x-kom hosting

Jaki dysk do GA-Z270X-Gaming 7 (rev. 1.0)

fryingpan
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam

Przymierzam sie do wymiany dysku w moim pc.

Obecnie mam wsadzone :

WD Blue SN550 NVMe PCIe M.2 SSD 500 GB i zaczyna brakowac miejsca.

Chcialem kupic :

WD Black SN850X 1TB

Jestem lajkiem, kierowalem sie tylko predkoscia zapisu i odczytu, noi natrafilem na okreslenie PCIe 3 i 4.

Wychodzi na to ze moja plyta glowna obsluguje tylko PCIe 3.

Moje pytania sa nastepujace:

- Czy wyciagne pelna predkosc zapisu i odczytu z WD Black SN850X 1TB?

- Czy warto go kupic? Moze jakas inna alternatywa ?

- Co innego moge tam wstwic by wyciagnac max zapisu i odczytu

- Czym sie rozni M2M_32GB od M2P_32GB bo 2 takie sa na plycie glownej.

 

Pozdrawiam

ThreeG
komentarz
komentarz (edytowane)

Zaczynając od początku, 3.0 i 4.0 to po prostu kolejne wersje PCIe, podobnie jak np. USB 2.0 i 3.0, no i oczywiście jest wstecznie kompatybilne, zatem możesz dysk PCIe 4 włożyć do płyty z PCIe 3. Naturalnie będziesz ograniczony prędkością PCIe 3 (czyli okolice 4000MB/s), więc w kwestii dopłaty do PCIe 4 zależy np. od tego czy planujesz niedługo zmianę platformy.

 

Co do SN850X to całkiem dobry model, jednak w tej klasie poleciłbym Kingstona KC3000. Generalnie podczas wyboru dysku liczą się nie tylko same prędkości, ale też inne aspekty jak np. prędkości IOPS, parametr TBW (określający żywotność dysku), obecność DRAM, czy spadek prędkości po zapełnieniu np. 80% dysku.

 

W tym przypadku takim kompromisem byłby chyba Lexar NM710, bo z jednej strony osiągniesz max prędkości dla PCIe 3.0, a z drugiej strony sam dysk nie należy do najdroższych.

Co do ostatniej kwestii M2M_32GB i M2P_32GB to są to tylko nazwy złącz i mają taką samą specyfikację. Jak dobrze pamiętam to jedno jest obsługiwane przez procesor, drugie przez chipset. W tym konkretnym przypadku jeśli zainstalujesz w M2M_32G dysk M.2 to 2 porty SATA będą wyłączone, poniżej screen z instrukcji:

image.png.6402d953fb6495c1d3efaf1985047d25.png

A no i jeszcze warto sobie obejrzeć/poczytać takie masowe testy dysków, wtedy widać jakie modele wypadają lepiej od drugich w danym zastosowaniu, przykładowo: 

 

fryingpan
komentarz
komentarz

Dziekuje za konkretna odpowiedz, troche mi to naswietlilo co mam zrobic :)

 

Powiedzmy ze kupie Kingstone KC3000 ktory ma odczyt i zapis 7000/7000

 

Z tabelek ktore znalazlem wynika (o ile dobrze to rozumiem) ze wkladajac go w moja plyte glowna osiagne max 4000/4000?

 

image.jpeg.537e7d47f3ac064cfd2c030bd661da5d.jpeg

 

Dobrze kombinuje? :) 

 

 

 

 

ThreeG
komentarz
komentarz

W teorii tak - powinno być 4000/4000, jednak w praktyce wychodzi na to, że 3.0 dobija maksymalnie do ok. 3500MB/s

fryingpan
komentarz
komentarz

Obecnie w cenie Lexar NM710 

mam Kingston FURY Renegade PCIe M.2 NVME SSD 2TB

Czy bedzie to dobry wybor?

 

ThreeG
komentarz
komentarz

Jak najbardziej dobry wybór. Generalnie Fury Renegade to prawie to samo co KC3000 lecz z nieco wyższym TBW

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.