x-kom hosting

Wiatrak wpadający w rezonans

meus
utworzono
utworzono

Witam!

Ostatnio kupiłem Abita kv8-max3 z Venice'm 2,2 ghz. W zestawie był wiatrak AC 8x8, który wyciągał tylko 2000 rpm, więc chciałem go zmienić na szybszy. Zamieniłem się więc na wiatrak także AC 8x8 0.66A wyciągający 5000rpm + regulator obrotów do backpanela. Przypadkowo zanim przykręciłem wiatrak do radiatora przy pełnych obrotach wsadziłem w niego śrubokręt, skutkiem czego było oberwanie się jednego skrzydła. Skrzydło przykleiłem, teraz nie wykazuje różnicy w położeniu wobec innych skrzydeł, lecz gdy włączam komputer wiatrak wpada w drgania, które przekłada na radiator, ten na płytę, na obudowę, aż w końcu całe biurko drga :) Dzieje się tak nawet gdy wiatrak ma ustawioną najmniejszą z możliwych prędkości, nie mówiąc już o najszybszej. Myślałem że pomorze założenie kawałków gumy pomiędzy wiatrak a radiator, jednak to nie pomogło. Co byście sugerowali zrobić aby wiatrak pracował normalnie? Mi już pomysły się skończyły..

antos
komentarz
komentarz

Po tym jak oberwałeś i na nowo przykleiłeś skrzydło wiatraka, przeniosłeś jego środek ciężkości :P niestety nic nie da się tym zrobić. tylko na nowy wymienić

meus
komentarz
komentarz

^^ ale przecież to tylko kilka kropel kleju Technicoll, wiec swoją masą nie powinien wyrządzić aż takiego przesunięcia środka ciężkości, aby wiatrak wpadał w aż taki rezonans. Choć z drugiej strony patrząc przy 5000 rpmach nawet minimalne wysunięcie może spowodować drgania.

Zawsze musi być jakieś wyjście :) Poza tym szkoda wyrzucać wiatraka bo nawet na allegro ciężko znaleźć wiatrak pracujący na natężeniu 0.66A

snip91
komentarz
komentarz

Mogłeś nawet leciutko przestawić skrzydło, tak że jest w innej pozycji niż reszta. Klej też zawsze troszeczkę waży, a orzy tylu obrotach i małej masie skrzydeł może wywoływać właśnie taki efekt.

>PePeK<
komentarz
komentarz

Powiem tak. Kiedyś ułamałem łopatkę prze wentylu 80mm jak przykleiłem to drgał(hałasował) miedzy obrotami 2400 a 3500

Teraz mam tez wentyl z odłamaną łopatką 120mm i udało mi sie tak przykleić że nie stracił żadnych walorów ani w wydajności ani w hałasie jednak jego max to 1300 obrotów.

Także moje zdanie jest takie że przy wentylatorach o dużych obrotach to ma duuuuże znaczenie nawet 0,005g kleju :)

meus
komentarz
komentarz

^^ czym kleiłeś? szybko zasychającym (np. Kropelka) czy czymś lepszym?

Przed chwilą rozkleiłem i skleiłem wiatrak ponownie, jutro zobaczymy co z tego wyjdzie

>PePeK<
komentarz
komentarz

superglutem za 1,5zł

tylko ja nie polałem klejem a lekko umoczyłem łopatkę w kleju tak żeby po dociśnięciu do wentyla nie wypłynął na boki

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.