x-kom hosting

Monitor gaśnie i komputer się resetuje.

MatronX
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, jakoś przez 3 miesiące posiadam nowy PC. Od dłuższego czasu raz na kilka dni podczas gry mój monitor gaśnie i komputer się resetuje. Czy ktoś wie o co chodzi? Na początku myślałem że to przez to że zapominam aktualizować sterowników do karty graficznej. Po tym jak regularnie je aktualizuje gdy jest nowa wersja problem ucichł ale bardzo rzadko ale czasami się to nadal pojawia. Pamiętam że przez pierwszy tydzień korzystania z PC miałem pożyczony inny monitor MSI od kolegi i wtedy takiego problemu nie było, odkąd mam ten nowy monitor tak jest.

 

Specyfikacje:

procesor: i5 11400f 6 rdzeni 12 wątkow

grafika: rtx 3070 gigabyte  vision oc biała

pamiec RAM: 32gb 3600mhz

płyta: z490 msi meg ace

dysk: kingston nv2 2tb

zasilacz: fortron hydro k pro 850w 

chłodzenie: navis f240

system: Windows 10 Pro

monitor: SAMSUNG Odyssey G5 C32G55TQBU 2560x1440px 144Hz 1 ms Curved

 

 

 

 

yakitaki
komentarz
komentarz

Zasilacz jest w w wersji ATX 2.xx. 

Teoretycznie prawidłowy ale dowiedz sie co to takiego "Power Spike",  "Power Excursion" i dlaczego to co sie u ciebie dzieje moze byc tego przyczyna?

Poczytaj.

https://www.tomshardware.com/news/intel-atx-v3-psu-standard/2

 

  • Haha 1
MatronX
komentarz
komentarz

@yakitaki nie rozumiem o co chodzi, moglbys mi wytlumaczyc jak naprawic ten problem?

 

 

yakitaki
komentarz
komentarz (edytowane)

Przeczytaj, obejrzyj

 

https://forums.tomshardware.com/threads/gigabyte-rtx-3070-keeps-restarting-my-computer-under-load.3785745/

 

Tak skrótowo to rzecz moze dotyczyć tak zwanych skoków mocy które generuja karty graficzne.

Jest to chwilowe, wyrazane w mikrosekundach zapotrzebowanie karty na "prąd". Bywa ono 2-3 krotnie wyższe niż suma mocy karty i CPU.

Zasilacz w standardzie ATX 2 nie potrafi tego zrobić. Potrzebny jest zasilacz w wersji ATX 3. 

 

https://www.msi.com/blog/best-power-supply-for-your-nvidia-rtx-4090-graphics-card-do-you-need-atx-3-0

 

P.S. Jesli problemem jest język to translator powinien to w miarę sensownie przetłumaczyć.

 

 

  • 4 tygodnie później...
MatronX
komentarz
komentarz (edytowane)

problem nie zniknal, czyli mam po prostu jak juz zmienic zasilacz na atx 3.0? i jeszcze takie pytanie czy jesli by zostalo tak jak jest to czy jest to nie bezpieczne dla komputera?

adijedi
komentarz
komentarz

3 miesiące masz pc. Czy pc był w całości kupiony z tym zasilaczem, czy na części?

MatronX
komentarz
komentarz

w całości

adijedi
komentarz
komentarz

ze sklepu? Jeśli tak to reklamuj

MatronX
komentarz
komentarz

nie ze sklepu ale mam gwarancje na zasilacz

yakitaki
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 28.12.2023 o 00:22, MatronX napisał:

jeszcze takie pytanie czy jesli by zostalo tak jak jest to czy jest to nie bezpieczne dla komputera?

Nie. Tak własnie reagują zabezpieczenia zasilacza by nie uszkodzic sprzetu.

Zasilacze w wersji ATX.2.xx potrafia obsłuzyc skok mocy do 1.3.

