x-kom hosting

Światłowód 600Mb/s, mała prędkość

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Marcin887 ,
Marcin887
utworzono
utworzono

Witam

Rok temu do mojej wsi zawitała cywilizacja. Fiberhost pociągnął światłowód. Z uwagi na starą umowę abonamentową, zwykły internet po gniazdku telefonicznym, która właśnie się skończyła, dwa tygodnie temu wybrałem światłowód z Plusa. Oferta 600Mb/s. I tutaj przechodzimy do sedna. Na speedtest.pl prędkość pobierania pokazuje mi 95Mb/s, a wysyłania również 95, co jest trochę dziwne bo Plus nic nie mówi że internet jest symetryczny jak w Inei. To akurat nie jest problem. Problemem jest prędkość, czy nie powinna być większa? Domyślam się, że jakieś straty mogą być,

ale aż takie?  Czy ktoś wie o co może chodzić?

Z góry dzięki za pomoc.

 

Anawa
komentarz
komentarz

Zgłaszałeś ten problem do Plusa? Powinni zweryfikować, czy po ich stronie wszystko jest w porządku.

Marcin887
komentarz
komentarz

Zadzwoniłem do Plusa i pani na słuchawce powiedziała mi, że przyczyna może być w przewodzie ethernet. I prawdopodobnie ma rację. Dostałem od Plusa router Huawei dn8245x6. Otwieram pudełko, a tam przewód do podłączenia pod gniazdo telefoniczne i 2 sztuki kabla ethernet.  . Myślę trochę dziwne, przewód telefoniczny, po co mi do światłowodu? Podłączyłem wszystko jak należy, internet działa ale coś nie tak z prędkością. Po rozmowie poczytałem o przewodach do internetu i  okazuje się, że przy routerze są zwykłe kable, a z tego co teraz wiem to powinny być kategorii 6, przynajmniej. Mógłbym pójść do Plusa i spróbować wymienić router na jakiś inny(taki stricte pod światłowód) jeśli mają, ale i tak chce kupić dłuższe przewody, to już odpuszczę. Mam nadzieję, że moja dedukcja jest właściwa, zobaczymy.

szaki
komentarz
komentarz

przewody nie musza byc cat6. prawdopodobnie problem z karta sieciowa chodzi w Fast ethernet zamast w gigabit. Zacznij od tego

Marcin887
komentarz
komentarz (edytowane)

Chodzi o tą opcje "Szybkość i Dupleks"(Speed & Duplex) we właściwościach karty sieciowej?

 

Ustawiłem na 1.0Gbps Full Duplex. Jeśli to te ustawienia i nadal to samo, blokada na 95mbs. Ale podpiąłem również laptop i tam pokazuje ponad 400. Czyli coś nie tak z komputerem stacjonarnym. W laptopie te ustawienia są w opcji "Automatyczne negocjacje". Sterowniki w laptopie i stacjonarnym są takie same.

Edytowane przez Marcin887
Marcin887
komentarz
komentarz

Usunąłem sterowniki do karty sieciowej i ponownie zainstalowałem z płyty dołączonej do płyty głównej. Cały czas zatrzymuje się na 95.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Na PC otwórz Panel Sterowania --> Centrum Sieci i udostępniania --> Ethernet (jak na zrzucie) i pokaż zawartość otworzonego okna Stan: Ethernet.

Rozumiem że laptop podpinałeś do routera tym samym przewodem co PC?

 

2cfc6656bbd2f.jpg

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz

Ja mam coś  takiego 

lokalne3.jpg.f17c3b9a28afc8bba123bab8d3ef651f.jpg

siec3.jpg.0581b26f6c55dce94755066af78ced9c.jpg

toska78
komentarz
komentarz

Mamy powód ograniczenia. Karta sieciowa działa w trybie 100 Mb/s. Powinno być 1 Gb/s żeby nie było ograniczenia:

 

3b370230f7b2b.jpg

 

Podaj dokładny model płyty głównej w tym PC.

