x-kom hosting

problem z przeniesieniem systemu na inny dysk

lebreun426
utworzono
utworzono

Witam
Mam problem ponieważ od zawsze korzystalem tylko z jednego dysku hdd, nie robiłem zadnych partycji po prostu "wszystko w jednym" lecz niedawno kupiłem dysk ssd na który chciałbym przeniesc sam system aby działał on szybciej, lecz nie mogę tego zrobić. Czy jest na to jakiś sposób? Czy da się w jakiś sposób "roździelić pliki systemowe windowsa od plików z np. grami itd. tak aby one zostały na tym dysku a systemowe przerzucić na ssd. lub zostawić systemowe na hdd i sklonować je na ssd tak aby windows odpalał się z plików z ssd. nie wiem. proszę o  pomoc
pozdrawiam

Gawel
komentarz
komentarz

Ja napiszę tak. To co chcesz zrobić jest bez sensu, lepiej postawić cały system od nowa. Same ponowne ustawienia systemu to góra 15 min. Jak już to lepiej zrobić sobie kopię zapasową plików, ustawień i przywrócić je podczas instalacji windowsa. Tak samo jak na androidzie. Teraz klonując sam system klonujesz rejestr, pliki tymczasowe, foldery które będą się odnosić do nie istniejących plików i gier

  • Dobra wypowiedź 1
lebreun426
komentarz
komentarz

@Gawel Mhm czyli rozumiem ze lepiej jest zainstalować windowsa od zera na drugim dysku? Mam juz partycje na nowym dysku specjalnie przygotowaną pod nowy system (100gb) No dobra ale jak to miałoby wyglądać? Juz mam przecież jednego windowsa zainstalowanego + aktywowanego na hdd, więć instaluje windowsa na drugi dysk a co się stanie z tym pierwszym? (sory jesli pisze jakies głupoty, ale nie znam się zbytnio i nigdy sam nie isntalowałem windowsa)

dziobaczek
komentarz
komentarz

@Gawel Takie pytanie bo zamierzam kupić dysk zewnętrzny specjalnie po to że gdy padnie system chciałbym mieć wszystko na zewnętrznym dysku czyli gry programy itd . Jest taka możliwość żeby wszystkie ustawienia systemowe w sterowniku gpu  i inne ustawienia systemowe czyli tak jak stoi system obecnie przenieść na inny dysk i przy ponownej instalacji systemu te ustawienia przywrócić ? 

Gawel
komentarz
komentarz

@lebreun426 Ja bym najpierw skopiował ważne pliki ze starego dysku, na inną partycję nowego. Zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty i inne pierdoły. Do tego cały folder C:/Użytkownicy/twoja nazwa/AppData. Tam powinno być większość ustawień twoich programów, np. zakładki, hasła przeglądarki. Potem odpinasz stary dysk i instalujesz system na nowym. Po instalacji dobrze jest przenieść pliki użytkownika na inną partycję, typu. pulpit, muzyka, obrazy, dokumenty itp. Jak ci padnie system to nie stracisz plików. Coś takiego jak poniżej, docelowo jest na dysku C, lepiej przenieść na inny np. D. Tak samo z grami np. STEAM i inne, obrazy gier lepiej trzymać na innej partycji, np, po instalacji systemu nie trzeba ich ściągać od nowa. Podczas instalacji programu np STEMA podajesz ściężkę do folderu z grami 

Screenshot_1.jpg

Gawel
komentarz
komentarz

@lebreun426 Ja bym najpierw skopiował ważne pliki ze starego dysku, na inną partycję nowego. Zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty i inne pierdoły. Do tego cały folder C:/Użytkownicy/twoja nazwa/AppData. Tam powinno być większość ustawień twoich programów, np. zakładki, hasła przeglądarki. Potem odpinasz stary dysk i instalujesz system na nowym. Po instalacji dobrze jest przenieść pliki użytkownika na inną partycję, typu. pulpit, muzyka, obrazy, dokumenty itp. Jak ci padnie system to nie stracisz plików. Coś takiego jak poniżej, docelowo jest na dysku C, lepiej przenieść na inny np. D. Tak samo z grami np. STEAM i inne, obrazy gier lepiej trzymać na innej partycji, np, po instalacji systemu nie trzeba ich ściągać od nowa. Podczas instalacji programu np STEMA podajesz ściężkę do folderu z grami 

@dziobaczek Co do kopii np. sterowników to nie wiem czy jest taka możliwość, bo ja w takie kopie systemu się nie bawię. Ja osobiście mam tylko kilka płatnych programów typu. Office, nagrywanie płyt i 7-zip :) no i oprogramowanie do drukarki, skanera. Reszta programów to darmowe odpowiedniki w wersji portable. To mi wystarczy. Ale do kopii ważnych plików używam darmowego Cobian Backup, tam robisz pierwszą kopię pełną a potem róźnicową, kopiuje zdjęcia, dokumenty, cały folder C:/User ( jak bym potrzebował jakiś plików do przywrócenia np. settings, profiles) i kilka programów z folderu C:/ProgramFiles i wszystko kopiuje na dysk zewnętrzny.

dziobaczek
komentarz
komentarz

@Gawel właśnie najbardziej zależy mi na steam ogólnie system mam na zupełnie innym dysku przeznaczonym tylko do systemu i zawsze jak zainstaluje system to myślałem że muszę wszystkie programy i gry instalować od nowa a że mam wolny internet to komputer musi chodzi ok 5 dni zanim pobiorę wszystko co potrzebuje . Czyli przykładowo mam 4 partycje i jak padnie system to jak gry mam na dysku D to wystarczy wejść do folderu z daną grą i utworzyć skrót na pulpicie do otworzenia tej gry ? Wiem że kiedyś próbowałem coś podobnego i właśnie nie wszystkie programy chciały się otwierać  i chyba pokazywało że system nie może otworzyć pliku ,dlatego ostatnio gdy padł system wolałem już od razu wszystko instalować od nowa . Myślałem że jest takowa możliwość jak np w iPhonie że gdy kupujesz nowego iphona wystarczy że podasz hasło do konta i wszystkie ustawienia ze wszystkim apkami same się instalują . Więc teoretycznie jeżeli mam osobny dysk na programy i gry to nie muszę kupować specjalnie dodatkowego wystarczy że skopiuje swojego użytkownika i AppData co można zrobić na pendriva a nie kupować dysk za ponad 300zl co myślisz ? 

Gawel
komentarz
komentarz

Co do gier to instalujesz klienta np. STEAM i podajesz mu lokalizację biblioteki gier. Analogicznie będzie w innych programach. Windows robi kopię ale pewnie tylko ustawień, personalizacji i zainstalowanych programów ze sklepu MS. Nie przywróci ci programów zewnętrznych bo niby jak ? 

  • Dziękuję 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.