x-kom hosting

RAM - taktowanie na niższym poziomie

kulavi
utworzono
utworzono

To mój pierwszy post, więc na wstępie witam ;)

 

Płyta główna: 970a-DS3P
RAM: 2x RipjawsX, DDR3, 8 GB, 2400MHz, CL11

Procek: AM3+, FX-8370, 8x4Ghz

 

Jak wyżej - nie mogę ustawić docelowej wartości taktowania ramu. Popełniłem błąd, że kupiłem ten ram, gdyż procek obsługuje do 1866 mhz, a ram jest 2400, ale mniejsza o to. Grunt, że po ustawieniu w biosie (screen1) taktowania na 1866 mhz, to system pokazuje, że działa tylko na "pół", tzn. 933 mhz (screen2) . Max wartość, którą da się ustawić to 10.66, co daje 1066 mhz. Włożyłem stary ram - 2x kingston 4gb, 1600 mhz, KHX1600C9DP1K2/8G. I wtedy sytuacja jest analogiczna - wydajność wynosi połowę - 800 mhz. Ram jest włożony w sloty 1 i 2, tzn. w co drugie gniazdo. Powinien chodzić chyba na dual channel, bo z kanału A i kanału B jest obsadzony po jeden slot. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

 

Co próbowałem zrobić? Próbowałem wgrać nowszy bios, ale okazuje się, że mam najnowszy (app center tak śpiewa). Wgrałem starszy i dalej jest to samo. Problem na pewno nie jest w ramach, bo testowałem na dwóch zestawach w.w. Może to wina biosu? Może polecicie jakiś bios inny niż te od producenta? 

 

Próbowałem sprawdzić taktowanie na linuxie, ale tam w Ubuntu nie mogłem się dogrzebać gdzie znaleźć wydajność. Wtedy mógłbym wykluczyć kwestie systemu i by było wiadomo, że to kwestia biosa.

 

Fajnie by było jakby chodził chociaż na te 1866 mhz. Projektuję w Inventorze i tam to jednak robi różnicę.

 

Pozdro

screen2.png

screen1.jpg

leelareso
komentarz
komentarz

nic nie mieszaj, nic nie zmieniaj, przywróć domyślne, ustaw profil XMP i pokaż screeny z zakładek z programu CPU Z

  • Dziękuję 1
Mogeto
komentarz
komentarz

933Mhz prędkości rzeczywistej daje 1866 prędkości efektywnej. Nie widzę tutaj żadnego problemu.

54 minuty temu, kulavi napisał:

procek obsługuje do 1866 mhz

Obsługuje więcej. Prawdopodobnie nie będzie problemu z 2133, ale to już zależy od konkretnej sztuki procesora. Pozostaje też kwestia płyty głównej, Twoja według specyfikacji wspiera max 2000, ale to nie wyklucza tego, że może być stabilna przy większej prędkości.

  • Dziękuję 1
kulavi
komentarz
komentarz

Może jest tak, jak mówisz - źle interpretowałem parametr.

screen3.png

leelareso
komentarz
komentarz

ram pracuje normalnie. Jaki ogólnie masz windows? Na win 11 u mnie wyświetla normalnie prędkość efektywną.

  • Dziękuję 1
kulavi
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedzi. Mam windows 10 pro. Mam w takim razie 3 pytania:

1. Skoro w BIOSie jest ustawione na 2132 mhz, to czemu Windows pokazuje w wydajności 1066 mhz?

2. Czy mógłbym wgrać jakiś bios, w którym mógłbym ustawić na 2400 mhz, zgodnie z możliwościami ramu? Teraz jest tak, jak mówiłeś: niby max to 1866 mhz, a na 2132 mhz śmiga stabilnie.

3. Czym się różni prędkość efektywna od rzeczywistej? I Czy to są te prędkości A i B, jak na screenie poniżej?

Pooozdro

 

screen3.png

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Odpowiedź na 1. pytanie.  Taktowanie efektywne jest 2x większe od rzeczywistego,  o tym pisał wcześniej @Mogeto.

Odpowiedź na 2. pytanie.  Nie wiadomo jakie są maksymalne możliwości tego ramu bo nie pokazałeś zakładki SPD z CPU-Z.

Z tego co pokazałeś, dziwne jest jedynie to że u Ciebie menedżer zadań pokazuje taktowanie rzeczywiste pamięci. U mnie na win 11 menedżer zadań w zakładce Wydajność i sekcji Pamięć pokazuje taktowanie efektywne RAM. Być może zależy to od wersji systemu.

Edytowane przez toska78
  • Dziękuję 1
kulavi
komentarz
komentarz

Okej, dzięki, rozumiem - czyli A to taktowanie efektywne, a B to taktowanie rzeczywiste. W takim razie czy taktowanie efektywne to taki chwyt marketingowy, jak z mocą chwilową w głośnikach (np. 240W), gdzie moc znamionowa wynosi np. 80W? 