  • Dobra wypowiedź 1
Marcin887
komentarz
komentarz

ASrock 970 Extreme3

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Ma obsługę 1 Gb/s więc trzeba by poszukać i zainstalować jakieś w miarę nowe sterowniki. Jaki system jest zainstalowany?

W ogóle to pokaż na zrzucie (we właściwościach karty sieciowej w menedżerze urządzeń) identyfikatory sprzętu, tak jak na poniższym przykładzie:

 

3efa4fd89fa81.jpg

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz (edytowane)

Win7. Na laptopie są dokładnie takie same sterowniki.

Edytowane przez Marcin887
toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

I co z tego wynika? Na laptopie pewnie jest tak jak powinno 1,0 Gb/s.

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz

identyfikator.jpg.6f00198d777ba01b916681298177a822.jpg

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Tutaj masz nowszą wersję sterownika sieciowego. Miałeś już tą wersję wcześniej zainstalowaną? Zanim przeinstalujesz sterownik pokaż co masz w tym miejscu:

 

770544ac7336d.jpg

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz

sterownik.jpg.51601d7abd2f3d71532ec921769fc6a1.jpgsterownik2.jpg.18e919ea329dd1966c353b114e842837.jpg

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Przed zmianą sterownika odinstaluj obecny przy użyciu Panelu sterowania ---> Programy i funkcje (czy jakoś tak, nie pamiętam nazwy apletu w win 7). Na Twoim zrzucie jest wersja 7.107 a zalinkowałem do 7.126 (z 2019r).

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz

Nic to nie dało, cały czas 100 Mb/s w zakładce stan połączenia. Czy format komputera coś by pomógł? Może jakiś syf w systemie? Czy nowa karta sieciowa?

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Przeinstalowanie systemu niekoniecznie musi pomóc.  Przeglądając fora można się natknąć na tematy że ta konkretna karta sieciowa (Realtek RTL8111E) ma problemy z synchronizacją na 1 Gb/s. Jeśli rzeczywiście tak jest to na jakimś live cd linuksie (na pendrive) też pokaże  synchronizację 100 Mb/s.

Edytowane przez toska78
toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli przez syf rozumiesz jakąś infekcję, to przeskanuj system przy użyciu adwcleaner link i Malwarebytes link. Jeśli nic nie wykryją, zawsze jeszcze można zrobić i podać do analizy logi z FRST.

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz

Źle się wyraziłem, miałem na myśli czy w systemie może coś blokować kartę sieciową(różne są przypadki, brak jednego pliku, zbłąkana linijka kodu itp.) i czysty system może rozwiązałby problem? Chyba, że za kontrolę karty odpowiada tylko sterownik(wiem,że do tego służy sterownik ale warto się zapytać jakie są powiązania w systemie) w każdym wypadku, to i tak nic się nie zmieni.

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli przeinstalowanie systemu jest dla Ciebie niedużym kłopotem to zrób to. Wyjaśni się przynajmniej jedna rzecz.

Edytowane przez toska78
Marcin887
komentarz
komentarz

Jak jest szansa, że to coś pomoże?(wiem, wróżenie z fusów).

  • 1 miesiąc później...
ekson_
komentarz
komentarz

W mojej karierze serwisanta zdarzyło mi się że nawet fabrycznie nowe laptopy przychodziły ze Fast kartami sieciowymi. 
Chociaż na stronie producenta było GB. 
Ale cóż zdarza się. 

Wrzuć sobie live z linuxa. Zobaczysz bez formata.
Chyba że kupisz sobie kartę sieciową 1GB na usb *3.0*

  • 2 tygodnie później...
  • Rekomendowana odpowiedź
Marcin887
komentarz
komentarz

Dzięki za pomoc. Kupiłem TP-Link TG-3468 i problem się rozwiązał. Internet śmiga 500 Mb/s.

  • Super 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.