x-kom hosting

Zawieszanie kompa

Kacpi001
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Od pewnego czasu zmagam się z zawieszaniem komputera w trakcie gier. Początkowo występowało to tylko podczas gry w league of legends raz na jakiś czas (raz na tydzień czasem co dwa), nagle komp sie całkowicie zawieszał nie da się nic robić, jedynie słuchać yt/głosów z discorda. Jednak ostatnio coraz częściej się zawiesza także przy innej grze również mało wymagającej. Może być to wina zasilacza lub źle złożonego pc? dodam iż komputer sam złożyłem (pierwszy raz) jakiś rok temu a problem zaczął się parę miesięcy temu. Nie zauważyłem też ,aby komputer się przegrzewał, co prawda nie śledzę na bieżąco temperatury podzespołów ,jednak teraz procesor bez obciążenia ma 41stopni. Sterowniki mam aktualne nawet dzisiaj zainstalowałem nową wersje do karty graficznej i "lag" się powtórzył. Czasem też dosyć rzadko ale jednak wyskakuje mi coś jak wiersz poleceń na sekundę i znika, minimalizując niekiedy gry. Jeśli będą potrzebne jakieś specyfikacje czy cokolwiek postaram się jak najszybciej uzupełnić temat

leelareso
komentarz
komentarz

Jaka specyfikacja pc wraz z zasilaczem (marka i moc) i zobacz te temperatury podczas gry jakie są.

2 godziny temu, Kacpi001 napisał:

Jeśli będą potrzebne jakieś specyfikacje czy cokolwiek postaram się jak najszybciej uzupełnić temat

to powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Nie mam kryształowej kuli.

Kacpi001
komentarz
komentarz

Zasilacz MSI MAG A550BN 550W
Pamięć Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz
Karta graficzna Sapphire Pulse Radeon 6600 8GB GDDR6
Procesor AMD Ryzen 5 5500, 3.6 GHz, 16 MB, BOX
Płyta główna MSI B550 GAMING GEN3

 

Przy graniu temperatura utrzymuje się przy 50 stopniach 

  • konto oficjalne
X-KOM
komentarz
komentarz

Może to być wina słynnych sterowników AMD. Zainstaluj DDU, wyczyść wszystko co związane ze sterownikami grafiki, zainstaluj ponownie. 

Kacpi001
komentarz
komentarz

Po przeinstalowaniu sterowników od paru dni wszystko jest dobrze i mam nadzieję że tak zostanie ;) Dzięki za rady i szybkie odpowiedzi 

Kacpi001
komentarz
komentarz

Niestety z bólem serca muszę wznowić temat. Od przeinstalowania sterowników do karty miałem kilka dni spokoju jednak parę minut temu znowu problem powrócił. Ma ktoś jakieś inne pomysły co może być przyczyną i jak to naprawić ?

Mogeto
komentarz
komentarz

Sprawdź czy nadal zawiesza przy niższych zegarach karty graficznej.

Pobierz program MSI Afterburner, przesuń w lewo suwak Core Clock o -100, suwak Memory Clock w lewo o -200, kliknij Apply (fajeczkę), możesz też zaznaczyć Startup i testuj czy jest poprawa.

Kacpi001
komentarz
komentarz

Zmniejszyłem i nic dalej zwiesza :c

 

 

Kacpi001
komentarz
komentarz

@Mogeto  Czy to normalne że w podanym przez ciebie programie wartość Core Voltage jest ustawiona na maxa (1150) a pamięci (memory Clock) na wartość najniższą (1750) ? Znajomy rzucił pomysł że to może być albo wina sterowników od radeona, problem z zasilaczem bądź problem z samą kartą (nie jest on specjalistą tylko czasem lubi grzebać w  ustwieniach, biosie itp.) .Doradził abym zmienił wartości na takie jak na zamieszczonym zdjęciu i zobaczę czy będzie poprawa.

zmiana.png

dom.png

Mogeto
komentarz
komentarz

1150mV to jest fabryczne napięcie tej karty i nie zmniejszaj go. Power limit można podnieść na maxa, wtedy karta będzie mogła wciągnąć więcej mocy,  jeśli będzie potrzebowała.

Rdzeń tak jak pisałem o -100, natomiast program nie pozwala zmniejszyć Memory Clock poniżej wartości fabrycznej, to już zależy od konkretnej karty. W jednych się da, a w innych nie.

Czasem obniżenie zegarów pomaga ustabilizować kartę graficzną, jednak uszkodzenie może być na tyle poważne, że nawet obniżenie zegarów nic nie da. Objawy wskazują na kartę graficzną, ale nie wiadomo tego na 100%, bo to może być coś innego. Komp powinien pójść na pełną diagnozę.

Kacpi001
komentarz
komentarz

Mam nadzieję że chodzi o kartę, ponieważ od jakiegoś czasu myślę nad wymianą na 3080. No nic jak macie jeszcze jakieś pomysły to dawajcie znać i dzięki za dotychczasowe pomysły :)

Mogeto
komentarz
komentarz

Twój procesor oraz zasilacz jest za słaby pod RTX3080, tutaj lepiej by pasował RTX4060Ti.

Alicia95
komentarz
komentarz

Być może sprawdź swoją kartę graficzną, może to powodować problemy z kompatybilnością?

Kacpi001
komentarz
komentarz

Pod jakim kątem proponujesz sprawdzenie ?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.