x-kom hosting

Komputer wyłącza się po kilku- kilkudziesięciu sekundach

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: samidon ,
samidon
utworzono
utworzono (edytowane)

Cześć,

Niedawno w serwisie @X-KOM zakupiłem nowy komputer, w składzie:

Z790 UD AX + 14700KF + beQuiet 850W Plus Gold ATX + Lexar 32 GB 6000 + 4080 Gaming Gigabyte + Monitor M270Q + Endorfy Navis F360 + Endorfy Arx 700 Air

Podłączyłem kable do płyty, wpiąłem Grafike, RAM, Procesor, itd.

Naciskam guzik "Włącz" - wszystko się zaczyna mienić w RGB ( RAM, Grafika ), wszystkie wentylatory się kręcą ... I po ok. 10-20 sekundach ( nie ma reguły, bo casem to i po sekundzie ) - wszystko "szlag" trafia, tj. komputer się wyłącza.

 

Co próbowałem zrobić?

=Odpiąć Grafikę i podpiąc HDMI do zintegrowanej na płycie ( może zasilacz za słaby? ) - NIE, to samo

=Poprzepinać kable od początku ( może się gdzieś pomyliłem, może coś było odpięte ) -NIE, to samo

=Co ciekawe - tylko RAZ monitor pomkazał "Gigabyte" i że brak czegokolwiek ( bo nie mam systemu, chciałem go wgrać ) - ale po chwili się wyłączył. Od tamtego czasu - monitor jakby "nie wykrywa" tego że komputer się włącza

=Wyjąłem baterię BIOS, poczekałem 2 minuty - włożyłem ponownie - NIE, to samo

Słowem - nie mam pomysłu. Może się mylę, ale na moje to wygląda jakby coś było z ... zasilaczem?

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc/ rady!

 

HAKELBERY
komentarz
komentarz

Sprawdź chłodzenie cpu

  • Dziękuję 1
samidon
komentarz
komentarz

@HAKELBERY 

Trochę się pogubiłem.

Sama obudowa Endorfy ma jakąś złączke na wentylatory i ok - rozumiem.

Chłodzenie procka - czyli navis - ma 2 końcówki kabla, z czego:

= 1 idzie - wg mnie - do CPU_FAN

= 2 wygląda jak SATA

 

Natomiast od wiatraków Navisa też idą jakieś 2 końcówki (?)

 

Zrobiłem tak:

1 - dałem do wspomnianego CPU_FAN, 2 - dałem do SATA od zasilacza

1 końcówkę od wiatraka podpiąłem do obudowy Endorfy jako FAN_5 -- a te mają 1 wspólną końcówkę którą dałem do SYS_FAN

 

Wiatraki Navisa - działają, ALE

=Spróbowałem odpiąć "FAN_5" i wówczas pomimo podpięcia CPU_FAN + SATA - Navis nie działa ( tutaj się zastanowiłem bo przecież nie każda obudowwa ma wentyle jako - u mnie - Fan_5 )

 

Wiem, zagmatwane i coś mieszam, ale faktycznie może tu lezy problem jakiś ... 

samidon
komentarz
komentarz

Nie mogę wyedytować.

Wg "Manual" - Navisa podpinamy:

=Końcówką CPU_FAN - idącą od wiatraka - czyli u mnei ona będzie podpięta do Panela obudowy i wspólny kabel - chyba może iść do SYS_FAN ( bo musi zasilić wszystkie wiatraki z obudowy )

=Kolejna końcówka do CPU_OPT ( =ale tą opcję już próbowałem, nic to nie zmienia )

=I ostatnia końcówka SATA - czyli chyba do SATy z zasilacza

anioł2009
komentarz
komentarz

Zgodnie z prośbą - zamykam

Anawa
komentarz
komentarz

@samidon z ciekawości, jak rozwiązałeś problem... ?

  • Dziękuję 1
  • Rekomendowana odpowiedź
samidon
komentarz
komentarz (edytowane)

W zasadzie aktualizacja biosu na płycie głównej. Z790 nie obsługuje domyślnie 14 generacji tylko po update. Wtedy zaczęło śmigać. 

  • Dobra wypowiedź 1
adijedi
komentarz
komentarz

ps. Intel Core i7-14700K zintegrowane GPU

         Intel Core i7-14700KF  brak zintegrowanego GPU (-100pln mniej)

 

 

 

  • Dziękuję 1
samidon
komentarz
komentarz

@adijedi Wiem, zorientowałem się po czasie :D

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.