x-kom hosting

Gorsza wydajność po zakupie nowej karty.

Remekq12035
utworzono
utworzono

Witam, w ostatnim czasie zaopatrzyłem się w radeona rx 6800 do mojego i5 11600k. Zmieniałem w końcu po wielu latach 1060 w poszukiwaniu czegoś lepszego jednak tutaj następuje problem. Wydajność w porównaniu do starej 1060 jest o wiele niższa, pojawiają się dziwne spadki fps w grach w których na tych samych ustawieniach 1060 radziła sobie o wiele lepiej. Zauważyłem też niezwykle duże zużycie procesora w normalnych czynnościach, takich jak np korzystanie z przeglądarki czy pobieranie gier na Steam/EA itd. Podczas wymienionych działań, bez żadnych aplikacji odpalonych w tle zużycie procesora sięga niemal 100% wahając się od 80-100. Dodatkowo w grach w których procesor pracował na 30-40% w danym momencie oscyluje w okolicy 70-90% non stop nie zależnie od sytuacji w grze. Wyczyściłem wszystkie stare sterowniki z Nvidi poprzez format komputera aby na pewno czegoś nie pominąć i problem dalej występuje. Oprogramowanie AMD w najnowszej wersji oraz wszystkie ustawienia zmodyfikowane w stronę wydajności. 
W jaki sposób mogę wyeliminować ten problem? Z tego co się orientuję wymieniony procesor powinien stanowić fajne i dobre połączenie z 6800 oraz ta karta lub 6700xt była często polecana do mojego zestawienia. 

Specyfikacja komputera:
Zasilacz Corsair RMX 650W 
Procesor i5 11600k
Karta rx 6800
RAM (tutaj niestety w dalszym ciągu przestarzały 2133 mhz 16gb) czy jest możliwość aby właśnie RAM powodował ten problem? W planach mam kupno 32 GB o taktowaniu 3700 jednak czy sam jego zakup naprawi ten problem?
Monitory - 2 monitory, pierwszy główny 1920x1080 144hz, drugi 1920x1080 60hz ( z tego co się orientowałem na innych forach czy wątkach, możliwe że to monitor jest winowajcą i dana karta powinna pracować z 2560x1440. Nie jestem jednak tego aż tak bardzo pewien ponieważ posiadam znajomego z tą samą kartą i nieco gorszym procesorem i u niego opisywany problem jakoś nie występuje )

Co mogę zrobić żeby rozwiązać mój problem? Kartę posiadam od 4 dni i od tego czasu nie byłem wstanie sam tego naprawić.
Z góry przepraszam jeżeli coś z mojego opisu jest nie zrozumiałe lub pomieszane, w razie potrzebnych informacji lub pytań chętnie udzielę dalszych odpowiedzi, pozdrawiam.

leelareso
komentarz
komentarz

Pewnie nie zrobiłeś instalacji przez DDU. Usuń tym programem stare sterowniki od nvidi  i amd (wyłącz instalowaje sterowników przez win update) i zainstaluj ponownie.

  • Dobra wypowiedź 1
  • 2 tygodnie później...
Remekq12035
komentarz
komentarz

@leelareso Nie miałem za bardzo czasu się tym zająć, dzisiaj zrobiłem w końcu czystkę poprzez DDU. Karta zamontowana jest na kompletnie nowych czystych sterownikach, jest lepiej z procesorem, nie ma tak dużego zużycia na ten moment, jednak są mikro ścinki/lagi w losowych momentach grania. Na sam początek osiągi w mniej wymagających grach były zbyt dobre więc postanowiłem trochę zmniejszyć fps poprzez Radeon Chill żeby uniknąć zbyt głośnego piszczenia cewek itd. Zaczęły się wtedy pojawiać nie przyjemne spadki osiągów więc postanowiłem wrócić do wcześniejszego ustawienia. Po wyłączeniu mikro lagi dalej występują, nie tak często jednak od czasu do czasu, i to w kompletnie nie spodziewanym momencie (przykładowo nie dzieje się na ekranie nic szczególnego co powinno obciążyć kartę) licznik fps spada przykładowo z 150 na 130 lub bardziej agresywnie 150 na załóżmy 90-100. 
Co następnego powinienem zrobić żeby dobrze zoptymalizować kartę i pozbyć się tych spadków? 

Remekq12035
komentarz
komentarz

@leelareso  Hej, jesteś wstanie zerknąć czy za bardzo nie jesteś wstanie w dalszym etapie pomóc? Na ten moment włączyłem dodatkowo w biosie pcie4 i jest minimalnie lepiej, zużycie procesora teraz w graniach 60-70 a nie tak jak wcześniej 90-100 jednak dalej są dość mocno ścinki.

leelareso
komentarz
komentarz

Jak tam wgl z temperaturami? Pokaz screena z programu hwinfo podczas gry (odpal tylko czujniki)

Remekq12035
komentarz
komentarz

@leelareso Nie mam jak na ten moment wstawić screena bo nie ma mnie w domu, ale z tego co kontrolowałem na drugim monitorze podczas gry, to temperatury osiągały 50-55 stopni GPU 55-60 stopni CPU podczas grania, wtedy testowałem Forza Horizon 5, ustawienia ultra, fps zablokowane do 72.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.