x-kom hosting

Trzaski z głośników; Artefakty graficzne; Samoistne wyłączanie się okienek Windows (np. ustawienia)

UKnowNothingSnow
utworzono
utworzono

Hej,

 

mam nadzieję, że trafiłem z doborem tematu. 

Jakieś 2-3 dni temu pojawił się na moim komputerze (złożony z nowych komponentów miesiąc temu) problem najpierw z dźwiękiem (trzaski, chrupanie z głośników) podczas grania. Na początku był to tylko Wiedźmin 3, po kilku chrupnięciach i restarcie gry problem ustawał. Problem nasilił się wczoraj wieczorem, gra zaczęła się wieszać, a problem z dźwiękiem rozszedł się na inne gry (mam jeszcze zainstalowanego LoL'a oraz Dishonored 2), ale też na Youtube. Co gorsze, pojawił się też problem z grafiką - w grach niektóre tekstury migoczą, strony internetowe również jakby na ułamek sekundy znikają i się pojawiają - nawet podczas pisania posta. Najbardziej to widać podczas przewijania stron. Zauważyłem też, że okienka z ustawień Windows szaleją - np. jak próbowałem grzebać w ustawieniach dźwięku (np. puszczałem test dźwięku) to nagle okienko się wieszało i zamykało samo z siebie. Puściłem Intel Processor Diagnostic Tool, FurMark (ale tylko na chwilę) i niby wszystko jest okej. Przeinstalowałem sterowniki dźwięku, zainstalowałem stare sterowniki karty graficznej, wycofałem ostatnie aktualizacje Windowsa i niestety nic nie pomogło. Nadmienię, że problem pojawia się nie tylko na zwykłych głośnikach, ale też na podłączonych przez bluetooth słuchawkach oraz soundbarze. Monitor jest podpięty portem HDMI, ale przez przejściówkę VGA - podłączyłem TV bezpośrednio kablem HDMI i problem jest ten sam. 

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i rady :)

 

Specyfikacja komputera: 

- Dysk Kingston SSD FURY Renegade 2TB M.2 PCIe NVMe Gen4 SFYRD/2000G

- Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Eagle OC 12GB GDDR6X DLSS 3 (GV-N407TEAGLE OC-12GD 2.0)

- Pamięć Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 LD5EU016G-R6400GDLA

- Płyta główna Gigabyte Z790 UD AX DDR5 LGA1700

- Procesor Intel Core i7-13700KF Raptor Lake 3.4GHz LGA1700 Box

- Zasilacz Gigabyte GP-UD1000GM PG5 (Rev. 2.0) 1000W 80 PLUS Gold ATX 3.0

- System Windows 11

 

Dodatkowo udało mi się uchwycić te dźwięki:

 

 

 

anioł2009
komentarz
komentarz

Ja bym spróbował windowsa 10.  A jak to nie pomoże ( bo 11 znana jest z szeregu niekompatybilności sterowników ) to wychodzi na to że gdzieś jest usterka...Układ audio na mobo najbardziej podejrzany aczkolwiek takie zakłócenia może powodować wszystko. Trzeba by podmianki robić i sprawdzać po kolei :niepewny:

UKnowNothingSnow
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak właśnie na początku myślałem z tą płytą główną i układem audio, ale kłóci mi się to z tymi artefaktami graficznymi. Niestety nie znam się tak na komputerach. Na początku myślałem, że to wina karty graficznej, ale jakimś cudem test futerka się nie wykrzaczał.

 

Może warto wspomnieć, że na początku miałem problem z BIOSem - nie mogłem zainstalować Windowsa, komputer nie wykrywał oryginalnego pendriva. Za pomocą zworki zresetowałem wszystko i dopiero reinstalacja BIOS umożliwiła w ogóle odpalenie komputera. 

 

Dodatkowo puściłem mdsched i niby wszystko jest okej. 

 

Edit: Jeszcze przerzuciłem sobie nagrania z telefonu na komputer, żeby sprawdzić czy na domyślnym odtwarzaczu też pojawią się artefakty. Nagranie kilkunastosekundowe z koncertu brzmi idealnie, nic się nie zacina. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.