x-kom hosting

Grafika zabierająca RAM komputera

PanAnek
utworzono
utworzono

Witam, posiadam kartę graficzną Gigabyte GTX 1660 super 6gb i procesor r5 5600g. Kiedy nie miałem jeszcze dedykowanej karty - integra zabierała sobie 8gb (z 16) ramu, normalne, ale kiedy kupiłem gtxa, podpiąłem go i wyłączylem integrę w biosie, dedykowana karta dalej zabiera sobie 8gb ramu z komputera. Z tego co się dowiedziałem to jest normalne, kiedy brakuje jej swojej pamięci, ale dziwi mnie to, że kiedy gtx ma zużycie np. 3gb/6gb vram, zabiera sobie np. 1 czy 2 gb ze zwykłego ramu. Zużycie które pokazałem jest z mało wymagającej gry jeśli chodzi o ram, ale jednak coś tam sobie zabiera.image.png.fa3289a3bcc62b6198c18528a12cdfba.png
Dodam, że płyta główna to gigabyte b550m ds3h z najnowszym biosem. 
Moje pytanie brzmi, czy da się albo wyłączyć tą współużytkowaną pamięć, albo ją zmniejszyc w jakikolwiek sposób? Szukałem podobnych sytuacji w internecie i jedyne co znalazłem to zmiana opcji w biosie, której ja u siebie nie znalazłem, albo zabawa w edytorze rejestru, gdzie tych tłumaczeń z internetu ni w ząb nie rozumiem. Jeśli ktoś wie co mogę poradzić proszę o odpowiedź. 

Mogeto
komentarz
komentarz

Monitor podpięty do karty graficznej, czy do płyty głównej?

Wykrywa Ci pełne 16GB tak jak na zdjęciu poniżej? Czy może jest napisane 16GB (dostępne 8GB)?

 

Bez tytułsddsdsu.png

PanAnek
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam 2 monitory i obydwa podpięte do karty graficznej, integra wyłączona w biosie. Mimo to podczas grania gtx zabiera sobie ram  komputera nawet jesli nie wykorzysta swojego, moim zdaniem jest to conajmniej dziwne.
image.png.ba9b51441c16a02d607afe1edf48c375.png

W informacjach o systemie jest dostępne 8gb

image.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Gdyby coś Ci zabierało RAM, byłoby napisane: 16GB (dostępne 8GB), ale tak nie jest, więc wszystko jest ok, bo komputer ma dostęp do pełnego ramu.

Pamięć współdzielona jest automatycznie przydzielana przez system. W niektórych grach karta graficzna wrzuca sobie mniej istotne dane do pamięci współdzielonej, a w jeszcze innych grach pamięć współdzielona używana jest tylko wtedy, gdy pamięć dedykowana ulegnie zapełnieniu. Są też tytuły w których pamięć współdzielona nigdy nie jest używana. To już zależy od konkretnej gry w jaki sposób zarządza pamięcią współdzieloną.

PanAnek
komentarz
komentarz

Czyli nawet jeśli jest 8gb pamięci współdzielonej, to komputer ma dostęp do całości?

Mogeto
komentarz
komentarz

No tak, sam pokazałeś to na zdjęciu powyżej, że jest dostępne 15,9GB.

Z punktu widzenia użytkownika, po prostu sprawdzasz czy użycie VRAM nie dochodzi do 6 z 6GB. Jeśli tak się stanie, potrzebujesz większych zasobów czyli modernizacji sprzętu, bo inaczej trzeba będzie przyciąć detale, głównie jakość tekstur.

Z pamięcią RAM jest tak samo, jeśli zauważysz użycie 16 z 16GB. to przydałaby się dokładka ramu.

 

PanAnek
komentarz
komentarz

Okej, to dzięki za pomoc w takim razie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.