x-kom hosting

Problem z instalacją Win10

DaVarri
utworzono
utworzono

Cześć wszystkim,

Po dluższym czasie zdecydowałem się na upgrade PC. Wymieniłem:

CPU z i5-7400 na i5-12400F i MOBO z MSI H110M PRO-D na Gigabyte B760M DS3H DDR4 i dołożylem dysk SSD na M2, reszta komponentów została (m.in. dysk SSD z wgranym Win10)

Po podłączeniu wszystkiego i odpaleniu PC wywala mnie od razu do BIOSu, czyli domyśliłem się, że trzeba zainstalować Windowsa od nowa. Zrobiłem bootowalny pendrive, podłączyłem, odpaliłem, włącza się instalator windows i wyskakuje błąd:

,,Brak wymaganego przez komputer sterownika nośników. Może to by sterownik stacji dyskow DVD, dysku USB lub dysku twardego. Jeśli masz dysk CD lub DVD albo dysk flash USB ze sterownikiem, włóż go teraz" - Próbowałem wszystkiego, pobrałem ten sterownik, wrzuciłem go na pendrive, podpiąłem i nic, dalej nie widzi plików dla tego sterownika. Wszedłem równiez w opcję ,,Napraw komputer" -> Odzyskiwanie systemu czy coś takiego licząc, że może z tego dysku SSD, który jest podpiety i ma wgranego Windowsa będę mógł jakoś odzyskać system. Siędzę już nad tym drugi dzień i nie wiem już co robić :/

Mogeto
komentarz
komentarz

Po prostu zrób to normalnie tak jak powinno się robić od początku.

Nie podałeś skąd masz instalkę Windowsa i w jaki sposób to robiłeś, dlatego podaję najłatwiejszy sposób:

 

Odepnij wszystkie pozostałe dyski oraz napędy DVD. Ma być wpięty jedynie czysty dysk M.2

I normalnie pobierasz sobie system, robisz instalkę na pendrive, użyj do tego innego komputera np laptopa

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Po uruchomieniu asystenta powinna być opcja "utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera"

Po zakończeniu procesu wkładasz pendrive do komputera na którym chcesz zainstalować system, instalator powinien sam się odpalić, a jeśli się nie odpali, to można wejść klawiszem w boot menu i wybrać USB.

DaVarri
komentarz
komentarz

@Mogeto Dzięki, sprawdzę opcję z odłączeniem dysków. Jeśli chodzi o bootowanie pendriva to niestety nie mam zadnego laptopa z Windowsem, jedynie macbooka i to na nim bootowałem pendrive komendami z Terminala wg tego tutorialu: 

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Dlatego takie rzeczy robi się przed wymianą podzespołów. Mogłeś zrobić sobie instalkę na starym komputerze.

Tutaj przy tym sposobie na Macu ewidentnie coś Ci poszło nie tak.

Poprzez narzędzie Microsoftu trudno zrobić coś nie tak, bo program robi wszystko sam.

Możesz jeszcze próbować włożyć ponownie starą płytę główną z procesorem i próbować odpalić system ze starego SSD, wtedy będziesz mógł zrobić sobie instalkę.

Teoretycznie można jeszcze byłoby spróbować zrobić klonowanie systemu, ale jeśli płyta główna została zmieniona, to lepiej postawić system od nowa.

W razie problemów z licencją - jeśli w systemie (na starej płycie głównej) zalogujesz się na swoje konto Microsoft, wtedy licencja Windowsa zostanie dodana do konta Microsoft. Po wymianie płyty głównej logujesz się znów na to samo konto Microsoft i Windows powinien się aktywować.

Zelazny
komentarz
komentarz

Miałem problem z nieobsługiwanym pendrive'em z USB 3.1. Botowalny Win10 najlepiej utworzyć na starym pendrive.

DaVarri
komentarz
komentarz

@Mogeto Udało mi się zainstalować końcowo tego Windowsa, oczywiście pulpit całkowicie nowy, ale dane na starych dyskach zostały, ale problem w tym, że chciałem poodzyskiwać kilka plików (głównie zdjęcia), które są zapisane na tych dyskach, ale po wejściu na stary dysk -> Użytkownicy -> i kliknięciu na moją nazwę nic się nie dzieje, ładuje się ten pasek ładowania do końca i tyle, nie przełącza mnie na ten folder.

 

Druga sprawa, nowy procesor grzeje się do nawet stu stopni, czy przyczyną może być nadmiar pasty?

  • Dobra wypowiedź 1
DaVarri
komentarz
komentarz

Jeśli chodzi o odzyskanie zdjęc to udało mi się, wystarczyło udostępnić cały folder dla nowego użytkownika :D Zostało mi tylko ogarnięcie tego CPU - nałożyłem pastę na całe CPU + na coolerze była pasta, może to być przyczyną wysokich temperatur?

 

Mogeto
komentarz
komentarz

Na coolerze była pasta i jeszcze dodatkowo posmarowałeś na procesor? Zmieszałeś dwie różne pasty ze sobą? No nieźle

Rozumiem, że to jest chłodzenie fabryczne Intela? Strzałki na zewnątrz i dociskasz, każdy kołek ma kliknąć, wtedy dobrze siedzi.

Na fabrycznym chłodzeniu temperatury i tak będą wysokie, ale nie powinny wynosić po 100 stopni

DaVarri
komentarz
komentarz

@Mogeto Jeśli chodzi o odzyskanie zdjęc to udało mi się, wystarczyło udostępnić cały folder dla nowego użytkownika :D Zostało mi tylko ogarnięcie tego CPU - nałożyłem pastę na całe CPU + na coolerze była pasta, może to być przyczyną wysokich temperatur?

 

Wyczyscilem procesor i cooler alkoholem izopropylowym i nałożyłem ponownie pastę, dosłownie ,,ziarnko grochu" i niestety dalej to samo :/ Temperatury przy grze w CS:

image.png.1f77af1115fe60b48087e49e71c6c5b6.png

Też mam problem z dociśnięciem wszystkich kołków coolera na płycie, wszystkie 3 wchodzą, ale czwarty już nie, kiedy docisnę ten czwarty kołek to jeden z tych trzech wtedy wyskakuje.

Mogeto
komentarz
komentarz

Szkoda się męczyć. Dokup Spartana 5 Max lub Ferę 5.

https://www.x-kom.pl/p/1116777-chlodzenie-procesora-endorfy-spartan-5-max-120mm.html

https://www.x-kom.pl/p/1077162-chlodzenie-procesora-endorfy-fera-5-120mm.html

Na fabrycznym chłodzeniu nawet jeśli wykonasz wszystko poprawnie, to temperatury i tak będą wysokie. Może nie 100 stopni, ale niewiele mniej pod obciążeniem. Poza tym będzie głośno.

Jeśli chcesz poprawić kulturę pracy, to wymiana chłodzenia raczej nieunikniona.

DaVarri
komentarz
komentarz

@Mogeto Tak zrobię, ale też mnie zastanawia czemu przy użyciu CPU na poziomie 10-15% mam tak wysokie temperatury.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.