x-kom hosting

Taktowanie I7-9750h

Antek125
utworzono
utworzono

Witam mam problem z taktami I7-9750h (laptopowej) gdy gram w warthundera to temperatury sa na poziomie ok 87-92 stopnie i taktowanie wynosi 3,1-3,6 ghz ale gdy jestem w lobby warthunder'a to mam te same temperatury ale taktowanie juz 4 ghz i mam pytanie czemu tak sie dzieje? 

 

PS. procek sie na 100% nie thermalthrotlinguje

leelareso
komentarz
komentarz

zależy czego temperatury podajesz. Porób screeny podczas gry z programu HWinfo.

Antek125
komentarz
komentarz

Zrobie dzis ss jak gram i uzywam MSI Afrerburner do pomiaru

Antek125
komentarz
komentarz

@leelareso 1 ss to podczas gry a 2 ss byl robiony odrazu po meczu

Zrzut ekranu (10).png

Zrzut ekranu (11).png

leelareso
komentarz
komentarz

100% overheat, jak mówiłem proszę o screeny z programu HWinfo.

Antek125
komentarz
komentarz

Ok dzis zrobie z hwinfo ale czemu jest taka smama temperatura a inne takty to nie mozleiwe zeby byl overheat i zeby procek sie thermalthrotlingowal

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

no hmm bo może bierze ci średnią a na rdzeniach może być wyższa temperatura?

Edytowane przez leelareso
Antek125
komentarz
komentarz

Tu jest ss jak grałem ale znalazłem ze u mnie na procku limity temperatury sa do 95 stopni wiec to logiczne ze powyzej bedzie thermalthrotling odpale zaraz msi afterburner i ustawie tak aby pokazywalo temp kazdego rdzenia

Zrzut ekranu (12).png

anioł2009
komentarz
komentarz

A to może być TVB limit... thermal velocity boost :D Zaniża taktowania hardkorowo żeby cpu się nie przegrzał. U mnie TVB wskakiwał już przy 63 stopniach. Nie wiem na ile mają ustawiony 9750h  bo to zależy od producenta laptopa 

Antek125
komentarz
komentarz

Tu jest ss z gry a takty na hwinfo mogo byc takie bo szybko z okna do okna przeskoczylem w grze ok 3300mhz- 3500mhz jak widac ponizej

A jak wyłącze TVB to takty moga pojsc w gore?

Zrzut ekranu (14).png

anioł2009
komentarz
komentarz
24 minuty temu, Antek125 napisał:

TVB to takty moga pojsc w gore?

99% laptopów ma tą funkcję zablokowaną, potrzeba napisać mod do biosu żeby to odblokować.

Żeby się upewnić jak to u Cb jest musiałbys sciągnąć program throttlestop i sprawdzić czy zaznaczona na screenie opcja jest u Cb dostępna i czy możesz też odznaczyć to tak jak u mnie. Jeśli opcja jest szara i ma zaznaczony ptaszek to TVB u Cb jest włączone niestety.

Screenshot_2.thumb.png.a24b946f194e7609d137d4243527ea40.png

 

 

Po drugie, jesli chcesz zobaczyć czy winowajcą niskich zegarów jest faktycznie tvb musiałbyś zrobić ts bencha z otwartym okienkiem LIMITS.... jesli podczas testu pojawi się tvb limit to masz odpowiedź... 

Screenshot_1.thumb.png.88573c6c2388e4eb395407b1a6501a15.png

 

 

Uwaga jeśli jakimś cudem uda Ci się wyłączyć TVB  temperatury znacznie mogą się podnieść bo cpu żeby utrzymać wysokie zegary będzie miał większy pobór mocy co skutkuje zwiększeniem temperatur... U mnie mogłem sobie na to pozwolić bo mam chłodzenie wodne... W Twoim przypadku uważałbym i to bardzo, robisz to na własną odpowiedzialność...

 

 

Zapytasz pewnie " czemu takie coś mi się trafiło? "  Ano, intel tak to sobie obmyślił... Płacisz żeby mieć 5ghz a dostajesz 3.6ghz BO TAK... w moim przypadku dokładnie tak było...Maks na co mogłem liczyć to 3.7ghz przy 65 stopniach na cpu !  Dopiero po wyłączeniu TVB i wpakowaniu mu 135W procek trzyma stałe 4.7 w grach a na jednym jaju 5ghz :) 

  • 2 tygodnie później...
Antek125
komentarz
komentarz

Witam ponownie zauważyłem znów coś dziwnego procesor podczas grania nie chce przekroczyć poboru mocy 30 wat a gdy robię TS bench w programie throttlestop to procesor zawsze dobija do maksymalnego poboru czyli 45 wat. Mam pytanie czy da się coś z tym zrobić aby pobór był większy?

 

PS. Gdy wyłączyłem TVB to nie zauważyłem zmian.

