x-kom hosting

Problem z procesorem

Bartik23
utworzono
utworzono (edytowane)

Mam problem z komputerem i podejrzewam, że jest to wina procesora. Zaczęło się od tego, że nauczyciel poradził nam wejście w cmd, następnie komenda msconfig i zmienienie liczby procesorów z 1 na maksa (w moim przypadku 16 - ryzen7 5800x). Zrobiłem to i po tym mój komp nagle zaczął się resetować tak z 5 razy, a gdy się uruchamiał to wyświetlał się komunikat o zbyt wysokiej temperaturze procesora. Faktycznie, patrzę a tam 90 stopni. Uznałem, że to wina tych zmian więc wróciłem do stanu sprzed - 1 aktywny procesor. Wszystko było już normalnie aż do dzisiaj. Tym razem w programie (ryzen master) podczas zwykłego grania procek miał koło 70-75 stopni (co i tak jest o około 5 więcej niż było zwykle). W grach trafiały się losowe ścinki, aż w końcu komp znów zaczął się resetować. Znów wyskakuje komunikat i znów mam nagle 90 stopni. Gdy wchodzę teraz w program od producenta płyty (msi center) to ciągle wyświetla mi się temperatura 77 stopni. Jednak mam taki bajer i moja płyta w jednym miejscu świeci się na różne kolorki w zależności od temperatury np. na czerwono w okolicach 90stopni. Zerkam sobie do kompa i nie ważne czy gram, czy po prostu siedzę na pulpicie, ten ledzik świeci się na czerwono. Czytałem różne artykuły i jedyną rzeczą, która przykuła moją uwagę była jakaś kontrolka/czujnik na płycie głównej i jej awaria, przez to komputer losowo mógł się wyłączać. Dodatkowe informacje: Posiadam tego kompa od 3 miesięcy i ani razu nic mi się podobnego nie stało, dopiero gdy bawiłem się tym ustawieniem w msconfigu. Radiator nie jest gorący i na pewno 77 czy 90 stopni nie ma.

Edytowane przez Bartik23
pomyłka

Bartik23
komentarz
komentarz

Update: Po kolejnej sesji w grze temperatury nie były większe niż 68 stopni (według ryzen master), lecz wentylatorki kręciły się jakbym miał z 80-85(po 5 minutach zaczęły pojawiać się również ścinki). Niepokojącym też faktem jest to, że niezależnie od czynności taktowanie procka się utrzymuję na poziomie 4000MHz i nie chce spaść.

Mogeto
komentarz
komentarz
20 godzin temu, Bartik23 napisał:

zmienienie liczby procesorów z 1 na maksa (w moim przypadku 16 - ryzen7 5800x).

Ale tam nie jest ustawione domyślnie na 1. Ta opcja domyślnie jest odznaczona. Tam nic nie trzeba grzebać. W tej zakładce możesz co najwyżej spowolnić komputer, ale nic nie przyśpieszysz.

Odznacz tą opcję i pokaż zdjęcie z programu CPU-Z (zakładka CPU oraz Mainboard)

  • Dobra wypowiedź 1
Bartik23
komentarz
komentarz

No tak, faktycznie ta opcja jest domyślnie odznaczona, źle przekazałem informację. W każdym razie problem rozwiązał się... sam. Po prostu włączyłem dzisiaj komputer i nagle wszystko działa tak, jak przed tymi akcjami ze zmianami procesorów. Jeszcze będę czekał do jutra, jeśli nic się nie wydarzy to myślę, że można zamknąć temat. W każdym razie dziękuję za pomoc i poświęcony czas!

Bartik23
komentarz
komentarz

Problem jednak wrócił. Jednak podejrzenia kierowałbym w czujnik temperatury, a nie w sam procesor. Mianowicie podczas grania w grę robiłem test - co minutkę sprawdzałem temperatury i dotykałem radiator. Były na poziomie 65-70stopni i faktycznie to było czuć. Nagle komputer sie zrestartował i po włączeniu dostaję komunikat, że procesor zbyt goracy i pokazuje mi się temperatura 90stopni (nie było czuć), które w 30sekund spadły do 60 i w minutkę do 45stopni. Takie mam właśnie zapytanie: Czy z tych informacji może faktycznie wyniknąć, że to jednak nawala czujnik? Wysyłam też informacje z CPU-Z.

image.png

image.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.