyty głównej to przestało działać.

Obecnie dysk jest wpięty w zewnętrzną obudowę i po USB do kompa. Liczyłem, że uda się te dane odzyskać ale utknąłem.

Slawek79
komentarz
komentarz

Co pokazuje DMDE po wybraniu partycji GPT i klik na Otwórz wolumin?
Czy wykonałeś 'Pełne skanowanie"?  zaznacz NTFS i RAW

Gawel
komentarz
komentarz

Napisałeś że w poprzednim PC miałeś dwa dyski w macierzy i dodatkowo trzeci. Na nowym nie działa, nie możesz wrócić do starego PC i zgrać sobie dane na USB ?

Gorack
komentarz
komentarz

To ten sam PC tylko pozamieniałem dyski ;)

Po otwarciu woluminu NTFS wyświetlają sie pliki na których mi zależy

Zrzut ekranu 2023-12-15 203845.png

  • Rekomendowana odpowiedź
Slawek79
komentarz
komentarz

DMDE w wersji free pozwala jedynie na odzysk plików. Strukturę katalogów możesz przepisać z pokazanego okna, utworzyć identyczne katalogi na innym nośniki i do nich odzyskiwać(uwzględniając podkatalogi).

 

Przykładowo 2x klik na folder Paulina – w prawym oknie DMDE wyświetli strukturę podkatalogów oraz zawarte pliki, zaznaczasz pierwszy plik klikając kwadrat przy nim(po lewej stronie pliku), jedziesz kursorem na ostatni plik - kl SHIFT i zaznaczasz wszystkie pliki z tego katalogu

klawisze CTRL oraz u

powodują odzysk zaznaczonych do wybranej lokalizacji

Identycznie postępujesz wybierając w lewym oknie kolejne podkatalogi.

Odzyskujesz wyłącznie plik, każdy katalog(podkatalog) musi być odznaczony.

  • Dobra wypowiedź 1
Gorack
komentarz
komentarz

No i to rozwiązało problem. Nie znałem tego narzędzia. Na szczęście nie było dużo tych folderów. Udało się odzyskać najważniejsze dane i teraz mogę wymazać cały dysk.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.