x-kom hosting

Upgrade 7-dmio letniaka

xLokson420
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam serdecznie drogich użytkowników,

Przychodzę do was z zapytaniem, z prośbą o radę w temacie upgrade'u mojego staruszka. Poniżej będą się znajdowały specyfikacje i wyniki benchmarka.
Wydaje mi się, że wystarczy mi upgrade RAM oraz GPU, chciałbym abyście pomogli mi dobrać komponenty, które będą kompatybilne, ale w razie gdybym jednak za jakiś czas zdecydował się złożyć nową jednostkę, żeby te części pasowały. Poniżej lista pytań:

- Czy karta graficzna MSI GeForce RTX 4060 VENTUS 2X BLACK 8G OC będzie kompatybilna z płytą główną Gigabyte GA-H110M-S2V-CF?
- Jaką kartę graficzną w kwocie do 350 euro polecacie (pasującą do Gigabyte GA-H110M-S2V-CF )
- Chciałbym wrzucić możliwie najlepsze nowe DDR4, ale płyta obsługuje tylko 2400Mhz, google podpowiada, że najlepszą opcją jest GoodRam 8GB IR-2400D464L15S/8GDC DDR4. Co sądzicie?
- Czy po takim czasie (około 6-7 lat) procesor dalej pracuje dobrze? Może jednak warto go wymienić? według benchmarka jest powyżej średniej użytkowników, ale jednak czas swoje robi.

Dlaczego w ogóle upgrade? Chce wam też przedstawić problemy, z którymi się borykam bo może się okazać, że upgrade RAM i GPU nie rozwiąże tego problemu... Otóż komputer od jakichś 6-8 miesięcy diametralnie "zwolnił" zawsze uruchamiał się w 10-15 sekund do pełnej gotowości pracy, teraz nie dość że w ogóle nie wyświetla mi się ekran ładowania (na przykład nie mogę wejść do BIOS bo ekran uruchamia się dopiero jak system sie załaduje) to jeszcze po jego uruchomieniu muszę odczekać 30-40 sekund żeby komputer sie rozkręcił (wywaliłem już absolutnie wszystkie aplikacje niepotrzebne przy starcie systemu). Bardzo często w monitorze procesów zerkam sobie na wydajność i Pamięć RAM nawet terz jest zjadana do 80% (mam odpalonego steama, firefoxa z kilkoma kartami i FACEIT). Procesor podczas grania też dobija do 50% czasem więcej. Gram sobie w różne gierki i bardzo często zdarza się, że komputer się kompletnie zwiesi przy odtworzeniu jakiegoś dźwięku albo przy na przykład strzelaniu w CS2. Inne gry (Valorant, League of Legends czy nawet Wiesiek3) działają całkiem sprawnie, ale CS2 to tragedia, ściny, lagi, crashe.

Do tej pory sformatowałem dyski, zainstalowałem system od nowa (5-6 miesięcy temu) nie pomogło. Wyczyściłem kompa z kurzu powietrzem, naprawdę dokładnie... nie pomogło. Sam nie wiem co sądzić, komputer generalnie jest w porządku. Chciałbym go zupgradować tak, żeby ten rok jeszcze można było komfortowo pograć, a nową jednostkę złożę może po wakacjach.

Serdecznie dziękuję za wszystkie opinie i komentarze.

Bench.png

Cpu-z1.png

Cpu-z2.png

Cpu-z3.png

Cpu-z4.png

Cpu-z5.pngWydajność.png

leelareso
komentarz
komentarz

Dużym problemem jest ram 8 gb i to w single channel, Lepiej zastanów się nad nowym pc zamiast pakować jakikolwiek procesor w tą starą podstawkę bo dużego zysku wydajności nie uświadczysz.

Mogeto
komentarz
komentarz

Maksymalnie możesz tutaj wrzucić procesory pokroju i7 6700 lub i7 7700, ale nie będzie to ogromny przyrost na tle i5 7600K.

