x-kom hosting

Zakup dysku M.2 - prośba o pomoc w wyborze

Shizon2608
utworzono
utworzono

Cześć, planuję dołożyć dysk M.2 do mojego zestawu, o to on:

 

MOBO : MSI B560M Pro

RAM: Crucial Ballistix 3200CL 16GB

CPU: i5 11400

Chłodzenie: SilentiumPC Fera 5

Buda: SilentiumPC VT2 TG

Dyski: WD 320GB HDD i SSDPR-CX400-512 GB

PSU: Seasonic B12 650W

GPU: będzie Gigabyte RTX 4060 EAGLE

 

Zastanawiam się nad 3 dyskami, może moglibyście mi podpowiedzieć, który brać i czy w normalnym użytkowaniu, tj. gry, praca biurowa, internet będzie jakaś różnica ;)

 

https://www.x-kom.pl/p/593198-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-980-pro.html

 

https://www.x-kom.pl/p/1146134-dysk-ssd-lexar-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-nm790.html

 

https://www.x-kom.pl/p/704413-dysk-ssd-patriot-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-p400.html#Opinie

 

Dzięki wielkie za pomoc :)

Shizon2608
komentarz
komentarz

Dzięki wielkie,

 

Co do Cruciala, to on ma radiator, na płycie MSI jest coś wkręcone w miejsce dysku, jeśli się nie mylę to jest to radiator. Czy wtedy mam usunąć po prostu ten z płyty?

Sławomir
komentarz
komentarz

Tak, wtedy nie dajesz tego z płyty.

Shizon2608
komentarz
komentarz

Rozumiem, a czy można jakoś określić, który z radiatorów lepiej odprowadza ciepło? Ten z płyty wydaje się mieć większą powierzchnię. Czy to nie ma aż takiej różnicy i takiego znaczenia?

anioł2009
komentarz
komentarz

@Shizon2608 oba spełnią zadanie, ten z płyty będzie estetyczniej wyglądał aczkolwiek większa masa radiatora to większa jego pojemność cieplna, przy dobrym airflow może obniżyć nieco temperatury w stosunku do tego mniejszego.

Shizon2608
komentarz
komentarz

@anioł2009 dzięki wielkie za pomoc.

W tym temacie:

"Zarysowałem" jak będzie wyglądać przepływ w obudowie. Myślisz, że będzie ok? Zastanawiam się czy usunąć te dwa dolne... Czy nie będzie przeszkadzać mieszanie powietrza między dolnymi wiatrakami, a tymi z karty graficznej...

 

 

anioł2009
komentarz
komentarz

Jesli wieja na karte to dobrze ale czy maja skad brac powietrze zimne ???

adijedi
komentarz
komentarz

od frontu powietrze jest zasysane (powinno być na zielono)

a spód, tył i góra - na czerwono, jako wyprowadzane powietrze, taka jest prawidłowa fizycznie cyrkulacja, dlatego producenci nawet w obudowach mają już zainstalowane wentylatory (wykazane na instrukcjach)

Shizon2608
komentarz
komentarz

Ten dolny po lewej na pewno zbiera ciepłe powietrze z zasilacza. Ten po prawej, tak mi się wydaje, będzie dostawać chłodne powietrze kierowane od przodu obudowy i będzie przekazywać do środka.

Wentylatory z przodu obudowy zajmują całą ścianę, ja źle zarysowałem... Są 3x 120mm.

 

No i jeszcze jeden szczegół, zapomniałem dorysować dwóch wentylatorów na górze, które wyciągają powietrze.

anioł2009
komentarz
komentarz

Jak masz 3 na wlot, 2 u góry wyciągi i 1 na tyle wyciąg to te 2 na dole bym usunął. Nie mają sensu w takim wypadku 

Shizon2608
komentarz
komentarz

W sumie to chyba tak mniej więcej powinno wyglądać. Ale dobra, dzięki za podpowiedzi 

IMG_20231127_114731.jpg

adijedi
komentarz
komentarz

Beznazwy.jpg.d2f581fc1b856227e45d6e2d580b53b9.jpg

Shizon2608
komentarz
komentarz

Czyli w sumie, chłodne powietrze tłoczone z przodu obudowy powinno wypychać ciepłe powietrze oddawane przez kartę graficzną na tył obudowy? W sumie logiczne :)

Shizon2608
komentarz
komentarz

Cześć, dzięki wielkie za pomoc. Wszystko co miało trafić do obudowy, jest założone.

 

Pojawił się mały problem z dyskiem M.2.

W programie Everest jest widoczny, w Magiczny Samsunga jest widoczny, ale w folderze "Ten Komputer" nie ma tego dysku. Są widoczne wcześniejsze partycje. 

 

Co muszę zrobić, żeby był widoczny? Aktualizacja BIOSu? Nigdy tego nie robiłem:)

anioł2009
komentarz
komentarz

A w zarządzaniu dyskami jak to wygląda ??? Dysk jest jako dodatkowy ( misiam że tak skoro są wcześniejsze partycje jakieś? ) czy system jest na nim?

 

Screenshot_3.thumb.png.9651a97f578a39a896bd5c9e29b131fb.png

Shizon2608
komentarz
komentarz

Jak wszedłem w zarządzanie dyskami, to padło zapytanie jaki typ partycji ma być na tym dysku. Chyba już jest ok. Widoczny jako nieprzydzielone miejsce, więc teraz jak podzielę ten dysk na jakieś partycje, to powinien już być widoczny tak? 

 

Czy te dysk M.2 może być jako dysk 0, a nie 2? Na niego chcę wgrać-sklonować system, czy to nie ma później żadnego przełożenia na pracę systemu?

Dysk Samsung.jpg

anioł2009
komentarz
komentarz
3 minuty temu, Shizon2608 napisał:

Widoczny jako nieprzydzielone miejsce, więc teraz jak podzielę ten dysk na jakieś partycje, to powinien już być widoczny tak? 

tak

 

4 minuty temu, Shizon2608 napisał:

Czy te dysk M.2 może być jako dysk 0, a nie 2? Na niego chcę wgrać-sklonować system, czy to nie ma później żadnego przełożenia na pracę systemu?

Jak sklonujesz system na niego i wypniesz dysk z którego robiłeś klona to powinien być 0 ( zero ). Nie powinno to mieć przełożenia na sprawność systemu pod warunkiem że wszystko pójdzie gładko :E 

Shizon2608
komentarz
komentarz

Świetnie :D Nigdy tego nie robiłem... Magician robi to szybko i przyjemnie? 

 

Czy jak później jeszcze raz podepnę dysk z którego będę klonować, to się "zamienią" cyfrą w podpisach? To dobry SSD Crucial i niechcialbym go wywalać xD

anioł2009
komentarz
komentarz
4 minuty temu, Shizon2608 napisał:

Magician robi to szybko i przyjemnie?

Ja używałem innego programu ale nie pamiętam nazwy bo bylo to z 8 lat temu...nie praktykuje klonowania, wole czysty system na nowym dysku :)

 

Cyferki w zarzadzaniu dyskami nie maja większego znaczenia, system automatycznie nadaje pierwsza wolna cyferke nowemu dyskowi podlaczonemu do kompa

  • Dziękuję 1
Shizon2608
komentarz
komentarz (edytowane)

@Sławomir , anioł2009, dzięki za radę, w sumie na początku też myślałem o tym. Pendrive nawet mam zrobiony, ale przy tych dyskach M.2 kilka razy widziałem, że radzili klonować, więc pomyślałem, że też spróbuję.

 

W sumie dobrze, że to napisaliście :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.