Jak jest wyższy to "resetują" zasilanie  sprzetu.( jego restart )

P.S. No chyba ze zasilacz to jakies badziewie z "czarnej listy" 

MatronX
komentarz
komentarz

zasilacz: fortron hydro k pro 850w, zastanawiam sie czy jest sens wymieniac na reklamacji skoro i tak moze byc to samo a nie jest to grozne

yakitaki
komentarz
komentarz

Jesli to sie zdarza okazyjnie, szczególnie przy jakiejś konkretnej grze, to prawdopodobnie jest to zwiazane ze "skokiem mocy" i wymiana na to samo nic nie da. 

Jeśli rzecz sie dzieje czesto, nawet gdy obciazenie gpu nie jest duze, to reklamować nie zaszkodzi.

MatronX
komentarz
komentarz

dzieje sie rzadko nie jest to dla mnie uciazliwe nawet czasem bardzo bardzo rzadko ale ostatnio raz stalo sie to na samym youtube a nie w grze

leelareso
komentarz
komentarz

Weź jak człowiek pobierz program OCCT, sprawdź CPU a ram możesz windowsowym narzędziem diagnostycznym.

  • 4 tygodnie później...
MatronX
komentarz
komentarz

ale co mi to da jak wszystko w porzadku z ramem i cpu

a moze to byc wina nowego monitora bo nie pamietam dokladnie ale chyba jak mialem stary monitor to wszystko bylo ok

adijedi
komentarz
komentarz

to nie od monitora masz reset pc

skoro sprawdziłeś pamięci ram i procesor, to obstawiam gpu lub zasilacz

  • czy te resety masz w jakichś konkretnych momentach gry,
  • czy osiągasz na karcie jakieś wysokie temperatury
  • czy aktualizujesz sterowniki na bieżąco
MatronX
komentarz
komentarz (edytowane)

jesli chodzi o gry to to sie dzieje nawet na youtube, w gry nie gram wymagajace a mam super chlodzenie wodne itp, nie ma duzych temperatur, sterowniki aktualizuje na biezaco. myslalem ze to przez jakis chwilowy skok mocy 

leelareso
komentarz
komentarz

Jak testowałeś CPU/RAM na 100% to pozostaje mobo/zasilacz lub gpu

MatronX
komentarz
komentarz

dziwne jest to ze wczoraj po zainstalowaniu nowych sterownikow gpu problem w krotkim czasie wystapil 2 razy a bardzo dlugo nie wystepowal

\

adijedi
komentarz
komentarz
  • no to ja bym zadzwonił do sklepu, w którym kupiłeś kompa te 3 miesiące temu i powiedział o tym fakcie, nie włączaj już kompa.
MatronX
komentarz
komentarz

nie kupowałem PC w sklepie tylko u prywatnego zaufanego sprzedawcy z ktorym ciagle jestem w kontakcie i ma dla mnie na wszystko gwarancje, odnosnie tego to raczej jest to bezpieczne bo tak dziala zasilacz gdy jest jakis problem, zainteresowalem sie tematem a z zawodu jestem elektrykiem i wiem o co chodzi

  • 3 miesiące później...
MatronX
komentarz
komentarz

siema, kupiłem nowy zasilacz a tamten wysłałem do x komu na serwis, dzisiaj dostałem smsa ze nie wykryto usterki w tamtym zasilaczu i paczka z zasilaczem do mnie wraca, odkad mam nowy zasilacz problem nie pojawil sie.

adijedi
komentarz
komentarz

:hello: fajnie wiedzieć

 

  • jaki kupiłeś zasilacz do obecnego pc?
  • czy dokonywałeś jakichś zmian w konfiguracji, w biosie

ja po cichu obstawiałem właśnie tego fortrona, ale nie sądziłem, że serwis nie znajdzie w nim żadnej usterki :blink:

MatronX
komentarz
komentarz

- nowy zasilacz to Supremo FM5 850W 80 Plus Gold

- nic nowego w PC nie robilem oprocz wymiany zasilacza

 

dodatkowo dodam że jak wyjąłem tamtego fortrona to coś w nim "latało"

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.