Oczywiście, jeśli wymienisz GTX1050Ti na RTX4060 - wydajność wystrzeli w górę, ale procesor nadal będzie kulą u nogi.

8GB RAM koniecznie do rozbudowy, bo nowe gry przy 8GB będą niegrywalne.

Możesz stworzyć konfig i7 6700 + 16GB RAM + RTX4060 lub składać nowego kompa. Rozsądniej będzie złożyć nowego.

Przy czym, i7 6700 absolutnie nie szukaj jako fabrycznie nowego. To byłyby pieniądze wywalone w błoto. Jedynie używany po taniości ma sens.

7 godzin temu, xLokson420 napisał:

Otóż komputer od jakichś 6-8 miesięcy diametralnie "zwolnił"

Winny może być SSD. Nie jest to dobra półka jeśli chodzi o dyski SSD.

xLokson420
komentarz
komentarz

@leelareso Właśnie ja nie chcę teraz procesora zmieniać. W przyszłym roku składam nowego kompa. Natomiast na te pare miesięcy chciałbym go lekko podciągnąć RAMem i GPU.


@Mogeto "procesor nadal będzie kulą u nogi." Czyli tutaj procesor też kiepsko? Według benchmarków dalej świetnie sobie radzi, a według wydajności systemu cały czas oscyluje w granicach 20-45%. Kompa nowego będę na pewno składał po wakacjach bo chąc nie chcąc muszę teraz wydać kilkanaście tysięcy euro na narzędzia do firmy. SSD nowy wydaje się dobrym pomysłem.

Mogeto
komentarz
komentarz

Jeżeli chcesz podnieść responsywność systemu operacyjnego, to dokup drugi moduł RAM 8GB oraz wymień SSD na MX500 SATA.

Najlepiej dokupić drugi identyczny moduł RAM czyli KF3200C16D4/8GX

 

Jeśli chodzi o gry - nie widzę sensu parować RTX'a 4060 z i5 7600K. Karta graficzna będzie spała, a procesor będzie się dusił. Tzn możesz kupić teraz tego RTX'a 4060, ale jaki to ma sens płacić za niego pełną kwotę, a korzystać na pół gwizdka.

Z 4-wątkowym i5 7600K niestety w grach nie poszalejesz, niezależnie jak mocną kartę graficzną byś posiadał.

  • Dobra wypowiedź 1
xLokson420
komentarz
komentarz

@Mogeto Bardziej mi zależy, żeby on przez następne 5-6 miesięcy pozowlił mi sobie komfortowo w CS2 pograć, który nie jest jakąś bardzo wymagającą grą. Po tym czasie i tak składam całkiem nową jednostkę, dlatego też chcę już teraz kupić RTX'a 4060 bo on finalnie znajdzie się w nowym PC. Kostki ramu kupię obie nowe po 16GB z taktowaniem 2400Mhz, kosztują nie całe 80 euro więc to nie duży wydatek. Pytanie tylko czy to wystarczy żeby "dociągnąć' do nowej jednostki. Nie oczekuję, że ten PC co teraz mam będzie w stanie ogrywać nowe tytuły w maks ustawieniach. Cs2 ewentualnie jakiś LoL bez ścinek i jestem zadowolony.

Mogeto
komentarz
komentarz

Raczej nie kupuj nowych pamięci, dwóch po 16GB.

32GB pamięci w tym wypadku to zbędny wydatek. Nie ma szans, że w Twoich zastosowaniach komputer wykorzysta nawet połowę z tego, szczególnie przy tak starej konfiguracji.

Można by pomyśleć, że kupisz teraz dobry RAM 32GB i w przyszłości przełożysz go do nowego komputera. Też nie - bo w przyszłości prawdopodobnie będziesz składał na DDR5, więc RAM DDR4 będzie zbędny.

Dokup sobie jedną ósemkę i tyle. Procesor zyska Dual Channel i to go przyśpieszy, będzie wydajniejszy w grach. Zobaczysz jaki będzie efekt i dopiero wtedy zdecydujesz czy wymieniać kartę graficzną, czy nie.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.