x-kom hosting

Modernizacja czy caly nowy ?

Grom83
utworzono
utworzono

Witam !

 

Mam zamiar usprawnić trochę swój dość słaby komputer. Nie miałem czasu na gry w ostatnim czasie, ale teraz się to trochę zmieniło i na tym raczej nie pogram. Ogromna prośba o sugestie co można z niego wykrzesać wymieniając kilka części czy też nie będzie to miało sensu.

 

Pudło składa się z :

 

Płyta: 8265 (U4500)  HP KBC Version 05.76
Procesor: AMD PRO A10-8770 R7, 10 COMPUTE CORES 4C +6G  (4CPUs) 3,5GHz
RAM: DDR4 16384 MBytes  1197.6 MHz
Dysk: Samsung SSD 870 QVO 1TB + Kingston KIOXIA SSD 250 GB (System)

Grafika: ATI Radeon RX550/550 Series (ATI) 4 GB

Zasilacz: HP 280 W

Monitor: Samsung S32D850

 

Jedzie do mnie już nowy zasilacz (SeaSonic G12 GC 550 W) oraz grafika (GTX 1660 Super 6 GB) Bo aktualne raczej się nie nadają.

 

No i teraz pytanie czy da się zmienić procesor na jakiś sensowny na tej płycie czy konieczna będzie wymiana również płyty głównej ?? Ewentualnie co powinienem jeszcze wymienić ? Za wszystkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

Poniżej screen ze Speccy:

 

obraz.png.e638b8e63828b4881fdd8bf56f74283c.png

Mogeto
komentarz
komentarz

Teoretycznie jest to gniazdo AM4 które posiada szeroką listę wsparcia procesorów, jednak to nie jest normalna płyta główna, tylko jakiś OEM od HP, trzeba byłoby jakoś się dokopać do listy wsparcia procesorów i na tej podstawie zdecydować czy jest sens modernizować, czy nie.

O ile taka lista w ogóle istnieje, bo w modernizowaniu gotowców zawsze wszystko jest pod górkę.

Jaki tu jest chipset? Pokaż zdjęcie z programu CPU-Z (zakładka Mainboard).

Jak ta płyta główna wygląda? Posiada normalne złącze zasilanie 24pin dla zasilacza?

Grom83
komentarz
komentarz

obraz.png.f00571118ed7bad0607780d4a6c51f49.png

obraz.thumb.png.cfed140e814a8c18dfbfd32c5c64a433.png

Niestety nie widzę złącza 24 pin

Mogeto
komentarz
komentarz

Pasowałoby najpierw podłączyć GTX1660S i sprawdzić czy na tej płycie głównej da obraz (bo z płytami OEM nigdy nic nie wiadomo). Jeśli da obraz, to wtedy pomyśli się nad procesorem.

Dobrze widzę, że zasilanie płyty głównej to 6pin?

Grom83
komentarz
komentarz

Wstyd przyznać, ale nie brałem pod uwagę, że zasilacz może nie pasować do płyty jeśli chodzi o złącze 24 pin... Jutro będę miał zasilacz, a w czwartek kartę, ale chyba muszę myśleć już o nowej płycie :/ Dziękuję bardzo za szybką podpowiedź :)

Mogeto
komentarz
komentarz

1. Brak listy wsparcia procesorów. Teoretycznie pod AM4 i B350 powinien być kompatybilny R5 1600 (nie mylić z R5 1600AF), ale nie daję 100%, że on tutaj odpali, ponieważ to płyta główna OEM.

2. Nie ma 100% pewności, że GTX1660S tutaj da obraz, ponieważ to płyta główna OEM.

3. Brak zasilania 24pin, nie podłączysz tutaj tego Seasonica, trzeba byłoby się bawić i szukać przejściówek, o ile w ogóle takowe istnieją.

Sprzedaj w całości (ewentualnie zostaw sobie dyski) i złóż normalny komputer. Szkoda nerwów.

Grom83
komentarz
komentarz

Chyba masz racje, choć liczyłem na trochę mniejszą ingerencję w modernizację. Obudowę mam maxi z poprzedniego kompa, jaką płytę z prockiem polecasz pod te nowe części ? bo RAM i SSD raczej zostawię z tego złoma.

Mogeto
komentarz
komentarz

R5 2600 będzie wystarczający pod GTX1660S.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-5-2600-am4-pxc

Płyta główna, nowa lub używana.

https://allegro.pl/oferta/asus-prime-b450m-a-ii-matx-amd-am4-4xddr4-m-2-rgb-14759860790

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asus-prime-b450m-a-micro-atx-am4-14787284367

W przyszłości pod powyższe płyty główne będziesz mógł włożyć procesor pokroju R7 5700X i stworzyć konfig np R7 5700X + RTX4070.

Grom83
komentarz
komentarz

Dziękuję za konkrety, dobrze posłuchać mądrego człowieka. Pochwale się efektem jak złożę wszystko. Pozdrawiam !

Grom83
komentarz
komentarz

Sprzęt złożony według zaleceń, jedynie procek dałem inny (Ryzen 5 3600). Dziękuję za pomoc ! 

 

Niestety chłodzenie standardowe do tego AMD to jakiś dramat jeśli chodzi o cisze... Co polecasz do małej obudowy ? Myślałem o Fera 5, ale niestety nie zmieszczę tak żeby zamknąć obudowę :/ Odległość od procka do obudowy u mnie to +/- 148 mm. Spartan 5 MAX podobno tragiczny montaż na AMD, może Arctic Freezer 7 X  albo jeszcze inny ?

 

image.thumb.png.0b994061742e6efbd78bbc5b01bcc752.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.