Z drugiej strony, fajnie wiedzieć, że jest ok.

Wklejam screen:

screen.png

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Źle to rozumujesz. Nikt nie napisał że Uncore Frequency to taktowanie efektywne pamięci. Taktowanie efektywne pamięci masz wyświetlane przede wszystkim w biosie. Pamiętam że gdzieś wcześniej pisałem w jakimś wątku na tym forum co to jest Uncore Frequency. Jak znajdę to dam linka.

Znalazłem wątek dywagacje odnośnie ustawień ramu.

Edytowane przez toska78
kulavi
komentarz
komentarz

W dalszym ciągu nie wiem po co się używa tych dwóch parametrów - efektywna i rzeczywista :)

 

leelareso
komentarz
komentarz

pierwsze z google po wpisaniu twojego pytania obraz.thumb.png.e3285ac1f9870f0d0aa683589a636558.png =)

kulavi
komentarz
komentarz

Rozumiem różnicę, ale dlaczego ram rzeczywiście osiąga równo połowę swojego potencjału maksymalnego?

kulavi
komentarz
komentarz

Zrobiłem testy obciążeniowe w OCCT i na ustawionym 2166 mhz wszystko działa dobrze i stabilnie. Czy jest jakiś sposób żebym mógł ustawić 2400 mhz i wykorzystać max potencjału ramu? Wgranie nowego biosu? 

toska78
komentarz
komentarz (edytowane)

Prosta sprawa. Konkretne taktowanie ramu ustawiasz w biosie więc jak tam nie ma takiej opcji to się nie da. Osobna kwestia czy na tym konkretnym, zwiększonym taktowaniu komputer będzie działał stabilnie. Sprawdzałeś w ogóle czy jest nowszy bios do Twojej płyty? Bo w 1. poście pisałeś że miałeś najnowszy ale wgrałeś starszy. Ja bym sprawdził przede wszystkim na stronie producenta płyty te dostępne wersje biosu jak jeszcze tego nie zrobiłeś. Bo może być tak że ta strona nie jest już dostępna z uwagi na wiek płyty. Poza tym testuj stabilność sprzętu pod realnym obciążeniem bo rozumiem że ten RAM chcesz ustawić jak najbardziej wydajnie i jednocześnie stabilnie pod gry a nie OCCT czy inne tego typu testy.

Edytowane przez toska78
kulavi
komentarz
komentarz

Tak - sprawdzałem dostępność najnowszego biosu na stronie Gigabyte i w nim też można ustawić max 2166 mhz. Myślałem o może jakimś "zamienniku" biosu.

Kompa nie mam pod gry, tylko pod sprawy zawodowe - muzyka i projektowanie w Inventorze, dlatego myślę o tym 2400 mhz ramu jako o przyspieszeniu mojej pracy, jak np. projektuję złożenie, w którym jest np. 1100 elementów, to wtedy zależy mi na skróceniu każdej operacji. Bo np. jak ma mi się wiązanie robić w 6 sekund, a jest ich bardzo dużo, to przyspieszenie do 5 sekund byłoby przydatne. Już podkręciłem procka na 4,1 ghz, bo powyżej system robił się niestabilny. Staram się wyciągnąć maxa z tego, co mam. Płyty głównej nie chciałbym zmieniać, bo a) to są koszta wtedy całego zestawu i b) bo potrzebuję trochę starszej płyty z wejściem PCI pod kartę muzyczną. Miałem nowszy zestaw, ale tam nie było już PCI, a wszelkie przejściówki z PCI-e na PCI zawodziły. 

Mogeto
komentarz
komentarz

Prędkość 2133 to bardzo dużo jak na platformę AM3+. Przy 2400 prawdopodobnie kontroler pamięci w procesorze już sobie nie poradzi, a płyta główna będzie niestabilna. Ta płyta główna oficjalnie wspiera max 2000 i to, że uruchomiła się przy 2133 jest sporym sukcesem. Poza tym, różnica w wydajności pomiędzy 2133 a 2400 jest niewielka.

Nic już tutaj nie ugrasz jeśli chodzi o pamięć RAM.  Jak na stare AM3+ to masz bardzo dobry RAM, bo standardem w tamtych czasach była prędkość 1600.

Topowy procesor z AM3+ i topowy RAM, praktycznie wymaxowana konfiguracja z AM3+, czyli następny krok to tylko i wyłącznie zmiana platformy.

kulavi
komentarz
komentarz

No to wygląda na to, że doszedłem do granicy sprzętu. Dzięki wszystkim za pomoc :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.