x-kom hosting

Undervolting RTX 3060TI

Undertaker
utworzono
utworzono

Witam grono PeCetowiczów i nie tylko.

Przychodze tutaj z kilkoma pytaniami dotyczącymi Undervolta karty graficznej. Oglądałem poradnik dotyczący tego tematu u TechManiaca i nauczyłem korzystać sie z tych wykresów ustawiania V jak i MHz, ale do rzeczy:

1. Czy jest to w pełni bezpieczne? Tech mówił ze tak, ale znalazłem osobny poradnik dotyczący tej samej karty co moja i prócz undervolta, chłop podkręca również Memory clock a to chyba podchodzi pod Overclocking, Możecie sie wypowiedzieć na temat tych ustawień? i czy zwiększanie memory jest tutaj również potrzebne czy nie musze zwiększać?

 

2. Jakie wy polecacie bezpieczne ustawienia V jak i samych MHz pod tą karte? Może ktoś używa tej samej karty i jest obeznany w temacie więc prosze o pomoc. W głownej mierze chce żeby karta po prostu sie nie męczyła tak bardzo bez żadnej potrzeby, używała mniej vatów, temperatura która i tak daje rade przez samo chłodzenie jakie ma więc z tym mniejsza choć wiem ze przy underclocku temp spadnie.

3. Czy takie memory clock jakie mam jest w porządku? Nie jest to jakaś zawyżona liczba? Z filmiku powyżej to u niego wychodzi po dodaniu memory 7700 łącznie, u mnie bez samego dodania tych 700 wychodzi mi 9502 MHz. Wyniki są testowane w grze Gothic Kroniki Myrtany na DX11. Moge to jakoś zmniejszyć i z czym by to sie wiązało.

4. Czy jak okaże się że te ustawienie z poradnika są jak najbardziej w porządku to czy moge wtedy używać ich w dosłownie w każdej grze nawet bardziej wymagającej np. grając z tymi ustawieniami wlasnie w kroniki, to moge tak o również grać na tych ustawieniach powiedzmy w RDR2, nie będzie wywalać kompa przy niskim napięciu w bardziej wymagającej grze?? I może to pozostać włączone przez cały czas? Na samym początku nie chciałem niczego zwiększać lecz chciałem tylko zmiejszyć prace GPU, głownie chodziło mi o spadek VOLT.

5. Czy undervolt faktycznie wydłuża żywotność karty graficznej? Widziałem na różnych forach, że wydłuża nawet w dekadach.

Zamieszczam 2 screeny poniżej z moich wykresów jak i wyników zegara pamięci. Troszke dużo zapytań lecz jako gracz chce żeby karta przeżyła jak najdłużej i żeby sie tak bardzo nie męczyła, no i żeby klatki tak bardzo nie spadały, 10FPS na oko w dół może być kiedy volty spadają o 50 albo nawet więcej to jak najbardziej.  Używam zasilacza o mocy 650v i jak karta osiąga 250v i jest tak przez chwile to komp sam sie restartuje dlatego tak bardzo zalezy mi na tych voltach. MEMORY.png.dc94270f775aa43115cdadc7070cdd72.pngCurveMHzV.thumb.png.5967b964c41938513e6b578909a2b6cc.png

Prosze o pomoc.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

 

HAKELBERY
komentarz
komentarz
8 minut temu, Undertaker napisał:

Możecie sie wypowiedzieć na temat tych ustawień?

wyglada ok

8 minut temu, Undertaker napisał:

i czy zwiększanie memory jest tutaj również potrzebne czy nie musze zwiększać?

potrzebne nie jest bo 3060ti odstała to samo co 3070tka która jest 20 procent szybsza

10 minut temu, Undertaker napisał:

2. Jakie wy polecacie bezpieczne ustawienia V jak i samych MHz pod tą karte?

jaką karte?

Undertaker
komentarz
komentarz

3060TI, zapoznam się z każdą odpowiedzią, ale również pomyślałem o możliwych posiadaczach tej samej karty, którzy sami undervoltowali ją i mają jakieś sprawdzone wartości

 

HAKELBERY
komentarz
komentarz
1 minutę temu, Undertaker napisał:

3060TI

ze wzgledu na na power limit i chłodzenie jest ze 100 modeli

Undertaker
komentarz
komentarz

@HAKELBERY Czyli mogę na przykładzie używać tej konfiguracji i nie dodawać tych 700 memory co na poradniku? Moge to na przykładzie zmniejszyć? Ile maksymalnie może mieć na zegarze pamięci ta karta. bo wydaje mi sie że same 9502 które mam w grze czy nawet na przeglądarce nie jest za dużo? Bo cały czas spada do 400 i co chwile idzie w góre, w grze oczywiście jest stałe 9502

HAKELBERY
komentarz
komentarz

Mozesz wszystko

Undertaker
komentarz
komentarz

@HAKELBERY Ale 100 modeli tej karty którą mam? Chodziło Ci wtedy o podanie dokładnego modelu??