Przychodzi mi tylko do głowy problem z zasilaczem bo ma on moc 180w a karta po OC pobiera 90 wat czyli połowę mocy zasilacza. Może to być przyczyna zbyt słabego zasilacza? 

leelareso
komentarz
komentarz

Robisz to na podłączonej ładowarce?

anioł2009
komentarz
komentarz

Na pewno wyłączyłeś TVB ??? Bez modowanego biosu ? Na powietrzu bys spalil cpu :niepewny:

 

Antek125
komentarz
komentarz

Tak na podlaczonej ladowarce gdy karta nie byla uzywana to procesor powieral stale 45W 

A co do TVB to n 100% wylaczylem i zatwierdzil ale nie mam modowanego biosu. Moze bios mi to blokuje?

leelareso
komentarz
komentarz

ale po co ty chcesz to robić jak i tak chłodzenie w tym lapku nie daje rady.

Antek125
komentarz
komentarz

Z ciekawosci sie pytam bo moge sterowac preadkoscia wentylatorow i czy po zmianie pasty temperatury nie byly by juz takie straszne

 

leelareso
komentarz
komentarz

Powodzenia, jak to się mówi nadzieja umiera ostatnia:E

anioł2009
komentarz
komentarz

Jakbys TVB wyłączył to by nie było 45W na cpu tylko powyżej 60w xD 

Ten procesor ma tvb aktywne przy 72+ stopniach.

Antek125
komentarz
komentarz

Ok zakonczmy temat sprawdzilem na stronie Intela pena specyfikacje tego procesora nie ma on funkcji TVB.

anioł2009
komentarz
komentarz

Tak tego nie sprawdzisz lol... Ale można sprawdzić to throttlestopem podczas obciązenia. 

 

  • 3 miesiące później...
pieczyk111
komentarz
komentarz

Podłączę się do tematu bo mam ten sam problem w laptopie Predator Helios 300 z tym procesorem. Jw. gdy tylko temp. przekroczy 75 stopni limit mocy maleje z 70W do niecałych 45W, to samo z kartą graficzną, nie przekracza 80W. Mam w lapku lekko zmodyfikowane chłodzenie i temperatury Procka nie przekraczają 75 a karty 60ciu stopni w 1440p. Karta to RTX 2070 max Q. Czy ktoś był by mi w stanie zmodyfikować limity mocy ? Np Procek choćby do 50/55W a karty do 90W ? Temperaturowo spokojnie da radę a zawsze więcej klatek w grach wycisnę. 

anioł2009
komentarz
komentarz

To funkcja thermal velocity boost się załącza, producent widocznie ustawił to na 75 stopni. 

Jeśli w throttlestop nie da się jej wyłączyć to bez pisania moda biosu nic nie zrobisz, samo zwiększenie nawet jakby sie dało mocy do 55w nic nie da bo odetnie go przy 75 stopniach. Tak to działa.

A jak napisze Ci ktoś moda to po wyłączeniu TVB i zwiekszeniu mocy do 55W uratuje Cie tylko woda bo temp od strzała bedzie 100 :E 

 

Zwiększanie limitów na karcie max Q mija się z celem...Ponadto wszędzie chcesz zwiększać limity a nie myslisz o zasilaczu który to zasili... To głeboka woda w tym przypadku bo oba mody wiążą się z ciężkimi przeróbkami biosu, biosu karty, zasilania i chłodzenia.  Wiem bo sam to miałem w swoim obecnym laptopie 

pieczyk111
komentarz
komentarz

Zasilacz 180W powinien wytrzymać, a w grach równocześnie nie pobiera więcej jak 120W. Też szukałem info właśnie na ten temat. To może limit Procka by zostawić w spokoju ale chociaż TGP karty się zająć. Bo tu temperatury są mega spoko. Podobno ten acer w pierwszej wersji BIOSu właśnie miał limit 90W w późniejszych to zmniejszyli a max P wychodziły z 115W. Jak by mi ktoś mógł właśnie ogarnąć taki mod? Nie chcę wymieniać laptopa bo nadal sprawuje się dobrze a potencjał jeszcze jest. 

anioł2009
komentarz
komentarz
15 minut temu, pieczyk111 napisał:

Jak by mi ktoś mógł właśnie ogarnąć taki mod?

Ludzie piszą mody za kasę, za darmo nie znajdziesz. On musi być napisany pod ten konkretny model płyty głownej.

 

Co do wgrania biosu do karty to nie wiem czy z maxQ na maxP da to radę bez modyfikacji najpierw biosu laptopa.

 

 

Zwiekszenie limitu katy samą aktualizacją biosu od producenta działało w przypadku kart nie maxQ chyba o ile dobrze pamiętam. Jeśli masz najnowszy bios od acer do tego modelu i tgp sie nie zwiekszyło to albo nie dali bo to 2 gen rtxa albo się nie da przez tą wersje maxQ

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.