x-kom hosting

Zasilacz strzelił - przyczyna

qhell
utworzono
utworzono

Witam. Dzisiaj złożyłem bratu komputer, po podłączeniu wszystko ładnie odpaliło. Komputer pochodził ok. 20 minut i przy rozpoczęciu instalacji Windowsa 11 nagle coś huknęło (jakby ktoś petardę odpalił). Komputer dalej działał, ekran instalacji windowsa etc. Od razu odłączyłem kompa. Pierwsze co pomyślałem to zasilacz i faktycznie było z niego czuć swąd spalenizny. Zdemontowałem zasilacz i coś w nim latało, zrobiłem zdjęcie tej części, podejrzewam że to jest kondensator (zdjęcie w załączeniu). Model zasilacza to: be quiet! Pure Power 12 M 750W. Reszta komponentów:
- Płyta główna MSI PRO Z790-A WIFI,
- i5-13600KF
- Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC 12GB

Oczywiście zasilacz był nowy, leci na reklamację.

Pytanie, co mogło spowodować powyższą sytuację? Błąd przy podłączaniu czy raczej wada fabryczna?

1.jpg

leelareso
komentarz
komentarz (edytowane)

no nieźle  a co do przyczyn kij wie, może być wada fabryczna albo coś źle podłączyłeś, coś innego w komputerze mogło mieć zwarcie i go wysadziło.

I teraz pytanie jak z podzespołami, czy nic tam się nie upaliło razem z zasilaczem.

qhell
komentarz
komentarz


Komp dalej działał więc raczej nic się więcej nie upaliło. Raczej wszystko było prawidłowo podłączone, filozofii w podłączeniu kabli od zasilacza nie ma - kabel od CPU, grafiki, płyty głównej i jeden SATA. Zresztą na kablach jest napisane który jest do czego.

leelareso
komentarz
komentarz

to, ze działał to nie znaczy że coś się nie upaliło i bardziej mi chodziło o sam sposób podłączenia a ze zwarciem to np czy dałeś wystarczającą ilość kołków i czy płyta gdzieś nie stykała do montażu w obudowie.

qhell
komentarz
komentarz

Kołków była odpowiednia ilość. MOBO nie styka się z obudową. Odeślę w ramach gwarancji i zobaczymy co będzie.

leelareso
komentarz
komentarz

Daj znać =)

  • 3 tygodnie później...
qhell
komentarz
komentarz

Po wymianie zasilacza wszystko śmiga :) Musiał trafić się wadliwy egzemplarz, ale nerwów było sporo przez to.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.