 

HAKELBERY
komentarz
komentarz

Dokładnego modelu

Undertaker
komentarz
komentarz (edytowane)

@HAKELBERY Okej a co z konfiguracją z tego poradnika. Może być używana dosłownie w każdej grze? Tej mocniejszej jak i lżejszech bez żadnych problemów? Nie będe musiał podkręcać napięcia w np RDR2?

@HAKELBERY Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6X 

Mam ją już z pół roku, dzisiaj dopiero przysiadłem do undervoltingu, o podkręcaniu nawet nie myślałem ani nie myśle, nie potrzebuje bo daje sobie na luzie rade w nowych tytułach ani nie chce katować niepotrzebnie

HAKELBERY
komentarz
komentarz

daj 912mV i 1900 ,pamięci przesuń o 500mhz.

UV jak i oc to metoda prób i bledów bo kazdy dostaje inne ASIC

Sprawdz na rdr2 np

  • Dziękuję 1
Undertaker
komentarz
komentarz

@HAKELBERY Okej, zaraz przetestuje, RDR2 musi mi sie zainstalować ale obczaje na razie na dwóch innych tytułach

Undertaker
komentarz
komentarz

@HAKELBERY Ustawiłem wyżej wymienione przez Ciebie wartości jak i domyślne ustawienia w MSI afterburner. Wyniki troszeczke powalają z nóg:

Pierwsza gra jaką mam i jaka mi przyszła do głowy Mordhau na serwerze 40-50 osób. Gierka ta potrafiła mi przedtem żreć dużo tych Vat na serwerach z dużą ilością graczy

Ustawienia graficzne ultra HD

Domyślne ustawienia MSI: 

1920MHz

Najmniejsza ilość Vat wyniosła 170

Średnia ilość przez większość czasu wynosiła od 180-190V

Największa wyniosła 210v ale to było przez jedną sekunde

Temperatura przez cały czas wynosiła 66, najwyzszy skok był do 68 ale to przy wyłączaniu gierki

FPS 130 najmniej, średnie FPSy wyniosły 144 przez większy czas z drobnymi spadkami, oczywiście mam blokade na 144 ale pamiętam ze na róznych mapach sięgało nawet do 200 jak nie miałem zablokowanych. tyle że to był powód wywalania sie kompa, bo waty wchodziły na poziom 250

 

Twoje Ustawienia 912mV i 1900, pamięc 500mhz:

Najmniejsza ilość Vat wyniosła 120

Średnia ilość przez większość czasu wynosiła od 140-160

Największa wyniosła 170v ale to było przez kilka chwil

Temperatura przez cały czas wynosiła 59,60 nie dawało rady nawet przekroczyć tych 60stopni

FPS najmniej 115-120, średnie FPSy wyniosły 130-140, przy niewielkich renderach stałe 144

Gameplay nie był za długi bo łącznie przy obu konfiguracjach odpaliłem to na gdzieś około 20-30 minut więc przy dłuzszym graniu gdyby coś sie wydarzyło dam znać

 

WIęc jest to chyba idealna konfiguracja pod temperature i vaty, ale jakbym chciał powiedzmy odkręcic troszke tego undervoltingu po większą ilość FPSów w grze jakiejś bardziej wymagającej to w ile na oko mógłbym celować vat? Czy to nie trzeba wtedy przestawiać vat a po prostu dodać troszke więcej pamięci powiedzmy w te 700?

Przetestuje te ustawienia dzisiaj jeszcze przez dłuższy czas ale w razie co możesz podać troszke większe wartości jakie byś polecał ustawić pod większą ilość FPS to dzisiaj potestuje. Sorki ale w tym zielony jestem, nigdy czegoś takiego nie robiłem z kartami graficznymi ani podkręcania ani UV a wole posłuchać sie rad bardziej obeznanych

Z góry dzięki za poświęcony czas Pozdro!

 

 

 

 

 

HAKELBERY
komentarz
komentarz (edytowane)

Karta ma power limit 240wat.Wiec uV do 220 jest ok

Undertaker
komentarz
komentarz
10 minut temu, HAKELBERY napisał:

Wiec uV do 220 jest ok

Chodzi Ci teraz o ilość vat jaką moge osiągnąć na tej konfiguracji tak?

HAKELBERY
komentarz
komentarz

Tak

  • Super 1
Undertaker
komentarz
komentarz

@HAKELBERY Okej dzięks bardzo, na razie pogram na tych ustawieniach i zobacze jakiegos RDR2 czy cos innego z mocną grafą i zobaczymy jakie będą wyniki, 

Tak jak napisałes "UV jak i oc to metoda prób i bledów bo kazdy dostaje inne ASIC" więc w razie co delikatnie podkręce choć wątpie, że będzie w ogóle potrzeba.

Jeszcze raz dziena i piona!:pije:

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.